KORG Volca Sample 2 - kompaktowy sampler

Sprzęt studyjny | 15.02.2021  | Si Truss
Marka:  KORG

Najpopularniejszy instrument Korga z serii Volca jest obecnie oferowany w rozszerzonej funkcjonalnie wersji 2.

Zgodnie z informacjami podanymi przez firmę Korg, oryginalny Sample jest najlepiej sprzedającym się instrumentem z serii Volca. Można mieć na ten temat różne opinie, wskazując na większą popularność takich „maluchów” jak Drum, FM czy Kick, ale przecież producent najlepiej wie, jak prezentuje się sprzedaż. Z możliwością ośmiogłosowej pracy na dziesięciu ścieżkach, całkiem sporymi funkcjami edycji i sterowaniem za pośrednictwem sekwencera, Volca Sample zawsze oferował solidny potencjał w formie małego i taniego sprzętu, dostarczając użytkownikom mnóstwo zadowolenia z pracy.

Zważając na sugerowaną przez producenta popularność, wybór Sample jako pierwszego instrumentu Volca poddanego aktualizacji może nieco zaskakiwać. Po co poprawiać coś, co jest najlepsze? W rzeczywistości v2 jest raczej rozszerzoną kosmetyką oryginału niż całkowicie nową wersją. Choć zdecydowana większość konstrukcji oraz funkcjonalność nie uległy znaczącym zmianom, to Korg wprowadził szereg istotnych udoskonaleń, o których warto wspomnieć.

Co się nie zmieniło w Korg Volca Sample 2?

Na początku określimy jednak to, co nie uległo zmianie. Wciąż mamy 10-głosowy cyfrowy sampler z sekwencerem, który odtwarza próbki PCM w formie pojedynczych lub zapętlonych dźwięków. Manipulatory na panelu czołowym pozwalają wybrać próbki, dla każdej z nich ustawić punkty początku i końca, wysokość dźwięku oraz poziom sygnału. Sekcja obwiedni Attack/Decay oddziałuje zarówno na głośność jak i wysokość dźwięku, a jego charakter można zmienić aplikując filtr dolnoprzepustowy i odwrócenie kierunku odtwarzania. Na poziomie globalnym, Sample udostępnia działający wysyłkowo pogłos z regulacją Mix oraz analogowy korektor, który z dużą efektywnością oddziałuje na niskie i wysokie częstotliwości, podbijając je lub tłumiąc.

W kontekście konstrukcji, Volca Sample oferuje wszystko to, co pozostałe instrumenty z tej serii. Mamy zatem 16-krokowy sekwencer z automatyką Motion Sequencing, funkcję Step Jump oraz tryb Active Step. Jedynym wyjściem audio jest gniazdo słuchawkowe, któremu towarzyszą wejście MIDI DIN-5 oraz analogowe wejścia i wyjścia sygnału zegarowego. Volca Sample może być zasilany z sześciu baterii R6 lub opcjonalnego zasilacza sieciowego.

Co się zmieniło Korg Volca Sample 2?

Najistotniejszą nowością jest port micro USB, który pozwala na bezpośrednią współpracę urządzenia z komputerem pod kątem transferu i wyzwalania próbek. Przypomnijmy, że w pierwszej wersji Volca Sample próbki ładowało się metodą z zamierzchłych czasów zapisu danych na kasetach kompaktowych CC – transferując je jako audio przez wejście Sync In (za pomocą aplikacji iOS). Choć w wersji 2 wciąż można korzystać z tej metody, to znacznie szybsze i wygodniejsze jest użycie USB, komputera i nowej aplikacji Mac/PC. Port USB obsługuje synchronizację oraz komutację MIDI, dzięki czemu na każdym kanale możemy wyzwalać indywidualne próbki – rzecz bardzo wygodna przy współpracy z programami DAW lub zewnętrznymi sekwencerami.

Drugą znaczącą zmianą jest podwojenie pojemności wewnętrznej pamięci na próbki oraz dodanie świeżej kolekcji brzmień, która wykorzystuje tę dodatkową przestrzeń. Interesująco przedstawiają się zmiany w sekwencerze, w którym można obecnie łączyć poszczególne paterny w łańcuchy, a także aplikować funkcję odsunięcia kroków od siatki tempa, sprawdzającą się przy nieco mocniej rozchwianych rytmach.

Podsumowanie

Wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, ale ukierunkowane na zwiększenie funkcjonalności i wygody obsługi oryginalnej konstrukcji. Biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę i kieszonkową wręcz konstrukcję, Volca Sample 2 jest jeszcze bardziej kuszącym instrumentem niż oryginał.

 

Nasze spostrzeżenia

+ port USB umożliwia znacznie łatwiejsze ładowanie próbek i wyzwalanie ich komunikatami z zewnątrz
+ wysoka efektywność funkcji łączenia paternów
+ dwukrotnie większa pojemność pamięci na próbki
+ nowe brzmienia w zestawie

- brak kabla USB (pomimo dostępności kabla synchronizacji)

 

Zobacz także test wideo:
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Historia interfejsów audio z serii Symphony, najwyższej w ofercie Apogee, sięga 2007 roku, kiedy to pojawił się współpracujący z komputerami Mac pierwszy Apogee Symphony, Audio Interface System. Kolejne „symfoniczne” produkty to Apogee Symphony I/O (obecnie w wersji MK II) i jego wersja HD, do współpracy z Pro Tools HD. I/O Mk II dostępne są ponadto w różnych wersjach: 2x5 SE, 8x8, 16x16 oraz 8x8+8MP. System Symphony jest więc w pełni modularną strukturą studyjną o funkcjonalności dostosowanej do potrzeb profesjonalnego studia nagrań.

Zakres zastosowań

- 10-głosowy kompaktowy sampler z pogłosem, korekcją Isolator oraz komunikacją USB, MIDI i napięciową; łatwy w obsłudze instrument desktopowy w każdym studiu i podczas występów

 

Informacje

Funkcja cyfrowy sampler 10-głosowy (polifonia 8 głosów) z dotykową klawiaturą wielopunktową
Próbki 31,25 kHz, 16 bitów; 8 MB pamięci (maks. 130 sekund)
Edycja Sample, Pitch, Amp, Reverse
Efekty pogłos, Analogue Isolator EQ
Sekwencer 10-ścieżkowy, 16-krokowy, do 16 patternów
Złącza wyjście słuchawkowe TRS 3,5 mm, Sync In/Sync Out, MIDI In, micro-B USB
Zasilanie 6 baterii R6, opcjonalny zasilacz KA-350
Wymiary 193x115x45 mm
Waga 372 g (bez baterii)
Cena
800,00 zł
Producent
KORG
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
styczeń 2021
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó