Universal Audio VOLT 2 Studio Pack - zestaw studyjny

Sprzęt studyjny | 28.02.2022 
Marka:  Universal Audio

Jeśli masz już za sobą takie rzeczy, jak indywidualny wybór interfejsu, mikrofonu i słuchawek, to na wszelkiego typu zestawy Studio Pack na ogół patrzysz z ledwo skrywaną pobłażliwością. Jeśli jednak jesteś osobą początkującą albo poszukujesz uniwersalnego rozwiązania do konkretnej sytuacji – np. pod kątem utworzenia szeregu stanowisk montażowych w studiu lub na uczelni – to takie rozwiązania jak VOLT 2 Studio Pack okazują się wręcz wymarzone.

Mamy tu interfejs audio/MIDI Universal Audio VOLT 2 oraz sygnowane marką VOLT dynamiczne słuchawki zamknięte i mikrofon pojemnościowy ze sztywnym uchwytem. Do tego dochodzi 3-metrowy kabel XLR, przewód zasilający USB, kabel USB A-C oraz zestaw oprogramowania Essential Suite. Wszystko elegancko zapakowane i dostępne za 1.515 zł.

Konstrukcja Universal Audio VOLT 2 Studio Pack

Interfejsy VOLT 1 i 2 różnią się od interfejsów z serii 176 m.in. brakiem funkcji analogowego kompresora i obudową bez drewnianych boków. Nieco inna jest też konstrukcja przedwzmacniaczy, w których zachowano jednak opcję nasycenia dźwięku Vintage oraz możliwość współpracy z sygnałami instrumentalnym i liniowym.

Funkcja Vintage pozwala uzyskać emulację brzmienia klasycznych lampowych konsolet Universal Audio z lat 50. i 60. – tyle tylko, że pozbawioną szumów, przydźwięku i innych przypadłości starych urządzeń...

VOLT 2 oferuje dwa wejścia uniwersalne z załączanym wspólnie napięciem fantomowym 48 V, dwa symetryczne wyjścia monitorowe TRS 6,3 mm, wyjście słuchawkowe z indywidualną regulacją głośności oraz wejście i wyjście MIDI. Za konwersję A/C/A odpowiada kodek Cirrus Logic CS4272 – 24-bitowy, pracujący z próbkowaniem do 192 kHz i oferujący teoretyczny zakres dynamiki 114 dB. Współpraca z komputerami PC, Mac oraz urządzeniami iOS dokonuje się w oparciu o port USB-C, przez który VOLT 2 otrzymuje zasilanie. W przypadku pracy z urządzeniami mobilnymi lub samodzielnej, interfejs może być też zasilany zewnętrznym napięciem 5 V, np. z dowolnej ładowarki USB - odpowiedni kabel znajdziemy w zestawie.

Wyjście słuchawkowe pracuje w oparciu o dedykowany wzmacniacz JRC 5532. Wyjścia liniowe natomiast zasilane są za pośrednictwem działających w pełni symetrycznie układów OPA1679, bez kondensatorów elektrolitycznych w torach sygnałowych. Wyjście słuchawkowe może transmitować sygnał z wyjść monitorowych, oferując niezależną od nich regulację głośności. Wciśnięcie przycisku Direct aktywuje odsłuch sygnału także z wejść 1 i 2, choć bez regulacji proporcji między nimi, a sygnałem z komputera. Możemy jednak zdefiniować odsłuch w trybie stereo (wejście 1 w lewej słuchawce, a 2 w prawej) lub mono (oba wejścia w obu słuchawkach).

Dzięki dostępności portów MIDI oraz galwanicznemu sprzężeniu wyjść liniowych, VOLT 2 może współpracować z syntezatorami reagującymi na komunikaty napięciowe Gate/CV.

Podobnie jak we wszystkich interfejsach Universal Audio, napięcie fantomowe załączane i wyłączane jest płynnie, co pozwala uniknąć trzasku w monitorach i słuchawkach. Mamy również włącznik napięcia zasilania, który w naszej opinii jest swoistą oznaką szacunku producenta wobec użytkownika.

Universal Audio VOLT 2 Studio Pack w praktyce

Pasmo przenoszenia torów sygnałowych (od wejścia mikrofonowego do wyjścia liniowego z uwzględnieniem konwersji A/C i C/A) zawiera się w przedziale od 20 Hz do 60 kHz (ze spadkiem 3 dB i przy próbkowaniu 192 kHz). Średni poziom zniekształceń harmonicznych dla całego toru oscyluje wokół -100 dBfs przy próbkowaniu pojedynczym i podwójnym oraz -90 dBfs przy próbkowaniu poczwórnym. Poziom szumów własnych przedwzmacniaczy dla Gain na minimum to -112 dBfs; przy maksymalnym ustawieniu czułości wynosi on -75 dBfs, a przy standardowym ustawieniu roboczym na 75% poziom tych szumów to -96 dBfs. Przesunięcie fazowe przedwzmacniaczy dla 50 Hz to jedynie 2,9 stopnia kątowego.

Dołączony mikrofon pojemnościowy nie ma wprawdzie kapsuły wielkomembranowej, ale jego przetwornik elektretowy z membraną 14 mm sprawuje się bardzo dobrze, oferując czysty, dobrze brzmiący dźwięk.

Zakres regulacji czułości obejmuje 55 dB. Wejście mikrofonowe bez większego trudu wysterujemy sygnałem z mikrofonu dynamicznego, bez konieczności ustawiania regulatora czułości na maksimum. Zwłaszcza gdy włączymy tryb Vintage, który ożywia dźwięk, wprowadza harmoniczne w paśmie do 1 kHz i podnosi głośność odczuwalną. Nie będzie też problemów z wysterowaniem słuchawek, na których monitorujemy sygnał z mikrofonu, szczególnie gdy będą to niskoomowe konstrukcje zamknięte.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Wszystko powyższe dość jednoznacznie wskazuje, że VOLT 2 to interfejs wysokiej klasy, funkcjonalny i doskonale przystosowany do pracy w zakresie jego zastosowań. Mamy bardzo niskie szumy, szeroki zakres regulacji czułości z optymalnym ustawieniem progów oraz interesująco brzmiący tryb Vintage. Wyjście słuchawkowe jest głośne, czysto brzmiące i radzi sobie z większością modeli słuchawek. Dynamika wyjść liniowych również wykracza poza standard, głównie dzięki wysokiej jakości konwersji C/A oraz symetrycznym wyjściom buforowym FET w konfiguracji rail-to-rail. Te ostatnie mogą transmitować napięcia stałe, co w połączeniu z dostępnością portów MIDI DIN-5 pozwala na użycie VOLT 2 np. do współpracy z syntezatorami modularnymi.

Dodatki Universal Audio VOLT 2 Studio Pack

Słuchawki to sprzęt klasy popularnej, zamknięte, wokółuszne i z kablem na stałe wyprowadzonym z lewego nausznika. Brzmią dość ciemno, z nieznacznie uwypuklonym basem. Trudno je rozpatrywać w kategoriach narzędzia do realizacji dźwięku, ale można z nich skorzystać do prac kontrolnych, głównie w zakresie monitoringu głośnych sygnałów, które nie brzmią na nich w sposób męczący.

Studio Pack to rozwiązanie dla osób poszukujących kompletnego studia w pudełku. Mamy zatem interfejs, słuchawki, mikrofon, okablowanie oraz ciekawy pakiet gotowego do użycia oprogramowania.

Dołączony mikrofon wykonany jest solidnie i wygląda efektownie. Oferuje charakterystykę nerkową, a zastosowana w nim kapsuła to przetwornik elektretowy z membraną 14 mm - w sam raz do pierwszych rejestracji lub wykorzystania np. w podcastach. W każdym razie mikrofonów w studiu nigdy nie jest za wiele, zatem i ten z pewnością znajdzie swoje zastosowanie.

Podsumowanie

Na rzecz trzeba spojrzeć pragmatycznie. Czy za 620 zł, bo tyle wynosi różnica między VOLT 2 Studio Pack a VOLT 2, kupimy słuchawki, mikrofon i 3-metrowy kabel XLR? Taka szansa istnieje, ale nabyty oddzielnie sprzęt nie będzie się jakoś istotnie różnił od tego, który znajduje się w zestawie. Poza tym nie będzie firmowany przez Universal Audio, co jest pewną formą gwarancji jakości.

Cały zestaw prezentuje się atrakcyjnie, z doskonałym interfejsem VOLT 2 na czele, zupełnie przyzwoitym mikrofonem i praktycznymi słuchawkami. A do tego ciekawy pakiet oprogramowania, w skład którego wchodzą Ableton Live Lite; Softube: Marshall Plexi Classic Amp, Time & Tone Bundle; Celemony Melodyne Essential; Relab LX480 Essential; Plugin Alliance: Ampeg SVT-VR Classic, Brainworx bx_tuner, Brainworx bx_masterdesk Classic; UJAM: Virtual Drummer DEEP, Virtual Bassist DANDY, a także Spitfire LABS.

Jest więc wszystko czego potrzebujemy, by od razu uruchomić swoje własne studio i zacząć w nima pracować.

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó