Świeża porcja darmowych wtyczek!

22.09.2020 
Świeża porcja darmowych wtyczek!

Oto jeszcze "gorące" nowości, które możecie pobrać zupełnie za darmo. Naprawdę warto!

Newfangled Audio Pendulate

Całkowicie bezpłatny, oryginalny i ciekawie skonstruowany syntezator firmy Newfangled Audio, znanej między innymi z jednego z najlepszych procesorów masteringowych jakim jest modułowy Elevate. Jeśli za pomocą tego ostatniego nie uda Wam się osiągnąć takiej głośności nagrania, jaką można usłyszeć w radiu, to coś jest nie tak z Waszym utworem... Udostępnienie, w dodatku całkowicie za darmo, syntezatora tej marki było więc sporym zaskoczeniem. Zaraz potem okazało się, że to tylko preludium do instrumentu komercyjnego Generate. Główna różnica polega na tym, że bezpłatny Pendulate jest monofoniczny, a komercyjny Generate polifoniczny.

W tym syntezatorze nieszablonowe jest praktycznie wszystko – od idei po wykonanie i brzmienie. Generatory bazują na matematycznej koncepcji podwójnego wahadła, podczas gdy pozostałe moduły to klasyka syntezy „West Coast”, z emulacją modułów Buchla 259 Complex Waveform Generator i Buchla 292, poszerzonych o bardziej współczesne funkcje. Jednocześnie można zaaplikować do 169 zależności modulacyjnych (221 punktów krosowniczych), co wynika z faktu, że obwiednia i LFO mogą jednocześnie sterować wieloma parametrami. Każdy z modułów oferuje widoczną w tle animację, prezentującą kształt generowanych lub przetwarzanych przebiegów. Do tego dochodzi możliwość wyboru trzech motywów kolorystycznych i 136 presetów autorstwa Matta Lange’a i Matthew Wanga. Pobierać, nie pytać!

https://www.newfangledaudio.com/pendulate

LKJB QRange

Wtyczka 12-pasmowego korektora wyposażonego w filtry z liniową fazą (IIR) lub minimalnofazowe, przeznaczona do prac masteringowych i przetwarzania sygnałów pochodzących z różnych mikrofonów. Każdy z filtrów może być przełączany do trybu pasmowego, półkowego lub przepustowego, mogąc pracować w odniesieniu do sygnału stereo, kanałów lewego lub prawego, oraz jako Mid lub Side. Ponadto mamy działający w czasie rzeczywistym analizator widma, który można aktywować przed lub po korekcji. Filtry mogą mieć nachylenie 12, 24 lub 48 dB/okt.

Inne ciekawe funkcje tej wtyczki do globalne ustawianie poziomu sygnału po korekcji dla zachowania takiej samej głośności odczuwalnej, możliwość zmiany wymiarów interfejsu graficznego, sortowanie pasm pod względem częstotliwości, skalowanie wyświetlania analizatora, regulacja latencji oraz zapisywanie ustawień domyślnych.

Jak na bezpłatny produkt, wtyczka jest wyjątkowo funkcjonalna, oferując możliwości typowe dla korektorów komercyjnych, i to wcale nie tych najtańszych. Dostępna jest zarówno dla komputerów Mac jak i PC, pod postacią wtyczek VST, VST3 oraz AU. Deweloper LKJB funkcjonuje na rynku dopiero od roku, ale jego wtyczki już wywołały duże zainteresowanie. Polecamy też jego inne produkty: analogowe korektory Luftikus i TinyQ, procesor psychoakustyczny ReFine i poszerzający dźwięk Super Spread.

https://lkjbdsp.wordpress.com

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

FrozenPlain Music Box Suite Free

Szukasz brzmienia starej pozytywki, niezbędnego do klimatycznego utworu lub ścieżki dźwiękowej do filmu? Zacznij od Music Box Suite Free! Instrument waży zaledwie kilkanaście MB, pracuje jako wtyczka VST i AU na komputerach PC i Mac, i bazuje na silniku syntezatora/samplera Mirage. Music Box Suite Free dostarczany jest z 12 presetami oferującymi zarówno realistyczne brzmienie pozytywki jak i ciekawe barwy o charakterze efektowym i pady.

Wprawdzie na rynku jest sporo bibliotek brzmień z barwami typu glockenspiel/music box, ale to co oferuje Music Box Suite Free jest wyjątkowo apetyczne i nie ogranicza się tylko do samej pozytywki/cymbałek. Ponadto mamy duże możliwości regulacji samego charakteru brzmieniowego, mogąc aktywować trzy różne brzmienia, każde z własną obwiednią, LFO, korekcją i konfiguracją MIDI. Dźwięki można odwracać, odstrajać i zapętlać. W płatnej wersji Music Box Suite (25 $) znajdziemy drugi zestaw brzmień pozytywki oraz sample w wersji surowej, razem ze wszystkimi zakłóceniami mechanicznymi i akustycznymi, co przydaje im realizmu. W przypadku Music Box Suite Free zapleczem sonicznym dla sampli jest stara biblioteka dla Kontakta o nazwie Victorian Music Box, odpowiednio obrobiona i przygotowana do pracy w ramach odtwarzacza Mirage.

https://frozenplain.com

Moonlab Clean Shave

Zdawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż filtr górnoprzepustowy, którego zadaniem jest usunięcie najniższych, niemuzycznych częstotliwości w sygnale, które nic nie wnosząc do brzmienia zabierają jedynie zapas dynamiki i powodują komplikacje przy stosowaniu kompresji i na etapie miksu. Otóż nic z tych rzeczy! Zwykłe „obcięcie dołu”, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z sygnałem o dużym poziomie, bardzo często powoduje nieintencjonalne, jednopołówkowe zwiększenie wartości szczytowej i w konsekwencji może doprowadzić do pojawienia się wysokich poziomów międzypróbkowych i przesterowania sygnału.

Nie twierdzimy, że Clean Shave jest na to całkowicie odporny (bo żaden filtr poza działającymi spektralnie nie jest), ale daje więcej możliwości niż zwykły HPF. „Golenie” najniższych częstotliwości można ustawiać w zakresie od 20 do 200 Hz, z regulacją nachylenia filtracji IIR w pięciu pozycjach (Blades) oraz półkową kompensacją wysokich tonów powyżej 5 kHz (Aftershave).

Moonlab Clean Shave sprawdzi się nie tylko jako procesor do zabiegów higienicznych związanych z obróbką dźwięku, ale też do prac typowo kreatywnych. Jedną z jego najciekawszych funkcji jest synchronizacja przycisku Bypass z tempem projektu w DAW, dzięki której wtyczka zawsze włącza się i wyłącza w rytmie.

http://instagram.com/moonlabaudio

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice EVERSE 12 - głośnik bezprzewodowy
Sennheiser EW-DX MKE 2 / 835-S SET - zestaw mikrofonów bezprzewodowych
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó