Nowe funkcje wersji 1.2

15.02.2019 
Nowe funkcje wersji 1.2

Najnowszą wersję wirtualnego syntezatora Voltage Modular można nazwać rewolucyjną. Wprowadzone w niej funkcje wynoszą ten instrument na zupełnie nowy poziom funkcjonalny, co w połączeniu z jego wysoką jakością, łatwością obsługi i bogactwem dostępnych modułów wirtualnych sprawia, że – zgodnie z naszymi przewidywaniami – stał się dominującym na rynku oprogramowaniem tego typu. Omówimy tu najważniejsze funkcje wersji 1.2 i pokażemy ich praktyczne zastosowania.

Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się funkcja osadzania wtyczek VST i AU jako modułów. Dotyczy to zarówno procesorów jak i syntezatorów, co niebotycznie zwiększa nasze możliwości. Możemy też zwiększyć wydajność Voltage poprzez zastosowanie akceleracji sprzętowej na bazie protokołu OpenGL (w tych komputerach, które go obsługują), a także skorzystać opcji zapisywania ustawień pojedynczych modułów pod postacią presetów i wskazywania najczęściej wykorzystywanych modułów jako Ulubionych.

Mocy, przybywaj!

Sprzętowa akceleracja obliczeń, dostępna dzięki protokołowi OpenGL, wykorzystuje możliwości karty GPU w naszym komputerze do tego, aby „scedować” na nią wszystkie działania związane z wyświetlaniem obrazów i animacji Voltage. Przy bardziej złożonych konfiguracjach poprawa wydajności staje się natychmiast zauważalna, a niekiedy obciążenie procesora spada nawet o 30%. Przed włączeniem tej funkcji należy się upewnić, że nasz system obsługuje OpenGL, co w przypadku większości relatywnie nowych komputerów jest standardem (tak jest np. w przypadku laptopów MacBook Pro). Dostępność obsługi tego formatu zależy przede wszystkim od zainstalowanej w komputerze karty grafiki. Zmniejszenie obciążenia jest szczególnie zauważalne w komputerach Mac z ekranem Retina oraz komputerach PC z grafiką 4K. Po włączeniu funkcji Use OpenGL Hardware Acceleration (patrz obok) należy ponownie uruchomić Voltage (jako samodzielny program) lub DAW z wtyczką Voltage.

Gość w dom...

W ramach podstawowego zestawu modułów, określanego przez firmę Cherry Audio jako Voltage Core, wraz z wersją 1.2 pojawiły się dwa nowe elementy: Plug-In Host oraz Mini Plug-In Host. Pozwalają one na uruchamianie w ramach sesji Voltage 64-bitowych wtyczek VST2, VST3 i AU, udostępniając wejście i wyjście MIDI oraz 4 wejścia i 4 wyjścia audio. W ramach tych mikrohostów można wskazać do 12 parametrów wtyczek, które będą odbierać komunikaty CV, co pozwala w sposób banalnie prosty zintegrować już posiadane przez nas procesory lub instrumenty wtyczkowe ze środowiskiem Voltage. Funkcja ta, dostępna wraz z podstawową wersją Voltage i nie wymagająca dodatkowych inwestycji, zasługuje na określenie jej mianem rewolucyjnej.

Warto zaznaczyć, że w przypadku niektórych wtyczek otwieranych w ramach Voltage, włączenie OpenGL może się okazać niezbędne. Z kolei zakres współpracy z wtyczkami w sporej mierze zależy od samych wtyczek i tego, jak zostały napisane. Niektóre pluginy, na szczęście nieliczne, ładują się w Voltage, ale nie udostępniają mu swoich parametrów do modulacji ani w trybie ich wyboru z menu, ani w trybie Learn.

Inne usprawnienia

O tym, jak poważnie twórcy Cherry Audio Voltage Modular podchodzą do sugestii, świadczą kolejne udoskonalenia. Pierwsze to możliwość oznaczania najczęściej wykorzystywanych modułów jako ulubionych i umieszczania ich w zakładce Favorites, by przyspieszyć ich wyszukiwanie. Drugie polega na wprowadzeniu funkcji umieszczania modułów w raku bez konieczności otwierania zakładki Library, poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy na wolnym polu. I wreszcie trzecie, dzięki któremu indywidualne ustawienia kontrolek w danym module można zapisać jako preset prawym kliknięciem na górnej belce modułu. Oczywiście preset nie dotyczy połączeń – te z kolei możemy zapisać jako Cabinet, które to ustawienie uwzględnia moduły i ich połączenia w ramach pojedynczego rzędu w raku.

Krok po kroku
Nowe funkcje wersji 1.2

1.

Włączenie obsługi formatu OpenGL pozwala zmniejszyć obciążenie wprowadzane przez Voltage o 20-30%. Wcześniej należy jednak upewnić się, że nasz komputer udostępnia możliwość korzystania z tego protokołu. Jeśli tak jest, w Voltage klikamy ikonę koła zębatego otwierając okno ustawień. W zakładce Interface zaznaczamy Use OpenGL Hardware Acceleration. Zmiana dokona się po ponownym uruchomieniu Voltage.

2.

Jeśli Voltage pracuje jako wtyczka, postępujemy podobnie, z tą różnicą, że po dokonaniu zmiany należy zamknąć Voltage na ścieżce, a następnie go z niej usunąć. Po ponownym aktywowaniu wtyczki na ścieżce wprowadzone zmiany powinny już być widoczne i aktywne. Sprzętowa akceleracja OpenGL nie tylko znacząco poprawia wydajność Voltage jako samodzielnego programu i wtyczki, ale też pozwala uruchamiać w nim inne plug-iny.

3.

Wśród nowych modułów, w sekcji Utilities, znajdziemy dwa nowe: Plug-in Host oraz Mini Plug-in Host. Możemy je otworzyć korzystając z zakładki Library. Mając już otwartą zakładkę Library i widoczne w niej moduły, warto przy nich zaznaczyć gwiazdkę. Uzyskamy wówczas szybki dostęp do ich aktywacji nawet przy zamkniętej zakładce biblioteki. Po prawym kliknięciu na wolnym polu pojawia się menu, zawierające także opcję Favorites.

4.

Plug-in Host oraz Mini Plug-in Host różnią się od siebie liczbą dostępnych slotów modulacji, czyli parametrów, które można sterować w Voltage za pośrednictwem sygnałów CV. Klikając przycisk Select Plug-in wybierz wtyczkę dowolnego procesora efektów, np. delay. Interfejs wtyczki otwórz przyciskiem View Editor. Klikając na slocie w Plug-in Host wybierz parametr, których chcesz poddać modulacji za pomocą dostępnych w Voltage sygnałów CV.

5.

Do danego slotu podłącz dowolne źródło modulacji, np. generator LFO. Kontrolką przy wejściu CV ustawia się głębokość i kierunek modulacji (w górę lub w dół), a regulatorem przy nazwie parametru wartość początkową, czyli w praktyce zakres zmian dokonywanych poprzez modulację. W ten sposób można w jednej wtyczce poddać modulacji do czterech jej parametrów (w przypadku Mini Plug-in Host) lub do dwunastu (dla Plug-in Host).

6.

Uruchom Voltage jako wtyczkę w DAW na ścieżce instrumentalnej z plikiem MIDI. Otwórz moduł Mini Plug-in Host, kliknij Select Plug-in i wybierz dowolny instrument. Wyjście MIDI From Host połącz z wejściem MIDI w Plug-in Host, a wyjścia 1L i 1R z wejściami Main Outs. Klikając na slocie modulacji wybierz Learn i rusz dowolnym regulatorem instrumentu, co aktywuje jego przypisanie i da pełną integrację instrumentu ze środowiskiem Voltage. 

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
luty 2019
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Neumann KH 150 AES67 - aktywny monitor studyjny
KRK ROKIT 5 G5 - monitory aktywne bliskiego pola
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó