Więcej...

Norns - minimalistyczny komputer?

02.05.2018  | Paweł Pruski
Norns - minimalistyczny komputer?

Wiele firm zajmujących się tworzeniem sprzętu muzycznego podąża tropem prowadzącym do uwolnienia producentów od komputera. Jedną z interesujących propozycji przedstawili twórcy Monome. Norns pozwala na realizację wielu odmiennych funkcji, które często realizowane są przez wspomniany komputer.

Rola jaką we współczesnej muzyce odgrywa komputer nie jest jednoznacznie określona. Dla jednych jest to kluczowe narzędzie służące do tworzenia muzyki. Nie brak jest przykładów, gdy cały setup producenta zamyka się w laptopie i słuchawkach. Inni korzystają z hybrydowych rozwiązań. Tutaj komputer jest po prostu jednym z urządzeń. To, czy  pełni rolę rejestratora, instrumentu, czy efektu pozostaje indywidualnym wyborem danego producenta. Po drugiej stronie nakreślonego podziału znajdują się setupy z których komputer został całkowicie wyeliminowany. W przedstawionym wariancie, może zostać zastąpiony innym wielofunkcyjnym urządzeniem (np. Octatrack, OP-1, MPC Live). Osobną kwestią pozostaje sprawa na ile wspomniane urządzenia same pozostają komputerami. W nakreślony powyżej przedział wpisuje się Norns

 

 

Za Norns odpowiedzialni są projektanci kultowego Monome. Wspomniany kontroler przyczynił się do rewolucji na polu efektywnego sterowania oprogramowaniem muzycznym zainstalowanym na komputerze. Nie będzie przesadą nazwanie go ojcem chrzestnym Novation Launchpad, czy też Ableton Push. W  przypadku Norns jednym z celów jest korzystanie z kontrolerów MIDI, czy też rejestracja sygnału audio bez wykorzystania komputera. Czym więc jest Norns? Najprostsza, nieco upraszczająca, odpowiedź brzmi - miniaturowym komputerem (opartym na systemie Linux) umieszczonym w minimalistycznej obudowie. 

 

 

Czy Norns jest rewolucją na miarę Monome? W zaprezentowanej formie, uczciwa odpowiedź brzmi - nie. Podobne rozwiązania stosuje Critter&Guitari w Organelle, czy też Rastbery PI. Oczywiście istotną różnicą jest architektura, jednakże funkcyjna otwartość, wydaje się być zbliżona. W przypadku Norns do dyspozycji mamy parę wejść oraz wyjść audio oraz cztery porty usb. To w jaki sposób wykorzystamy architekturę urządzenia w głównej mierze zależy od wgranego oprogramowania. Na chwilę bieżącą projekt znajduje się w stosunkowo wczesnej fazie (wyprodukowano 100 egzemplarzy). Zobaczymy jak zostanie przyjęty przez użytkowników, a co za tym idzie jak wykrystalizuje się jego funkcjonalność.

Strona producenta: https://llllllll.co/t/approaching-norns/13236/207