Więcej...

Ciemna materia od Bastl Instruments

07.01.2019  | Paweł Pruski
Ciemna materia od Bastl Instruments

W swoim najnowszym module Bastl Instruments proponuje eksperymentowanie z feedbackiem. Tym samym jedna z ciekawszych technik generowania brzmień zawitała do świata syntezatorów modularnych.

Bastl Instruments to jedna z najbardziej pomysłowych manufaktur produkujących syntezatory, efekty oraz moduły w formacie Eurorack. Jednym z elementów, który często gości w konstrukcjach Bastl jest akcent nieprzewidywalności. W praktyce są to elementy probabilistyczne, ciekawe krosowanie parametrów,  czy też bazowanie na różnego typu sprzężeniach zwrotnych. Najnowsza propozycja, którą jest moduł w formacie Eurorack - Dark Matter - wykorzystuje ostatni z wspomnianych elementów - feedback.

Dark Matter jest wynikiem wieloletniej współpracy pomiędzy  Bastl Instruments oraz Peterem Edwardsem (Casper Electronics). Sedno modułu to eksploracja brzmień wynikających z wykorzystania feedbacku. Warto wspomnieć, że postać Petera Edwardsa nie jest tutaj przypadkowa. Osoby, które miały okazję wysłuchać któregoś z live act'ów Edwardsa z pewnością zauważyły, że jednym z jego głównych instrumentów jest mikser. Umiejętne przesterowanie kanałów, pozwala na kreatywne oraz eksperymentalne potraktowanie wspomnianego miksera. Sam pomysł jest od wielu dziesięcioleci obecny w studiach nagraniowych (szczególnie eksperymentalnych). Dark Matter pozwala na wykorzystanie tego zjawiska w ramach systemu Eurorack. W rezultacie możemy generować wiele typów przesterów, filtrować brzmienia, czy też je zapętlać.

Strona producenta:  https://www.bastl-instruments.com/modular/dark-matter/