Więcej...

5 najlepszych wtyczek do przesteru

07.01.2019  | Michał Sokołowski
5 najlepszych wtyczek do przesteru

Przester ma wiele zastosowań — może służyć jako kreatywne narzędzie, może nadać charakteru bądź agresji lub też pod postacią saturacji sprawić, że dobry miks stanie się świetny.

Jakiś czas temu opisaliśmy 5 najlepszych darmowych wtyczek do saturacji. Dzisiaj będziemy kontynuować ten temat, jednak skupimy się przesterze nieco bardziej ogólnie i przedstawimy nasze zestawienie 5 najlepszych narzędzi do uzyskania tego efektu.

Decapitator (Soundtoys)

Decapitator to przester inspirowany analogowym sprzętem. Znajdziemy w nim pięć modeli przesteru bazowanych na przedwzmacniaczach pochodzących z Neve 1057, Chandler/EMI TG Channel, magnetofonu szpulowego Ampex 350 oraz na przesterze Culture Vulture. Jest bardzo dobry zarówno do wprowadzania subtelniejszej saturacji jak i pełnego przesteru przy użyciu opcji "Punish", która podbija sygnał o dodatkowe 20dB. Ponadto, znajdziemy tutaj domyślnie włączoną funkcję automatycznego kompensowania poziomu wyjściowego, dostosowanie barwy efektu parametrem "Tone", filtr górnoprzepustowy z opcją podbicia niskich częstotliwości przez dodanie rezonansu ("Thump") oraz filtr dolnoprzepustowy. (cena: 199$)

https://www.soundtoys.com/product/decapitator/

 

Thrash 2 (iZotope)

Jeśli szukamy jednego, uniwersalnego przesteru to Thrash 2 jest świetnym wyborem. Jest to przede wszystkim bardzo wszechstronna wtyczka - mamy do wyboru prawie 70 różnych modeli przesterów z możliwością dalszego dostosowania ich waveshaperem oraz zestawienia dwóch modeli w dwuetapowy przester. Do tego dochodzi opcja rozdzielenia go na cztery pasma częstotliwości. Dodatkowo dołączone są dwa sześciopasmowe korektory z możliwością ich modulacji do kształtowania sygnału przed i po wprowadzeniu efektu, funkcja ładowania impulsów do symulacji głośników, a także sekcja dynamiki oraz delay. (cena: 99$)

https://www.izotope.com/en/products/create-and-design/trash.html

 

Saturn (FabFilter)

Bardzo dobrą alternatywą do Thrash 2 jest Saturn, czyli świetny wielopasmowy przester. Pokrywa brzmienia od taśmowej i lampowej saturacji, przez wzmacniacze gitarowe, po ekstremalne algorytmy mające na celu zniszczenie oryginalnego sygnału (oraz ich dowolne kombinacje, ze względu na możliwość rozdzielenia efektu na różne pasma częstotliwości). Na każdym paśmie, obok standardowych parametrów takich jak "Drive" i "Mix", znajdziemy także kontrolę nad barwą otrzymanego efektu w sekcji "Tone", kontrolę dynamiki w jednym parametrze "Dynamics" oraz sprzężenie zwrotne. Saturn posiada również bardzo rozbudowaną modulację, pozwalającą na bardziej kreatywne zastosowanie tej wtyczki. (cena: 129 EUR)

https://www.fabfilter.com/products/saturn-multiband-distortion-saturation-plug-in

 

Slate Digital Everything Bundle (Slate Digital)

Świetnie brzmiący pakiet wtyczek modelowanych na podstawie analogowego sprzętu. Pomijając saturację dodawaną przez kompresory i korektory, w Everything Bundle znajdziemy również narzędzia dedykowane specjalnie do nasycania sygnału harmonicznymi. Są to między innymi przedwzmacniacze Neve i Telefunken, emulacja saturacji konsol takich jak SSL, Neve czy API w Virtual Console Collection, przestery lampowe w Virtual Tube Collection oraz saturacja taśmowa w Virtual Tape Machines. (cena: 14.99$ / miesięcznie)

https://www.slatedigital.com/everything-bundle/

 

Cobalt Saphira (Waves)

Saphira to bardzo interesujący saturator, dający nam oddzielną kontrolę nad parzystymi i nieparzystymi harmonicznymi. Po wybraniu jednego spośród 7 dostępnych modeli saturacji, możemy dostosować dla nich ilość harmonicznych parametrami "Send", ich poziom parametrami "Return", a nawet czteropasmową korekcję. Dzięki tak szczegółowej kontroli nad charakterem otrzymanej saturacji, ta wtyczka najlepiej sprawdza się w zadaniach takich jak tworzenie basów typu 808. (cena: 149$)

https://www.waves.com/plugins/cobalt-saphira

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o paru równie dobrych wtyczkach. Plugin Alliance Vertigo VSM-3 to saturacja działająca na podobnej zasadzie co wcześniej opisana Cobalt Saphira, Black Box Analog Design HG-2, wysokiej jakości emulacja lampowej saturacji przeznaczona na sumę miksu oraz Soundtoys Devil-Loc Deluxe, przester wprost stworzony do użycia na perkusji.