Więcej...

Modularny Bitwig 3

13.05.2019  | Paweł Pruski
Modularny Bitwig 3

Bitwig prezentuje szczegóły związane z modularnym aspektem najnowszej wersji programu. Sprawdźcie czym jest The Grid.

Podczas ostatniej edycji targów Superbooth, firma Ableton przedstawiła rozszerzenie CV Tools a więc swój autorski pomysł na połączenie programu z syntezatorem modularnym. Jak wiadomo nie jest to jedyny pomysł na modularność w obrębie programu DAW. Kilka dni temu przedstawiciele Bitwig pokazali jak w praktyce funkcjonuje ich własny pomysł na modular wewnątrz programu DAW. Informacje na ten temat pojawiały się już wiele miesięcy temu, jednakże dopiero teraz możemy poznać szczegóły związane z najnowszą aktualizacją.

Zmiany związane z tworzeniem własnych instrumentów oraz efektów ujęte zostały w przestrzeni nazywanej The Grid. Jest to odpowiednik wirtualnego racka w którym łączymy ze sobą moduły. Do dyspozycji mamy ich  łącznie 140.  Na początku określić musimy tylko, czy interesuje nas stworzenie instrumentu, czy też efektu (aby stworzony przez nas projekt przypisać do odpowiedniego śladu w programie). Podobne rozwiązanie mogliśmy zaobserwować w niektórych rozwiązaniach Max for Live (np. rozszerzenie Oscillot). Jednakże w przypadku Bitwig mamy do czynienia z bardziej natywnym rozwiązaniem, nie będącym tylko rozszerzeniem.

Bitwig Studio 3 ma zostać wydany w drugim kwartale roku. Już teraz można pobrać beta wersję programu. Więcej szczegółów na oficjalnej stronie Bitwig.