Kolejny meldunek z Superbooth19

12.05.2019  | Michał Gałczewski vel Tweak
Kolejny meldunek z Superbooth19

Drugi dzień na targach Superbooth, był równie intensywny jak pierwszy. Pośród stoisk wszystkich wystawców naszą uwagę zwróciły przede wszystkim polskie marki, czyli Polyend i Xaoc Devices ale również Soma Labolatory.

Wymienione firmy zaprezentowały jedne z najciekawszych urządzeń na całych targach i niezmiernie cieszy nas fakt, że polskie marki potrafią rozwijać się bardzo dynamicznie na tym szalenie zróżnicowanym rynku. Polyend zaprezentowała swój nowy moduł, czyli Preset. Umożliwia on nagrywanie wartości CV z innych modułów Eurorack'a oraz odtwarzanie ich na życzenie użytkownika. Daje to możliwość rozprowadzania sygnałów modulacji po całym systemie. Naprawdę świetna sprawa!

Z kolei marka XAOC Devices pokazała swoje cztery nowe moduły, czyli Jena 1989 Binary Transfunctioner, Sarajewo 1984 Syncable Analog Delay Line, Timiszoara 1970 Voltage Controlled DSP Effektor oraz Samara II 1962 Utility Waveform Processor. Jena to tak naprawdę moduł posiadający bardzo wiele różnych zastosowań. Jego główną cechą jest waveshaping, czyli konwertuje on audio do rozdzielczości 8Bit a przy tym jest świetnym narzędziem do kreowania rytmiki. Robi to poprzez zamianę fal o wolnym przebiegu w rytmiczny sygnał binarny. To naprawdę krótkie i ogólne streszczenie możliwości modułu. Jeśli chodzi o Sarajewo to jest to w pełni analogowy delay oparty o technologię BBD. Może być synchronizowany do tempa bądź też można go traktować za pomocą TAP. Timiszoara jest procesorem DSP, którego otwarta architektura pozwala użytkownikowi na ładowanie własnych algorytmów. Moduł ten wzbudził wśród fanów XAOC chyba największe zainteresowanie. Z informacji jakie udało nam się uzyskać na stanowisku firmy (gdzie spotkaliśmy m.in. Tomasza Mirta) wynika, że jest do niego planowany również expander. Ostatni z premierowo zaprezentowanych modułów to Samara II, czyli druga wersja modułu Samara. Jest to urządzenie, które oferuje wiele możliwości inwertowania sygnałów napięciowych oraz kształtowania podawanych do modułu fal.

Wspomniana na początku firma SOMA Laboratory, na targi Superbooth przyjechała ze swoją semi-modularną maszyną perkusyjną Pulsar-23. Jakiś czas temu już o niej pisaliśmy a teraz była okazja aby przyjrzeć się jej bliżej. Wiele nie przesadzimy mówiąc, że Pulsar-23 zrobił na targach furorę.

Naszą uwagę zwróciła też szkocka manufaktura o nazwie Instruo. W krótkiej rozmowie jeden z kreatorów marki opowiedział nam o nadchodzących nowościach. Między innymi będą to moduły o nazwach Lúbdah i arbhar. Lúbdah to podwójny looper którego konstrukcja pozwala na uzyskanie bardzo skomplikowanych i niezwykle użytecznych symulacji taśmowego echa. Może też służyć jako moduł do nagrywania stworzonych patchy w systemie emulującym taśmę z możliwością overdub.

Arbhar natomiast to granularny procesor sygnału. Co wyróżnia go spośród innych modułów tego typu to umieszczony wewnątrz mikrofon, który pozwala samplować bezpośrednio do modułu. Moduł umożliwia też syntezę wavetable - poprzez zmniejszenie "ziarna" sygnału do długości jednego cyklu przebiegu fali. To naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o funkcje arbhara.

Tegoroczne targi Superbooth obfitowały w wiele nowości oraz ciekawych, niekiedy eksperymentalnych urządzeń-prototypów. Całość imprezy jest świetnie zorganizowana a miejsce w którym się odbywa (FEZ Berlin) jest jedyne w swoim rodzaju. Na pewno przyjedziemy tutaj za rok a każdemu fanowi muzyki elektronicznej polecamy osobisty udział w imprezie.

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó