Więcej...

Mini Auto-Tune

06.06.2019  | Mikołaj Urbaniak
Mini Auto-Tune

Firma Antares ostatnio zaprezentowała nową wersję pluginu Auto-Tune. Nazywa się „Access” i jest skompresowaną wersją starszego kolegi Auto-Tune Pro. W gruncie rzeczy posiada tylko dwie gałki: retune speed oraz humanize, jednak to właśnie te dwa parametry są najczęściej używane podczas produkcji nowoczesnych utworów pop czy trap.

Na początku wybieramy klucz i skalę, do której plugin będzie stroił. Mamy jeszcze możliwość zdecydowania, które dźwięki w tej skali wtyczka będzie pomijała podczas auto-korekcji. Retune speed to tak naprawdę gałka „attack” – decyduje o tym jak szybko Auto-Tune zacznie stroić po wejściu sygnału audio. W przypadku newschoolowych rapowych produkcji z pewnością będzie to fast, jeśli jednak chcemy zadziałać subtelniej i nie eksponować brzmienia pluginu w celach stylistycznych powinniśmy wypróbować opcję medium i slow.

Wtyczka kosztuje 99$ (bez VAT!), czyli cztery razy mniej niż wersja PRO. W przeciwieństwie do Auto-Tune Pro i Auto-Tune Live, Access posiada również wsparcie dla formatu VST2, ale jak na ironię ostatni update Abletona do wersji 10.1 zawierał w sobie hosting pluginów VST3 więc ta rewolucyjna zmiana na nic się nam nie przyda. Mimo, że popularna wtyczka została kiedyś okrzyknięta przez magazyn „Time” jednym z 50 najgorszych wynalazków w historii, to jednak jest ona dziś niezbędnym narzędziem każdego producenta popularnych brzmień.

Więcej informacji: https://www.antarestech.com/product/auto-tune-access/