Mobilny producent: 1010music Blackbox i Bastl Instruments MicroGranny 2

01.09.2019  | Paweł Pruski
Mobilny producent: 1010music Blackbox i Bastl Instruments MicroGranny 2

1010music Blackbox i Bastl Instruments MicroGranny 2 to "bohaterowie" kolejnej części rubryki przeznaczonych, przede wszystkim dla producentów ceniących mobilność.

Od formatu Eurorack do autonomicznego urządzenia i z powrotem. Tak hasłowo można określić wzajemne przenikanie się świata syntezatorów modularnych oraz samodzielnych urządzeń. Śledząc ostatnie wydarzenia, takie jak Superbooth 2019, należy zakładać, że podobnych ruchów będzie coraz więcej. Dziś przyjrzymy się dwóm urządzeniom, które są dobrymi przykładami opisanego powyżej trendu.

1010music Blackbox

Znakiem rozpoznawczym firmy 1010music są moduły w formacie Eurorack. Jej filozofia opiera się na implementacji funkcjonalności, która większości użytkowników bardziej kojarzyć się może z komputerem niż systemem modularnym. Moduły wyposażone są w duży dotykowy wyświetlacz, kilka pokręteł oraz gniazda Gate/CV. To, jaką funkcję pełni dany moduł, zależy wyłącznie od oprogramowania. W przeciwieństwie do komputera, Blackbox jest urządzeniem autonomicznym – do działania nie potrzebuje niczego oprócz zasilania.

W najprostszym ujęciu, urządzenie pozwala na nagrywanie, edycję oraz odtwarzanie sampli. Wyposażone zostało w zestaw efektów, mikser i sekwencer z różnymi trybami odtwarzania. W procesie tworzenia możemy wykorzystać sample znajdujące się na karcie microSD lub nagrane z zewnątrz. Utwory powstają w oparciu o różne wariacje sekwencji. Te z kolei budujemy korzystając z wirtualnej klawiatury lub też po prostu zaznaczając odpowiednie pola w sekwencerze. Każdą próbkę można poddać edycji, także z wykorzystaniem wbudowanych efektów (filtry, pogłosy itd.). Rezultaty naszej pracy zapisujemy w postaci presetów. Te reprezentować mogą utwory, ale równie dobrze mogą być projektem stanowiącym rdzeń całego występu na żywo.

Dzięki wbudowanym opcjom kwantyzacji oraz manipulacji efektami w czasie rzeczywistym, Blackbox może być ciekawym rozwiązaniem dla osób grających live. Nie bez powodu od momentu zaprezentowania koncepcji urządzenia bywa ono nazywane „kieszonkowym Abletonem”. To duże uproszczenie, jednak analogia do sposobu pracy w widoku Session wydaje się być zasadna.

Urządzenie ma wbudowany interfejs audio, porty MIDI (In/Out) oraz dwa gniazda USB. Choć Blackbox jest w pełni autonomicznym urządzeniem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć do niego np. zewnętrzny kontroler MIDI. Sprzęt możemy zasilać za pomocą powerbanku, co pozwala nam uzyskać najwyższy stopień mobilności. Oprogramowanie Blackbox jest aktualizowane na bieżąco, co pozwala przypuszczać, że w przyszłości jego funkcjonalność ulegnie poszerzeniu.

Cena: 599 USD

Bastl Instruments MicroGranny 2

MicroGranny 2 to bardzo proste, podręczne urządzenie, którego celem jest tworzenie struktur dźwiękowych opartych na mikrosamplingu (sampler granularny). Jest zasilane bateryjnie i dostępne zarówno jako gotowy produkt (także w formacie Eurorack), jak też zestaw do samodzielnego złożenia. Prosta architektura oraz wzornictwo to typowe cechy urządzeń marki Bastl Instruments. MicroGranny 2 jest propozycją, która ma szanse przypaść do gustu producentom poruszającym się w klimatach lo-fi.

Cena: 850 zł

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.
Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó