Więcej...

ZX Spectrum powraca po niemal 40 latach!

25.02.2020 
ZX Spectrum powraca po niemal 40 latach!

ZX Spectrum Next to pełnoprawny następca klasycznego komputera, który nie tylko odtwarza możliwości swojego pierwowzoru, ale również poszerza je o szereg współczesnych funkcji.

Zainteresowanie produktem chyba przerosło oczekiwania inicjatorów zbiórki, ponieważ w jej pierwszej fazie bardzo szybko zebrano ponad milion dolarów (!). Aktualnie zamówione urządzenia są produkowane, więc przynajmniej do czasu, aż wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane nie będzie możliwości zakupu nowych egzemplarzy ZX Spectrum Next. Dobra wiadomość jest taka, że osoby odpowiedzialne za stworzenie reedycji tej klasycznej maszyny już zapowiedziały, kolejną zbiórkę na platformie Kickstarter.

Całość rzecz jasna bazuje w dużej mierze na nostalgii, a takie "smaczki" jak wielostronicowa zbindowana instrukcja tylko wzmagają pozytywny odbiór całego przedsięwzięcia. Jednym z zaangażowanych w projekt był Rick Dickinson, a więc człowiek odpowiedzialny za projekty wielu innych urządzeń marki Sinclair, w tym elementy legendarnego ZX Spectrum. Komputer został stworzony z dużą pieczołowitością i szacunkiem dla swojego pierwowzoru, co nie oznacza, że nie wprowadzono szeregu usprawnień - m.in. poprawiono klawiaturę, oraz wprowadzono złącze HDMI. Co ciekawe komputer nie posiada... włącznika. Uruchamia się w momencie podłączenia do prądu.

Wraz z pojawieniem się ZX Spectrum Next swoisty lifting przeszły również klasyczne gry (np. "Warhawk"), które teraz funkcjonują w nowym trybie graficznym z aż 256 kolorami. Ponadto, pojawiają się nowe aplikacje, np. NextDAW, a więc program w którym możemy zająć się tworzeniem muzyki. Choć interfejs graficzny nawiązuje raczej do środowisk takich jak pierwsze programy DAW, albo Fast Tracker II, to sama funkcjonalność przywodzi na myśl nowoczesne DAW-y. NextDAW obsługuje trzy układy dźwiękowe AY-3-8910, oferuje 9 kanałów audio, oraz pozwala stworzyć szereg generatorów dźwięku. Oczywiście narzędzie działa jedynie na komputerze ZX Spectrum Next.

Więcej informacji nt. ZX Spectrum Next TUTAJ, natomiast oficjalna strona NextDAW jest w TYM MIEJSCU.