Oglądamy YouTube - krótka historia muzyki dubowej

15.07.2020  | Paweł Pruski
Oglądamy YouTube - krótka historia muzyki dubowej

Przeglądając YouTube często możemy trafić na interesujące dokumenty opisujące określone zjawiska muzyczne. Jednym z nich jest: "BASS WORSHIP: The Story of DUB and SOUND SYSTEM Culture".

Choć korzenie Dubu sięgają Jamajki, to zakres oddziaływania tej estetyki bez większych wątpliwości można nazwać globalnym. Wielu współczesnych producentów jednogłośnie podkreśla, że gdyby nie Dub dzisiejsza muzyka elektroniczna/klubowa nie byłaby tym czym jest. Mowa zarówno o oddziaływaniach estetycznych dotyczącą np. charakterystycznego ujęcia sekcji rytmicznej, jak również stricte producenckich.

Unikalny sposób realizacji nagrań oraz używanie różnego rodzaju efektów (np. pogłosów) sprawiło, że nakreślonym podejściem zainspirowało się wielu producentów, którzy w wspomnianym okresie zetknęło się z dubowym stylem pracy. O tym wszystkim traktuje dokument, który na początku tego roku ukazał się na YouTube.

BASS WORSHIP pokazuje jak kształtowała się estetyka dubowa, oraz jak wyglądało jej przenikanie do stylistyk, które współcześnie wydają się nie mieć nic wspólnego z jamajskimi korzeniami. W dokumencie pokazane są również liczne techniki dubowania, które mimo utrudnionego dostępu do hardware'u możemy odtwarzać w większości popularnych programów typu DAW.