VCV Rack tworzy pomost z Pure Data

29.07.2020  | Paweł Pruski
VCV Rack tworzy pomost z Pure Data

Dzięki nowemu modułowi Prototype możliwe stało się uruchomienie patchy napisanych w Pure Data wewnątrz wirtualnego modulara VCV Rack.

Połączenie dwóch popularnych środowisk VCV Rack, oraz programowania obiektowego Pure Data (PD) daje całą masę nowych możliwości. Po pierwsze osoby które posługują się PD mogę testować swoje pomysły bezpośrednio w VCV Rack, gdzie mają możliwość korzystania z innych modułów. Po drugie istnieje całe mnóstwo gotowych i co istotne darmowych patchy PD, które możemy umieścić w VCV. Mogą to być efekty instrumenty, czy też inne patche odpowiedzialne np. za generowanie funkcji logicznych. Wystarczy spojrzeć do popularnych bibliotek patchy, aby zobaczyć jaki ogrom możliwości otwiera nowa funkcja VCV. Warto wspomnieć, że wiele popularnych efektów oraz instrumentów (np. Organelle) opartych jest właśnie na języku PD.


Aby korzystać z nowych funkcji należy pobrać nowy moduł Prototype. W jego obrębie możemy uruchamiać patche napisane w języku PD. Korzystając z wbudowanego edytora przypisujemy odpowiednie inputy, oraz outputy do patchpointów wirtualnego modułu i gotowe!

Więcej informacji TUTAJ.