PreSonus Studio One 5

30.07.2020 
PreSonus Studio One 5

Mamy już najnowszą wersję zdobywającego coraz większą popularność programu DAW firmy PreSonus. Użytkownicy cenią go za przejrzystość interfejsu, łatwą obsługę i mnóstwo funkcji przyspieszających pracę. Studio One 5 został wyposażony w zakładkę Show, która umożliwia dodawanie podkładów, wirtualnych instrumentów i efektów wtyczkowych działających w czasie rzeczywistym i przy użyciu zwykłego przeciągania.

Mówiąc prościej – kolejny program DAW został wyposażony w moduł launchera podobny do znanego z Ableton Live. Z nowym Studio One zintegrowano program Notion, dzięki czemu mamy na pokładzie profesjonalny edytor nut zintegrowany z oknem edytora pianolowego i napędem, a także Melodyne Essential 5 (o pełnej wersji Melodyne 5 pisaliśmy szerzej w poprzednim numerze naszego magazynu). Z kolei funkcja Clip Gain Envelope pozwala szybkie tworzenie obwiedni poziomu sygnału bezpośrednio na klipie audio, a zatem jeszcze przed wszystkimi wtyczkami i niezależnie od obwiedni głośności. Poszerzono i zmodyfikowano dołączone do programu wtyczki Native Effects. Poza zmianą ich wyglądu do niektórych dodano regulację Drive, pozwalającą uzyskać naturalną analogową saturację.

Ciekawie zapowiada się udoskonalona obsługa scen, dzięki której możemy przywoływać różne elementy miksu z poprzednich wersji. Z kolei nowy rodzaj torów Aux pozwala na współpracę z zewnętrznymi instrumentami i procesorami bez konieczności zgrywania ich na ścieżki audio. Tor zleceniowy Listen pozwala na uruchomienie niezależnego kanału komunikacji reżysernia-studio, mogąc też funkcjonować jako kanał do włączania wtyczek korygujących akustykę pomieszczenia niezależnie od miksu sumy.

Bardzo spodobała nam się funkcja Keyswitch, która na niezależnej linii edytora pianolowego pozwala programować wszystkie przełączenia artykulacji w bibliotekach brzmień, na ogół przypisane do nut poniżej C0. W standardowym widoku pianolowym trzeba się do nich przedzierać przewijając kilka oktaw w dół, ale teraz mamy je pod postacią jednej linii, na której można wygodnie programować zmianę artykulacji.

Studio One 5 w pełni obsługuje polifoniczny aftertouch, komunikaty MPE, MIDI Time Code, MIDI Machine Data, a nawet 64-bitowy zapis zmiennoprzecinkowy WAV, zalecany przy współpracy z interfejsami audio wyposażonymi w 32-bitowe przetworniki. Możliwość zapisu audio z parametrami 32 bity oraz 384 kHz sprawia, że Studio One jest obecnie jedynym programem DAW mogącym działać z taką rozdzielczością!

Pełna wersja programu kosztuje 1.799 zł a za aktualizację z niższych wersji Producer/Proffesional zapłacimy 670 zł. Dostępne są także wersje edukacyjne w odpowiednio niższych cenach.

www.presonus.com
www.audiostacja.pl