"Chwyty Barowe", czyli opowieści pełne gitarowych treści

03.09.2020 
"Chwyty Barowe", czyli opowieści pełne gitarowych treści fot. Wojtek Bryndel

Każdy kiedyś zaczynał. Muzycy rockowi najczęściej zaczynają od gitary. Łódzkie gwiazdy w krótkiej filmowej formie wspominają, jak to było, gdy startowali, opowiadają rockowe historie ze swojej kariery i przede wszystkim zachęcają do muzykowania.

Internetowy cykl kilkuminutowych programów filmowych „Chwyty Barowe” w lekki i zabawny sposób prezentuje początki, pierwsze próby grania na gitarze. Paweł „Guma” Gumola, Tomasz „Mechu” Wojciechowski, Łukasz Lach i Ziemek Kosmowski opowiadają o tym, jaki był ich pierwszy instrument, co zachęciło ich do zajęcia się muzyką i jakich utworów nauczyli się grać w pierwszej kolejności. Rock to anegdoty, więc i ich nie powinno zabraknąć. Tyle teorii. Muzycy wykazują się również umiejętnościami praktycznymi. Każdy z nich wykonuje jeden utwór ze swojego repertuaru.

Celem cyklu jest zainspirowanie młodych ludzi, by również sięgnęli po gitarę i zaczęli przygodę z muzyką. Może gdzieś w Łodzi, w Polsce, właśnie dorasta talent na miarę międzynarodowych sław, a „Chwyty barowe” skłonią go do tego, by wybrał właśnie muzykę i gitarę? Bohaterowie pierwszej serii to czterej łódzcy muzycy:

Paweł „Guma” Gumola - urodzony w 1965 roku. Lider, wokalista i gitarzysta legendarnej, łódzkiej grupy punkowej Moskwa. Wspomina: „band pojawił się wtedy, kiedy zacząłem chodzić na ognisko muzyczne do domu kultury.”

Tomasz „Mechu” Wojciechowski – ur. w 1966 roku. Gitarzysta łódzkich grup Jezabel Jazz i Blitzkrieg. Dziś opowiada: „Miałem kolegę, który miał brata, który przywoził płyty z Berlina. Dzięki temu słuchaliśmy światowej czołówki muzyki punkowej. To była moja pierwsza muzyka i pierwsze zespoły z kolegami – punk rock.”

Łukasz Lach – rocznik 1982. Lider, wokalista i gitarzysta łódzkiej grupy L.Stadt. Jaki był jego pierwszy instrument: „miałem kopię gitary Les Paula, nazywała się Mad Axe. „Szalony topór”, to była gitara mojego życia, byłem zachwycony!”


Ziemek Kosmowski – ur. w 1960 r. Lider, wokalista i gitarzysta łódzkich grup: Phantom, Brak, Rendez Vous oraz Kosmofski. Muzykiem został dzięki mamie: „pierwszą gitarę wziąłem do ręki, kiedy miałem 14-15 lat. Uprosiłem mamę, by kupiła mi pudło. Słuchałem już wtedy rocka i zamarzyło mi się.”


Cykl "Chwyty Barowe" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.
Star icon
Produkty miesiąca
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
JBL PRX ONE - przenośny zestaw głośnikowy
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó