Najlepszy freeware z ostatnich kilku tygodni

07.09.2020 
Najlepszy freeware z ostatnich kilku tygodni

Szukacie darmowych narzędzi do produkcji muzyki? Nie mogliście lepiej trafić! Oto kolejna dawka bezpłatnych wtyczek, które pozwolą Wam jeszcze skuteczniej pracować w swoich ulubionych programach DAW.

Diginoiz Subdivine Lite

 

Wirtualny instrument wyspecjalizowany w wytwarzaniu jednego, ale za to wyjątkowo chętnie używanego dźwięku – Bass Drum z automatu perkusyjnego typu 808. Ten prosty zdawać by się mogło dźwięk, ma w sobie moc i energię, zdolne unieść każdy współczesny utwór w stylistykach dance i urban, a obecnie nikt nie wyobraża sobie nowoczesnej elektroniki bez niego.

Wtyczka Subdivine polskiej firmy Diginoiz w pełnej wersji jest narzędziem komercyjnym, kosztującym 30 euro, ale oferowana jest też prostsza wersja Lite. Znajdziemy w niej sześć presetów z najczęściej używanymi barwami, możliwość regulacji czasu Release, regulację wysokości dźwięku wraz z możliwością odstrajania nutami MIDI i obowiązkowy efekt overdrive. Zadaniem tego ostatniego jest dodanie harmonicznych, co pozwala poszerzyć brzmienie i odpowiednio spłaszczyć jego dynamikę dla uzyskania większej głośności odczuwalnej. Dźwięk tego instrumentu sprawdza się zarówno jako stopa w partii rytmicznej (warto wówczas programować krótkie nuty MIDI), jak też jako bas oraz połączenie stopy z basem, bardzo często stosowane w muzyce trap.

Wtyczka dostępna jest w formacie VST3 dla Windows oraz VST3 i AU dla macOS. Do jej pobrania niezbędna jest rejestracja użytkownika na stronie Diginoiz.

https://diginoiz.com

Accentize PreFET

 

Podobnie jak w przypadku wersji komercyjnej PreTUBE, wtyczka PreFET marki Accentize jest przykładem programowej emulacji zachowania się oryginalnego, analogowego układu elektronicznego, uwzględniającej wszystkie cechy podzespołów, włącznie z ich nieliniowością. Całość opiera się na sieci neuronowej, którą zaprogramowano pod kątem odtworzenia działania tranzystorowego przedwzmacniacza FET z magnetofonu kasetowego z lat 70. minionego wieku. W przeciwieństwie do PreTUBE, wtyczka PreFET jest bezpłatna. Dostępnych możliwości regulacji nie ma tutaj przesadnie dużo – jedynie regulator czułości wejściowej oraz kontrolka poziomu sygnału wyjściowego.

Wtyczka bardzo ciekawie nasyca dźwięk, włącznie z możliwością jego przesterowania, nie dławiąc się niskimi częstotliwościami i nie eksponując szklistej, nieprzyjemnej góry. Szczególnie dobrze sprawdza się na torach równoległych, gdzie możemy regulować proporcję sygnału czystego i przetworzonego. Dostępna dla komputerów Mac i PC w formatach VST, AU i AAX. Można ją pobrać bez żadnej rejestracji. Już sam ten fakt, plus naprawdę ciekawe brzmienie oraz zastosowanie nowatorskiej technologii powinny nas skłonić do bliższego przyjrzenia się tej wtyczce. Z pewnością nie będzie to strata czasu.

www.accentize.com/PreFET

Audio Vitamins Stochas

 

Wprawdzie koncepcja sekwencera MIDI jako wtyczki w programie DAW może się wydawać dziwna, to jest w niej głęboki sens. Dzieje się tak głównie dlatego, że Stochas oferuje szereg ciekawych funkcji randomizacji w zakresie kreowania partii bazujących na zdarzeniach przypadkowych – melodii, akordów oraz rytmów perkusyjnych. Projekt Audio Vitamins na początku był komercyjny, ale obecnie stał się całkowicie bezpłatny i każdy może go pobrać bez żadnych opłat. Wszystkie elementy tej wtyczki podlegają sterowaniu z poziomu ścieżek MIDI, w tym wyciszanie ścieżek czy zmiana sekwencji paternów. Funkcje te przydają się zwłaszcza podczas pracy na żywo, ale sprawdzą się też na etapie tworzenia nowych kompozycji i ich aranżacji.

Każdemu z zaprogramowanych w danej kolumnie zdarzeń można przypisać określoną wartość Velocity, a także prawdopodobieństwo wystąpienia. Przy programowaniu w trybie akordowym dostępne są tylko te dźwięki, które mieszczą się w danej skali, choć można ich wybrać kilka i zdefiniować prawdopodobieństwo. Podobnie wygląda to w przypadku rytmów, gdzie pojawianie się kolejnych dźwięków występuje w wybranym zakresie odchylenia.
Wtyczka dostępna jest w formatach VST i AU dla macOS oraz VST dla Windows.

https://github.com/rudeog/stochas_open/releases

KSHMR Essentials Kick

 

KSHMR, didżej i producent, ma w swojej ofercie pakiet o nazwie KSHMR Essentials, a Kick to jeden z jego elementów, obecnie dostępny za darmo. To kompleksowy procesor dedykowany do pracy z jednym, konkretnym źródłem sygnału, czyli stopą zestawu perkusyjnego. Elementy tej wtyczki to generator subbasu, moduły korekcji dynamicznej pasma środka i góry, procesor transjentów, wielopasmowy kompresor, sekcja nasycenia taśmowego, obwiednia i poszerzanie przestrzenne. Trzeba przyznać, że to całkiem sporo jak na bezpłatną wtyczkę. A co istotne, wszystko działa znakomicie i nie obciąża procesora komputera. Warte podkreślenia jest to, że generator subbasu można dostroić do konkretnej nuty, której wysokość ustawiamy w okienku Sub. W oknie wyświetlacza prezentowana jest charakterystyka częstotliwościowa lub obwiednia sygnału.

To jeden z najciekawszych procesorów tego typu, już nie tylko wśród bezpłatnych wtyczek, ale także rozwiązań komercyjnych, z których chyba żadne nie oferuje aż takiej funkcjonalności. Jeśli zatem do tej pory nie znalazłeś odpowiedniej do Twojej muzyki wtyczki pozwalającej przetwarzać dźwięk stopy, to od razu skieruj się pod poniższy adres. Wtyczka dostępna jest dla komputerów Mac i PC w formatach VST3, AU i AAX.

www.dharmaworldwide.com/kick

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó