10 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed zakupem pierwszego syntezatora

17.09.2020  | Paweł Pruski
10 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed zakupem pierwszego syntezatora

Jeśli nie wygraliśmy wcześniej głównej nagrody w grze liczbowej, racjonalność zakupów jest czymś istotnym. Jaki syntezator kupić? Co wziąć pod uwagę? Sprawdźmy.

W ubiegłym miesiącu opublikowaliśmy artykuł jak rozpocząć pracę z syntezatorem modularnym. Tym razem proponujemy nieco szerszą perspektywę i skupimy się po prostu na hardware'owych syntezatorach. Podobnie jak w poprzednim przypadku poniższa lista jest całkowicie subiektywna i kierowana do osób, które chciałyby rozpocząć przygodę ze sprzętowym tworzeniem muzyki. Innymi słowy, lista prezentuje zbiór tematów nad którymi warto się zastanowić przed zakupem pierwszego, sprzętowego syntezatora.

1. Czy jesteśmy gotowi na soundesign?

Jeśli do tej pory korzyaliście głownie z różnego rodzaju presetów i nie koniecznie tworzyliście własne brzmienia od podstaw, warto się zastanowić czy inwestycja w sprzętowy syntezator to dobra decyzja. Oczywiście większość współczesnych syntezatorów posiada wspomniane presety, jednakże brak chęci do kręcenia własnych brzmień może mocno podważyć sens zakupu.

2. Jaki typ syntezy najbardziej do nas pasuje?

Jak wiadomo istnieją różne typy syntezy. Praca w ich obrębie potrafi być diametralnie różna. Kupując sprzętowy syntezator warto się zastanowić, czy dany typ odpowiada naszym preferencjom i czy będziemy mogli tworzyć brzmienia które są nam potrzebne. Np. praca z operatorami Fm może w znacznym stopniu różnić się od pracy w obrębie synteza addytywnej.

3. Klawiatura vs. desktop

Klawiatura nie zawsze jest potrzebna. Możemy już dysponować klawiaturą MIDI, która jest wystarczająca do sterowania tą częścią naszego syntezatora. Zaoszczędzimy miejsce. Z drugiej strony, być może właśnie klawiatura w danym modelu syntezatora jest czymś istotnym ze względu na jej jakość oraz funkcje.

4. Menu diving

Interesuje nasz funkcjonalność pokrętło/ suwak per funkcja, czy też nie przeszkadza nam zagłębianie się w rozbudowane menu i wielofunkcyjność potencjometrów itp. Decyzja zależy od stypy naszej pracy. Należy pamiętać, że w praktyce oba podejścia dają zupełnie inne doświadczenie ze sprzętem.

5. Ile możemy wydać?

Warto zastanowić się jakie finanse ma pociągnąć za sobą nasza inwestycja. Nie zawsze droższy znaczy lepszy. Być może na początek wystarczy nam jakaś prosta konstrukcja. Bez dużych kosztów przetestujemy chęci i predyspozycje.

6. Sterowanie za pomocą komputera

W jakim stopniu nasz wypatrzony syntezator integruje się z komputerem? Czy taka funkcjonalność jest nam potrzebna? W większości syntezatory możemy integrować za pomocą komunikatów MIDI (wysyłanych/odbieranych za pomocą portów MIDI/USB). Istnieją również różne platformy pozwalające na głębszą integrację np. w przypadku firmy Elektron oprogramowanie Overbridge.

7. Efekty

Czy nasz syntezator ma być wyposażony w dodatkowe efekty (reverb, delay itp)? Być może przyda nam się taka funkcjonalność. Być może nie będziemy z niej korzystać ponieważ całość processingu wykonywać będziemy w obrębie komputera.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

8. Mobilność

Czy syntezator będzie stał w naszym studiu? Czy też będziemy z niego korzystać podczas występów (live act'ów)? W drugiej opcji warto pomyśleć nad gabarytami, możliwością sterowania za pomocą innego urządzenia, czy też funkcjami które wykorzystamy podczas live act'ów.

9. Liczba wyjść / wejść

W zależności od tego jak chcemy nagrywać sygnał z naszego syntezatora (liczba kanałów wyjściowych używanych jednocześnie) warto dopasować odpowiedni sprzęt. Ta sama kwestia dotyczy przetwarzania sygnału który chcemy przepuszczać przez nasz syntezator (jeśli oferuje taką możliwość).

10. Wyjątkowość

Co dany sprzęt wnosi do naszej pracy? Jakie czynniki sprawiają, że warto wydać określoną ilość pieniędzy? Czy dane funkcje może realizować oprogramowanie, które już posiadamy?

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó