Behringerowe kostki gitarowe w formacie Eurorack - hit, czy kit?

27.09.2020  | Paweł Pruski
Behringerowe kostki gitarowe w formacie Eurorack - hit, czy kit?

Behringer podzielił się z użytkownikami nowym pomysłem. Czy kostki gitarowe w formacie Eurorack staną się faktem? O tym jak zwykle zadecyduje zapewne popyt.

Czy Pomysł Behringera jest dobrym pomysłem? Jak to często bywa nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Osoby zaczynające przygodę z Eurorack dość szybko orientują się, że wbrew pozorom efekty audio nie są czymś najpopularniejszym w tym formacie. Dokonując przeglądu najczęściej kupowanych modułów znajdujemy różnego rodzaju manipulatory napięcia, generatory LFO, oscylatory, oraz sekwencery. Oczywiście na przełomie ostatnich lat można zaobserwować znaczne otwarcie na adaptację rozwiązań, które wcześniej nie były kojarzone z tym formatem. Na rynku przybyło interesujących samplerów, konwerterów MIDI/CV, czy też modułów DSP. Z tej perspektywy pomysł Behringera może mieć sens. Sporo osób chce mieć efekty w swoim Eurorack'owym kejsie.

Jest również druga strona medalu. We wspomnianych ostatnich latach pojawiło się sporo modułów będących efektami audio. Nie jest większym problemem znalezienie jakiegoś typu efektu w formacie Eurorack. Tak więc, wspomniana "luka" nie jest tak duża jak mogłoby się wydawać. Ponadto, większość osób bawiących się modularem docenia przede wszystkim modulację. Właśnie tworzenie różnych niestandardowych rozwiązań, pozwalających na wzajemną interakcję modułów jest siłą Eurorack. W poglądowej grafice Behringera nie ma praktycznie żadnych gniazd cv/gate. Pewnie spora ilość osób ich nie potrzebuje, jednak nie sposób nie zauważyć, że nie jest to korzenne, modularne podejście.

W chwili obecnej wielu producentów wspiera swój system różnymi kostkami gitarowymi. W pomyśle Behringera dostajemy dokładnie to samo, tylko zamiast osobnej kostki mamy moduł. Nie otrzymujemy żadnego dodatkowego profitu. Przy okazji musimy pamiętać, że miejsce w systemie jest czymś niezwykle cennym. Pewnie wiele osób nie będzie chciało go  poświęcać na prosty efekt, który może mieć w postaci kostki, a zaoszczędzoną przestrzeń przeznaczyć na coś ciekawego. Jakie będą dalsze losy pomysłu Behringera? Czas pokaże.