Lambda, czyli granular w Ableton Live

17.11.2020  | Paweł Pruski
Lambda, czyli granular w Ableton Live

Siła Ableton Live to również rozwiązania Max for Live za które często odpowiedzialni są pasjonaci. Jednym z przykładów jest syntezator granularny Lambda.

Po zapowiedzi Ableton Live 11, wiele osób pozytywnie oceniło pojawienie się kilku nowych instrumentów oraz efektów. Jednym z nich jest syntezator granularny Emit. Z pewnością jest to ruch w dobrą stronę, ponieważ Ableton nie posiadał do tej pory natywnego granulara. Nie znaczy to oczywiście, że tego typu rozwiązania nie były wcześniej dostępne. Wystarczy spojrzeć na cały szereg rozwiązań stworzonych często przez indywidualnych użytkowników w Max for Live. Jedną z takich propozycji jest Lambda, czyli syntezator granularny posiadający wiele ciekawych funkcji. Za projekt odpowiedzialny jest Riccardo Sellan, który studiował muzykę elektroniczną w Konserwatorium w Wenecji. Jest również członkiem-założycielem organizacji kulturalnej Venice Electroacoustic Rendez-Vous.

Większość podobnych rozwiązań opiera się na dwóch trybach. Pierwszy obejmuje przetwarzanie w czasie rzeczywistym. Drugi jest to manipulacja wgranego wcześniej sampla. Lambda potrafi działać w obu trybach. Podobnie jak w module Mutable Instruments Clouds możemy przetwarzać sygnał w czasie rzeczywistym. Możemy również nagrać sample (dłuższe niż w wspomnianym Clouds) i dokonywać na nich manipulacji.

Jedną z ciekawszych funkcji Lambdy jest wbudowany minisekwencer pozwalający na precyzyjne określenie działań granulatu w czasie. W rezultacie możemy manipulować parametrami granulatu (prawdopodobieństwo, obwiednia, itp.) tworząc dowolne struktury. Możemy też tworzyć sekwencje, korzystając z jednego z wielu trybów owego sekwencera.

Więcej informacji TUTAJ.
Cena: 15$