Ponad 300 tys. nagrań z lat 1900-1960 do pobrania za darmo

19.02.2021 
Ponad 300 tys. nagrań z lat 1900-1960 do pobrania za darmo

Strona Internet Archive to coś na kształt muzeum online, gdzie znajdziecie ogromną bazę zdigitalizowanej muzyki z płyt winylowych, oraz szelakowych. Co więcej sami użytkownicy serwisu powiększają jego zasoby o zawartość swoich kolekcji, więc jest to nieustannie powiększająca się baza. Najlepsze na koniec - możecie nie tylko słuchać całej tej muzyki za darmo, ale również pobrać każdy utwór, bądź cały album w wysokiej jakości plikach 24-bit FLAC.

W muzycznych zasobach Internet Archive znajdziecie przede wszystkim utwory powstałe między 1900, a 1960 rokiem i będzie to twórczość takich gigantów jak m.in. Bing Crosby, Elvis Presley, Judy Garland, Duke Ellington, The Andrews Sisters, Louis Armstrong, Enrico Caruso, Count Bassie, Frank Sinatra, czy Edith Piaf. Wszystkie z utworów zostały zdigitalizowane z płyt winylowych, lub szelakowych i ten charakterystyczny analogowy sznyt jest wyraźnie słyszalny! Wiele z albumów, które znajdziecie na Internet Archive jest już totalnie niedostępnych, lub trzeba byłoby zapłacić za nie fortunę na Discogs.

Pytanie o kwestie praw autorskich związanych z wykorzystywaniem tych utworów nasuwa się samo i odpowiedź na nie jest dosyć ogólna. Ochrona prawna większości utworów wygasła wiele lat temu, więc funkcjonują dzisiaj na licencji creative commons, jednak zanim zdecydujecie się użyć jakiegoś ich fragmentu w swoich utworach sprawdźcie dokładnie czy jest to legalne. Jeżeli nie, będziecie musieli przejść przez całą procedurę związaną z sample clearance.

Więcej informacji TUTAJ.

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó