Rider techniczny

Jestem didżejem, tworzę klubowe techno i potrzebuję pomocy. Mianowicie, napisałem do różnych klubów w Polsce, czy chcą żebym tam zagrał. Dostałem odpowiedzi że tak, tyle że mam im wysłać swój rider. I tu się pojawia problem. Wiem co to jest, ale pojęcia nie mam jak napisać, pomoże ktoś? / Mateusz Mati

Rider techniczny to po prostu dokument zawierający wszystkie Twoje wymagania dotyczące sprzętu, którego potrzebujesz do zagrania imprezy. Jeżeli jesteś didżejem to najprawdopodobniej używasz komputera połączonego z interfejsem audio i sterownikiem (na przykład NI Traktor Kontrol S5), albo konkretnych odtwarzaczy marki Pioneer czy Denon podłączonych do miksera. Do tego dochodzi preferowany odsłuch, czyli jakieś kolumny głośnikowe itp. Podobnie, jeżeli grasz live acty. Swój zestaw podłączasz do miksera, z którego w jakiś sposób wyprowadzasz dźwięk do systemu nagłośnienia. Jeżeli sprecyzujesz elementy, które są Ci potrzebne, być może nie trzeba będzie wozić ze sobą tylu rządzeń i z podłączeniem na miejscu nie będzie kłopotów. Profesjonalni didżeje mają promotorów, którzy zajmują się dostarczeniem ridera do organizatorów i pilnują, aby dotrzymano ustaleń w nim zawartych. Jeśli jednak załatwiasz imprezy na własną rękę, przygotuj wcześniej taki dokument.

Możesz napisać do organizatora, że do grania wystarczą ci „dwa deki, mikser i puszka coli plus zapiekanka”, ale im lepiej się przygotujesz, tym mniej rozczarowań czeka Cię na miejscu. Nie do końca sprawny sprzęt to nadal norma w niektórych polskich klubach, więc lepiej gdy w riderze dołączonym do umowy zaznaczysz wszelkie szczegóły, aby uniknąć nieporozumień. Co więcej, profesjonalnie zrobiony rider techniczny dobrze świadczy o wykonawcy i sprawi, że organizatorzy będą traktować Cię jak zawodowca, a nie początkującego amatora.

Zacznij od sporządzenia listy sprzętu, którego będziesz używać do grania. Kolejno umieść w niej takie pozycje jak laptop i odtwarzacze z mikserem. Jeśli korzystasz z kontrolera didżejskiego, napisz jakich przewodów potrzebujesz, aby podłączyć swój sprzęt do miejscowego miksera. Wymień listę wejść i wyjść z odpowiednimi końcówkami. Osobny akapit powinien dotyczyć wymagań odnośnie gniazd zasilających. Jeśli to dla Ciebie istotne, dodaj też specyfikację wymaganego oświetlenia.

Generalnie dobrym pomysłem jest zawarcie w riderze porządnego zdjęcia Twojego instrumentarium. Dzięki temu organizatorom będzie łatwiej zorientować się jak wygląda Twój zestaw. Dodatkowo zdjęcie takie możesz udostępnić do pobrania na swoim profilu czy stronie. To na pewno ułatwi dwustronną komunikację.
Przy okazji pamiętaj, że osobna część umowy, do której dołączasz rider techniczny, powinna dotyczyć warunków, jakich oczekujesz na miejscu. Jeżeli dopiero zaczynasz, nie będziesz zapewne gwiazdorzyć, ale zdanie o osobnej garderobie jak najbardziej warto tam umieścić. W końcu, jakakolwiek to impreza, spędzisz niemało czasu na miejscu, również poza sceną, i gdzieś będziesz chciał umieścić siebie oraz sprzęt przed i po występie.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
styczeń 2017
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó