Szkolenie słuchu do miksowania?

Powoli, małymi krokami uczę się tajnej sztuki miksowania nagrań. Wszystko co do tej pory robiłem to miksowanie metodą prób i błędów za pomocą FL Studio. Ale nie jestem do końca zadowolony z rezultatów. Znajomi realizatorzy mówią mi, że wiedza i doświadczenie przyjdzie z czasem. Ale mam pytanie: czy można jakoś przyspieszyć naukę i wyszkolić słuch aby robić lepsze miksy?/Arek

Podstawowe reguły miksowania nagrań to wiedza ogólnie dostępna. O tym jak stosować korekcję albo kompresję można dowiedzieć się z wielu źródeł. Także w EiS piszemy o tym od początku istnienia pisma. Jednak teoria to nie wszystko. Jak szybko można się przekonać, sztuka miksowania to umiejętność oparta na słuchu, a także doświadczeniu, które bierze się głównie z wielu godzin spędzonych przed głośnikami. Najważniejsze decyzje w miksie podejmujesz opierając się na tym, co podpowiadają Ci własne uszy i instynkt realizatorski. Jeżeli brzmi dobrze, to znaczy, że jest dobrze. Ale skąd masz wiedzieć, czy wykonując jakiś ruch postępujesz właściwie? Należy pracować nad własnym słuchem, zarówno używając świadomie wtyczek bądź sprzętu w trakcie miksowania, słuchając najlepszych produkcji i ćwicząc słuch na różne sposoby, w tym za pomocą dostępnych narzędzi programowych.

Jednym z takich narzędzi jest bezpłatny kurs internetowy przygotowany przez firmę iZotope Audio (https://pae.izotope.com). Pod podanym adresem można znaleźć filmy instruktażowe dotyczące podstaw przetwarzania dźwięku, korekcji i kompresji. Są tam również narzędzia oraz zadania praktyczne, pomagające oswoić się słuchowo ze zmianą poziomów dla różnych częstotliwości, zmianami ustawień kompresji itp., a przy okazji poznać specjalistyczne narzędzia programowe, jakie oferuje firma iZotope Audio. Na koniec przechodzimy kurs, którego kolejne poziomy odsłaniają się dopiero wtedy, gdy prawidłowo rozwiążemy zadania z poziomu aktualnego. Ogólnie mówiąc, jest to niezwykle przydatna strona do osób zaczynających przygodę z obróbką materiałów dźwiękowych.

SoundGym (www.soundgym.co) to podobny serwis internetowy, z kursami i zadaniami dla osób wzmacniających własne umiejętności słuchowe. Tematy obejmują wykrywanie częstotliwości, zmiany barwy oraz poziomów dźwięku itp. Twórcy serwisu zalecają codzienne wizyty na stronie w ramach wirtualnego treningu. Po zarejestrowaniu w serwisie można mierzyć swoje postępy w nauce słuchania i porównywać je z innymi użytkownikami SoundGym.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
październik 2016
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó