Przewodnik po Tracktion Waveform Free

Przewodnik po Tracktion Waveform Free

Producenci oprogramowania wyszli naprzeciw wszystkim twórcom i producentom muzycznym uwięzionym w domach, udostępniając pełne funkcjonalnie, ograniczone czasowo wersje swoich programów DAW. Jednak zdecydowanie najdalej poszła firma Tracktion!

Technologia
2020-05-12

Eksploracja środowiska Racks 2.0 w Tracktion Waveform Free 

 

Krok po kroku
9. Eksploracja środowiska Racks 2.0

1.

Dostępne w Waveform Free środowisko modularne Racks 2.0 to jeden z tych elementów, które sprawiają, że program ten znacząco wyróżnia się wśród innych, a w zakresie bezpłatnych aplikacji nie ma sobie równych. Stwórz nowy projekt, zaznacz opcję Open Default Edit i kliknij Create Project. W górnym pasku wybierz zakładkę z nazwą projektu.

2.

Przeciągnij obiekt wtyczek na nową ścieżkę, przejdź do folderu Plugin Racks i wybierz z niego Create New Rack. Zwróć uwagę, że jest tam też szereg gotowych presetów, ale żaden z nich nie oferuje takiej funkcjonalności, by móc korzystać z niego w Waveform Free. Zamiast tego, możemy stworzyć własne, lepiej dopasowane do naszych potrzeb.

3.

W nagłówku ścieżki kliknij New Rack – pojawi się okno edytora. W panelu właściwości nadaj mu dowolną nazwę, np. Drums. Domyślnie rak ma wejście i wyjście skonfigurowane szeregowo z sygnałem na ścieżce. Tory niebieskie to sygnały audio, a czerwone oznaczają sygnał MIDI. Możemy osadzać zarówno moduły Waveform jak i zewnętrzne wtyczki.

4.

Opisany wyżej Micro Drum Sampler jest dość ograniczony funkcjonalnie, ale zastosowany w ramach raka staje się zdecydowanie bardziej interesującym narzędziem. Do wnętrza raka przeciągnij szarą ikonę + dostępną w jego górnym prawym rogu, wybierz Micro Drum Sampler i otwórz go w raku wraz z domyślnymi połączeniami (Auto-connect).

5.

Wewnątrz raka pojawi się Micro Drum Sampler z połączeniami audio i MIDI. Kliknięcie na jego ikonie otworzy wtyczkę pod postacią pływającego okna i przywoła jej właściwości w panelu w dolnej części interfejsu. Trzy prawe ikony w prawym górnym rogu raka służą do przypinania okna, zamykania paneli wejść/wyjść oraz panelu ustawień w dolnej części okna.

6.

Kliknij + w prawym dolnym rogu raka. W menu, które pojawi się po przeciągnięciu wskaż kolejno Add plugin > Waveform plugins i z efektów Waveform wybierz kompresor. Pojawi się pod postacią nowego modułu bez żadnych połączeń. Powtórz tę procedurę osadzając w raku drugą wtyczkę, tym razem moduł 4-pasmowego korektora.

7.

Kliknięcie na strzałce na połączeniu i jej przesunięcie usuwa dane połączenie. Nowe konfigurujemy przeciągając od jednego punktu do drugiego. Połącz wyjście z samplera do korektora, a jego wyjście do wejścia kompresora. Możesz też wzbogacić całą konfigurację o wskaźniki i regulatory poziomu, by mieć nad nią pełną kontrolę w ramach raka.

8.

Moduł raka może współpracować z wieloma wyjściami. Załaduj nowego raka na ścieżkę 1, a następnie przeciągnij prostokąt z tekstem Drag here to insert [...] na ścieżki 2, 3 i 4. Przyciskiem New Output Channel dodaj sześć nowych portów, nadając im dowolne nazwy. Oczyść wszystkie połączenia klikając Clear wiring > Clear all wiring.

9.

W raku umieść trzy samplery (w trybie Leave Unconnected), do każdego ładując inne próbki. Wyjścia i porty połącz tak jak pokazano na ilustracji. Ścieżkę z klipem MIDI ustaw w trybie Solo Isolate (prawy klawisz myszy na przycisku Solo), a jako wejścia ścieżek 2, 3 i 4 wybierz MIDI 1. W ten sposób uzyskasz oddzielne instrumenty perkusyjne na oddzielnych wyjściach.

 

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó