Przewodnik po Tracktion Waveform Free

Przewodnik po Tracktion Waveform Free

Producenci oprogramowania wyszli naprzeciw wszystkim twórcom i producentom muzycznym uwięzionym w domach, udostępniając pełne funkcjonalnie, ograniczone czasowo wersje swoich programów DAW. Jednak zdecydowanie najdalej poszła firma Tracktion!

Technologia
2020-05-12

Eksploracja środowiska Racks 2.0 w Tracktion Waveform Free 

 

Krok po kroku
9. Eksploracja środowiska Racks 2.0

1.

Dostępne w Waveform Free środowisko modularne Racks 2.0 to jeden z tych elementów, które sprawiają, że program ten znacząco wyróżnia się wśród innych, a w zakresie bezpłatnych aplikacji nie ma sobie równych. Stwórz nowy projekt, zaznacz opcję Open Default Edit i kliknij Create Project. W górnym pasku wybierz zakładkę z nazwą projektu.

2.

Przeciągnij obiekt wtyczek na nową ścieżkę, przejdź do folderu Plugin Racks i wybierz z niego Create New Rack. Zwróć uwagę, że jest tam też szereg gotowych presetów, ale żaden z nich nie oferuje takiej funkcjonalności, by móc korzystać z niego w Waveform Free. Zamiast tego, możemy stworzyć własne, lepiej dopasowane do naszych potrzeb.

3.

W nagłówku ścieżki kliknij New Rack – pojawi się okno edytora. W panelu właściwości nadaj mu dowolną nazwę, np. Drums. Domyślnie rak ma wejście i wyjście skonfigurowane szeregowo z sygnałem na ścieżce. Tory niebieskie to sygnały audio, a czerwone oznaczają sygnał MIDI. Możemy osadzać zarówno moduły Waveform jak i zewnętrzne wtyczki.

4.

Opisany wyżej Micro Drum Sampler jest dość ograniczony funkcjonalnie, ale zastosowany w ramach raka staje się zdecydowanie bardziej interesującym narzędziem. Do wnętrza raka przeciągnij szarą ikonę + dostępną w jego górnym prawym rogu, wybierz Micro Drum Sampler i otwórz go w raku wraz z domyślnymi połączeniami (Auto-connect).

5.

Wewnątrz raka pojawi się Micro Drum Sampler z połączeniami audio i MIDI. Kliknięcie na jego ikonie otworzy wtyczkę pod postacią pływającego okna i przywoła jej właściwości w panelu w dolnej części interfejsu. Trzy prawe ikony w prawym górnym rogu raka służą do przypinania okna, zamykania paneli wejść/wyjść oraz panelu ustawień w dolnej części okna.

6.

Kliknij + w prawym dolnym rogu raka. W menu, które pojawi się po przeciągnięciu wskaż kolejno Add plugin > Waveform plugins i z efektów Waveform wybierz kompresor. Pojawi się pod postacią nowego modułu bez żadnych połączeń. Powtórz tę procedurę osadzając w raku drugą wtyczkę, tym razem moduł 4-pasmowego korektora.

7.

Kliknięcie na strzałce na połączeniu i jej przesunięcie usuwa dane połączenie. Nowe konfigurujemy przeciągając od jednego punktu do drugiego. Połącz wyjście z samplera do korektora, a jego wyjście do wejścia kompresora. Możesz też wzbogacić całą konfigurację o wskaźniki i regulatory poziomu, by mieć nad nią pełną kontrolę w ramach raka.

8.

Moduł raka może współpracować z wieloma wyjściami. Załaduj nowego raka na ścieżkę 1, a następnie przeciągnij prostokąt z tekstem Drag here to insert [...] na ścieżki 2, 3 i 4. Przyciskiem New Output Channel dodaj sześć nowych portów, nadając im dowolne nazwy. Oczyść wszystkie połączenia klikając Clear wiring > Clear all wiring.

9.

W raku umieść trzy samplery (w trybie Leave Unconnected), do każdego ładując inne próbki. Wyjścia i porty połącz tak jak pokazano na ilustracji. Ścieżkę z klipem MIDI ustaw w trybie Solo Isolate (prawy klawisz myszy na przycisku Solo), a jako wejścia ścieżek 2, 3 i 4 wybierz MIDI 1. W ten sposób uzyskasz oddzielne instrumenty perkusyjne na oddzielnych wyjściach.

 

Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser MD 421 Kompakt
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó