Zoom H1 - cyfrowy rejestrator

Inne | 29.05.2011  | Artur Kraszewski
Marka:  Zoom
Nasz Typ

Zoom H1 to obecnie najmniejszy, najlżejszy, najbardziej kompaktowy i najtańszy cyfrowy rejestrator dźwięku HD (24 bity/96 kHz) dostępny na rynku. Czy wszystkie te "naj" odnoszą sie również do funkcjonalności i jakości urządzenia?

Rejestrator pozwala zapisywać sygnał w postaci plików skompresowanych MP3 lub nieskompresowanych WAV na wymiennej karcie microSD (wraz z H1 otrzymujemy kartę o pojemności 2 GB). Może on pochodzić z wbudowanej pary mikrofonów elektretowych albo zewnętrznego, stereofonicznego źródła sygnału liniowego lub mikrofonów podłączany do wejścia TRS 1/8". Użytkownik może monitorować zapisywany sygnał korzystając ze słuchawek podłączonych do wyjścia słuchawkowo-liniowego. Ma też możliwość regulacji poziomu zapisywanego i monitorowanego/odtwarzanego sygnału, do których uzyskuje dostęp korzystając z przycisków umiejscowionych na bocznych ściankach urządzenia. Wprawdzie jest to mniej wygodne niż regulacja za pomocą potencjometrów, ale nie zapominajmy o cenie urządzenia, która wynika z zastosowania nieco bardziej oszczędnych rozwiązań. Wbudowany, miniaturowy głośnik pozwala na monofoniczny odsłuch kontrolny sygnału zapisanego na karcie. Urządzenie ma też własną pamięć, pozwalającą na zapis do 35 sekund sygnału bez konieczności wkładania karty micro SD, ale jest to funkcja typowo awaryjna i każde kolejne nagranie kasuje poprzednio dokonane.

W odniesieniu do rejestrowanego sygnału audio można też skorzystać z funkcji automatycznego dopasowania czułości (nie działa wówczas regulacja ręczna) oraz filtru górnoprzepustowego tłumiącego sygnały niskoczęstotliwościowe. Podczas pracy na wolnym powietrzu warto zaopatrzyć się w gąbkę osłaniającą wbudowane mikrofony, którą znajdziemy w zestawie akcesoriów H1 Accessory Pack. Oprócz niej w jego skład wchodzi też zasilacz sieciowy 5 V podłączany do rejestratora przez port USB, metalowy statyw do ustawienia urządzenia na stole, wkręcana rączka, pozwalająca na jej montaż w uchwycie mikrofonowym i sztywny pokrowiec na rejestrator. Standardowo rejestrator zasilany jest przez pojedynczą baterię/akumulator R6.

Zoom H1 w praktyce

Obsługa rejestratora Zoom H1 nie mogła już być prostsza. Przełącznikami umieszczonymi na spodzie korpusu aktywujemy filtr górnoprzepustowy, włączamy lub wyłączamy automatyczną kontrolę czułości wejściowej i definiujemy tryb rejestracji (pliki WAV lub MP3). Częstotliwość próbkowania i rozdzielczość (w przypadku plików WAV) oraz przepustowość (w przypadku plików skompresowanych MP3) ustawiamy korzystając z przycisków przewijania umiejscowionych na bocznej ściance urządzenia. Do dyspozycji mamy format 16-bitowy i 24-bitowy z próbkowaniem 44,1, 48 i 96 kHz, a dla plików skompresowanych przepustowość od 48 do 320 kbps włącznie. Wraz ze zmianą parametrów nagrywania zmienia się wskazanie dostępnego czasu na karcie pamięci (Remain Time).

Wyświetlacz H1 prezentuje poziom nagrywanego sygnału audio w zakresie 40 dB (plus dioda PEAK sygnalizująca przesterowanie), poziom napięcia w baterii zasilającej, aktywność filtru górnoprzepustowego, aktualnie włączony tryb zapisywanych plików i pozostały czas zapisu. Zamieszczony pod wyświetlaczem przycisk służy do uruchomienia i zakończenia nagrywania, a w trybie odsłuchu przełącza urządzenie do trybu spoczynkowego. W trakcie rejestracji użytkownik może wstawiać znaczniki (przycisk MARK/PLAY – do 99 markerów w jednym pliku), które pozwalają na szybkie poruszanie się po materiale w przypadku długich nagrań. Suwak, za pomocą którego włączamy i wyłączamy rejestrator, ma też dodatkową pozycję, w której następuje blokada wszystkich przycisków rejestratora, zabezpieczająca przed przypadkową zmianą ustawień podczas nagrywania. Niestety, w trybie zablokowania nie działa też wstawianie znaczników. Trzeba dodać, że markery można ustawiać jedynie w plikach WAV. Pliki zapisane na karcie można też usuwać po nagraniu. W tym celu w trakcie ich odtwarzania wciskamy przycisk oznaczony ikoną kosza.

Podłączenie H1 do komputera przez port USB możliwe jest tylko po wyłączeniu rejestratora. W tym trybie Zoom staje się standardowym czytnikiem pamięci SD. Nagrane pliki przechowywane są w katalogu Stereo. Jeśli karty nie ma w rejestratorze, wówczas – teoretycznie – powinniśmy uzyskać dostęp do wewnętrznej pamięci H1, ale w praktyce pojawiał się błąd – napęd był widziany przez komputer, jednak ten go nie rozpoznawał. Wyświetlacz rejestratora, a więc i miernik poziomu nagrywania podświetlany jest przez kilkanaście sekund po dokonaniu ostatniej operacji. Jeśli więc nagrywamy po ciemku i chcemy skontrolować poziom, wtedy dla aktywacji podświetlenia musimy wcisnąć któryś z przycisków przewijania, marker lub przycisk regulacji głośności. Przy nagrywaniu z wewnętrznych mikrofonów będzie to oczywiście doskonale słyszalne, więc lepiej będzie posłużyć się zewnętrznym oświetleniem. Wkaźnik przesterowania sygnału i aktywności nagrywania to ta sama dioda świecąca, a jeśli przesterowanie nastąpi w trakcie zapisu, to mignie ona kilkakrotnie, byśmy mogli ten fakt zaobserwować. Podczas nagrań na wolnym powietrzu założona na mikrofony gąbka tłumi silniejsze podmuchy wiatru, ale w mojej opinii niezbędne będzie dodatkowe włączenie filtru górnoprzepustowego, zwłaszcza, jeśli nagrań dokonujemy trzymając rejestrator w ręku.

Zakres zastosowań ZOOM H1

• kieszonkowy rejestrator stereo do zapisu sygnału z wysoką rozdzielczością
• możliwość pracy w charakterze mikrofonu nakamerowego
• przydatny rejestrator pomysłów i dyktafon

 

Nasze spostrzeżenia

+ niewielkie gabaryty i waga
+ wysoka jakość zapisywanego sygnału
+ cała gama dostępnych trybów zapisu
+ przestrzenne brzmienie sygnału zapisanego przy użyciu wbudowanych mikrofonów
+ możliwość ręcznej regulacji poziomu zapisu
+ atrakcyjna cena
– funkcja blokady uniemożliwia wstawianie znaczników
– zanikanie podświetlania ekranu utrudnia podgląd poziomu zapisu

Podsumowanie

Dzięki niewielkim wymiarom oraz zastosowaniu tylko jednej baterii zasilającej rejestrator jest bardzo lekki i poręczny, niewiele większy od kieszonkowych dyktafonów cyfrowych. Jakość zapisywanego sygnału jest doskonała i to zarówno przy korzystaniu z wbudowanych mikrofonów, jak i z zewnętrznego źródła dźwięku. Wbudowany limiter reaguje bardzo sprawnie, zabezpieczając sygnał przed przesterowaniem. Ustawienie wewnętrznych mikrofonów pozwala uzyskać bardzo ciekawe pod względem przestrzennym nagranie, nasycone szczegółami i dobrze brzmiące zarówno przy odsłuchu głośnikowym, jak i słuchawkowym – polecam prezentację, którą zamieszczamy na naszym krążku DVD. Z uwagi na atrakcyjną cenę, dużą funkcjonalność, łatwą obsługę, niewielkie wymiary oraz wysoką jakość dźwięku, Zoom H1 otrzymuje znak Nasz Typ.

Liczba śladów: stereo – 2 ślady zapisu, 2 ślady odtwarzania.
Funkcje rejestratora: filtr górnoprzepustowy, automatyczna i ręczna regulacja poziomu zapisu, wstawianie znaczników.
Format zapisu: WAV (16/24 bity, próbkowanie 44,1/48/96 kHz), MP3 (bitrate 48-320 kbps, próbkowanie 44,1 kHz).
Przetwarzanie cyfrowe: 24-bitowe, 128-krotne nadpróbkowanie; 32-bitowa wewnętrzna obróbka sygnału.
Medium zapisu: karta micro­SD (16 MB-2 GB), micro­SDHC (4 GB-32 GB).
Mikrofony: X/Y, dookolne, elektretowe.
Czułość: od 0 do +39 dB (minimalny poziom tłumienia cyfrowego –28 dB).
Maks. poziom SPL: 120 dB.
Wejście zewnętrzne: TRS 1/8", liniowo-mikrofonowe, obsługuje zasilanie mikrofonów elektretowych.
USB: USB 1.1, Mini-B (kompatybilny z USB 2.0).
Zasilanie: bateria/akumulator 1,5 V R6 (czas pracy do 10 godzin); opcjonalny zasilacz sieciowy podłączany przez USB.
Wymiary: 44×136×31 mm.
Waga: 60 g (bez baterii).
Cena: 410 zł

Cena
410,00 zł
Producent
Zoom
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
czerwiec 2011
Kup teraz