Toontrack Dream Pop EZX - biblioteka dla EZdrummer 2

Oprogramowanie | 04.12.2017 
Marka:  Toontrack
Nasz Typ

W świecie produkcji muzycznej trendy zmieniają się jak kalejdoskopie. Nic w tym dziwnego, twórcy szukają nowych inspiracji, a producenci instrumentów chcą zaspokoić potrzeby artystów. Od niedawna na rynku dostępny jest nowy zestaw Dream Pop EZX z biblioteką nowoczesnych brzmień i rytmów dla programu Toontrack EZdrummer 2.

Przeglądając ofertę Toontracka widać, że producenci EZdrummer 2 dbają o użytkowników tego programu. Od samego początku, do podstawowego zestawu brzmień dodają kolejne zestawy EZX, czyli biblioteki z samplami i rytmami. Na obecną chwilę dostępnych jest 31 rozszerzeń EZX pokrywających całe spektrum gatunków muzycznych.

Nowy EZX

Dream Pop EZX zawiera dźwięki perkusji syntetycznych i akustycznych, oraz oparte na nich rytmy, które sprawdzą się w najnowocześniejszych produkcjach spod znaku pop i pokrewnych, jak chillout albo tropical house. Chodzi tu o dźwięki znane z nagrań takich wykonawców jak np. Dua Lipa (Be the One), Kygo (Carry Me), Coldplay (Hymn for the Weekend) czy DJ Snake (Let Me Love You z udziałem Justina Biebera). To najpopularniejsze nagrania, które skojarzyły mi się z hasłem dream pop, gdyż utworów w tym nowym gatunku trudno tak naprawdę zliczyć.

Mając w komputerze EZdrummer 2 lub Superior Drummer 2, po zakupie dodatku Dream Pop EZX wprowadzamy kod produktu, ściągamy pliki (po rozpakowaniu zajmują 670 MB) i instalujemy w typowy sposób. Całość trwa kilka minut i jeśli wskazaliśmy podczas instalacji właściwy folder dla bibliotek EZX, dodatek pojawi się na liście po uruchomieniu EZdrummer 2. Dodać warto, że posiadacze EZdrummera 2 mogą zakupić dodatek EZX osobno, lecz jeśli nie masz programu, możesz go zakupić dobierając dodatkowo jedną bibliotekę EZX, np. Dream Pop. Opcja ta obowiązuje w momencie powstawania tekstu – po więcej informacji kierujemy do dystrybutora, firmy Audiostacja.

Wymarzone brzmienia

Uwagę przyciąga atrakcyjny panel przedni instrumentu, ale istotniejsze są brzmienia. Dźwięki do kolekcji stworzyli Mattias Eklund z Toontrack oraz Andreas Broberger i Hannes Lindgren z duetu producenckiego Addeboy vs. Cliff. Wszystko nagrano w studiu na północy Szwecji. Lokalizacja ma znaczenie, gdyż część kolekcji sampli Dream Pop to organiczne odgłosy traw, kamieni czy patyków i drewnianych przedmiotów, jakie zarejestrowano na łonie szwedzkiej przyrody. Z tych odgłosów powstały dźwięki perkusyjne, dostępne na ekranie np. pod elementem doniczki, które w połączeniu z efektem pogłosu charakteryzuje wyjątkowo przestrzenne brzmienie definiujące charakter opisywanej biblioteki.

Druga część zestawu to perkusje akustyczne, m.in. zestaw Gretsch i wybrane dźwięki z pokaźnej kolekcji Toontrack. Do tego dochodzi cała gama świeżych, nowoczesnych sampli pozyskanych z syntezatorów modularnych.

Poszczególnych próbek najlepiej szukać otwierając kolejne menu na panelu głównym instrumentu. Okaże się wówczas, że dźwięki perkusyjne i sample FX w postaci szumów to nie wszystko. Sekcja FX Chromatics ukryta w menu pedału nożnego zawiera dźwięki padów syntezatorowych, przestrajany bęben basowy i próbki tłumionej gitary. Próbki przypisane są do jednej z oktaw na klawiaturze i na pewno będą ciekawym elementem aranżacji. Podobnie z padami na wirtualnej ścianie – tu znajdziemy dodatkowe efekty, shakery, klapsy, tomy, plus całą masę dziwnych uderzeń.

29 inspiracji

Preset w EZdrummer 2 to zestaw brzmień plus rytmy w postaci plików MIDI z dostosowanymi ustawieniami miksera. W ramach opisywanego pakietu jest ich 29. Jak wspominają w materiałach promocyjnych twórcy, część presetów powstała na bazie inspiracji konkretnymi nagraniami. Nazwy presetów (Blige, Happy, Jessie) stanowią tu pewną podpowiedź. Wzorując się na brzmieniach z komercyjnych nagrań, twórcy kolekcji programowali nowe sample i całe zestawy.

Druga część presetów to zupełnie nowe brzmienia i rytmy wyznaczające nowe kierunki i dobrze wpisujące się w stylistykę współczesnej muzyki pop. Jest więc nowocześnie, przestrzennie, a nad wszystkim unosi się niewidzialny duch hip-hopu i starszych nagrań electro.

Zobacz także test wideo:
Arturia Jun 6V - emulacja Rolanda Juno-60
Arturia Jun 6V - emulacja Rolanda Juno-60
Jun-6 V w całej okazałości, z dodatkowymi źródłami modulacji, funkcją Unison, efektami, przełączaniem „starości” instrumentu oraz czterema kontrolkami makro.

Do każdego z zestawów przypisano rytmy w MIDI. W większości są to dwie bądź kilka odmian rytmu z oznaczonym tempem (61-145 BPM). Jeżeli używamy EZdrummera w postaci wtyczki, MIDI z przeglądarki instrumentu da się przeciągnąć bezpośrednio na ścieżkę DAW. Można też ułożyć aranż perkusyjny w sekcji aranżacji EZdrummera, i zgrać go do formatu audio.

 

Zakres zastosowań

- biblioteka brzmień perkusyjnych i rytmów MIDI do programów EZdrummer 2 i Superior Drummer 2
- interesujący zestaw sampli zaprojektowanych do współczesnych nagrań muzyki pop

 

Nasze spostrzeżenia

+ aktualne, modne brzmienia perkusji
+ łatwa instalacja i obsługa
+ wysoka jakość próbek i brzmienia chromatyczne
+ ciekawe efekty w mikserze

- niewiele wariacji rytmów MIDI

 

Podsumowanie

Fascynujące jest to, jak dobrze współbrzmią sample elektroniczne i futurystyczne z zestawów modularnych, sample akustyczne oraz dźwięki naturalne składające się na Dream Pop EZX. Te perkusje przenoszą nas w zupełnie nowy wymiar. To dobrze, gdyż zamiast myśleć schematycznie (typowa perkusja czy brzmienia z automatu), korzystasz ze wszystkich niespodzianek dostępnych w zestawie. Producenci na panelu instrumentu umieścili tabliczkę z poradami: „zmieniaj presety, kręć gałkami i bądź kreatywny!”. Taki jest właśnie ten zestaw brzmień – nowoczesny i intrygujący, jeśli zajrzymy głębiej do parametrów edycji.
Zestawów perkusyjnych z Drem Pop EZX nie da się łatwo zaszufladkować, ale gotowe rytmy od razu inspirują do dalszego działania. Dream Pop EZX to brzmienia głębokie, a jednocześnie lekkie i do tego smacznie doprawione zniekształceniami i pogłosami. Biblioteka sprawdzi się w większości gatunków, do których pasują słowa użyte w jej nazwie. Przyda się też twórcom dźwięków hip-hopowych, RnB i ambient. Jeśli szukasz szybkiej inspiracji i chcesz tworzyć popowe produkcje „na czasie”, Dream Pop EZX będzie trafionym wybore

 

Informacje

Wymagania systemowe:  1 GB wolnego miejsca na dysku twardym, pamięć RAM 2 GB. Zainstalowana aplikacja EZdrummer 2.1.2 bądź Superior Drummer 2.4.4.
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó