Evolights iQ-420H

Oświetlenie | 17.03.2018  | Artur Kraszewski
Marka:  Evolights

Evolights iQ-420H to w pełni funkcjonalna głowa LED o jasności świecenia ponad 20.000 lumenów, dostępna w cenie poniżej 10.000 zł, co jak na tego typu produkt sprawia, że prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Emitujący białe światło (6500K) moduł LED o mocy 420 W, który jest centralnym elementem dynamicznej głowicy Evolights iQ-420H, to wyjątkowo silne źródło światła. Dzięki niemu, jak sugeruje producent, urządzenie to może z powodzeniem walczyć z głowicami na lampach wyładowczych. Mając zasilanie w trybie PWM z częstotliwością 1200 Hz żywotność tego modułu szacowana jest na 20.000 godzin.

Głowica iQ-420H została stworzona do pracy w trybach światła skupionego i rozproszonego (beam, spot, wash), z możliwością sterowania poprzez zewnętrzny sygnał DMX, realizowania programów wyzwalanych akustycznie lub odtwarzania zaprogramowanych sekwencji. Ciekawą funkcją urządzenia jest możliwość jego programowania bez podłączonego napięcia zasilającego, dostępna dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Możemy zatem przed zawieszeniem urządzenia wpisać takie informacje, jak kanał DMX czy domyślna pozycja robocza w danej konfiguracji.

Konstrukcja

Korpus głowicy wykonano z ABS, a jej podstawę i konstrukcję nośną z blachy stalowej. Montaż wygląda schludnie, a całość prezentuje się solidnie. Z uwagi na pobór mocy głowica uwzględnia tylko wejście zasilania podawanego przez złącze PowerCon, ale oferuje wejścia i wyjścia DMX w formatach 3- i 5-stykowych. Urządzenie ma zasilacz impulsowy pracujący w zakresie 100-240 V, pobierający 590 W mocy.

Wewnątrz zainstalowano szereg wentylatorów zapewniających wymuszone chłodzenie elementów. Po pierwszym uruchomieniu poziom szumów wytwarzanych przez nie w stanie spoczynku wynosi 42 dBA SPL, by po pewnym czasie pracy, też w stanie spoczynku, wzrosnąć do 55 dBA SPL. Szczytowy poziom szumów i odgłosów pracy wbudowanych mechanizmów (razem z szumem) to 72 dBA SPL. Wszystkich pomiarów dokonano w odległości jednego metra od urządzenia, z uwzględnieniem krzywej ważenia A. Głowica nie jest zatem przesadnie cicha, ponieważ jednak mieści się w kategorii tzw. świateł eventowych, nie powinno to być większym problemem.

System optyczny obejmuje regulację szerokości wiązki światła od 5 do 50 stopni, tryb auto Focus oraz działający w pełnym zakresie dimmer. Maksymalny kąt obrotu głowicy w płaszczyźnie poziomej to 630 stopni, na co potrzebuje 4 s. Kąt obrotu w płaszczyźnie pionowej to 265 stopni, pokonywane w czasie 2,8 s. Sterowanie ruchem odbywa się z rozdzielczością 16-bitową, a po zatrzymaniu ruchu drobne drgania plamy światła są dość szybko tłumione.

Stalowe chassis głowicy obudowane jest łatwymi do zdjęcia, a jednocześnie zabezpieczonymi przed odłączeniem pokrywami wykonanymi z wytrzymałego tworzywa ABS.

System efektowy składa się z tarczy zawierającej 8 wymiennych kolorów, uwzględniających paletę CMY z korekcją CTO. Można je zmieniać skokowo lub z uwzględnieniem dwukierunkowego efektu tęczy. Tarcze gobo oferują siedem wzorów statycznych i siedem rotacyjnych, także z funkcją wibracji gobo shake. Inne efekty to 3-ramienny obrotowy pryzmat, efekt zamrożenia (frost) oraz stroboskop z regulowaną częstotliwością.

Zdalne sterowanie wszystkimi funkcjami urządzenia odbywa się za pośrednictwem protokołu DMX w trybach 31/32/18/20 (domyślny to 31-kanałowy). Konfiguracji głowicy dokonuje się miejscowo, z wykorzystaniem kolorowego wyświetlacza, czterech kursorów i przycisku funkcyjnego. Istnieje możliwość ustawienia wyświetlania komunikatów w języku polskim. Automatyka urządzenia kontroluje temperaturę jego newralgicznych elementów, a użytkownik może ustawić progi, przy których pojawi się informacja o przekroczeniu wskazanej wartości. Mający przekątną 2,4” wyświetlacz LCD może też działać w trybie odwróconym.

W praktyce

Wraz z urządzeniem otrzymujemy kabel zasilający, 3-metrowy kabel DMX, stalową linkę zabezpieczającą, uchwyty omega oraz drukowaną, polską instrukcję obsługi. Głowica może pracować w pozycji standardowej, ustawiona na podłożu lub podwieszona na boku albo górnej belce rusztowania. Przy montażu należy brać pod uwagę jej masę, która wynosi 25 kg. Swobodny ruch spoczynkowy elementów ruchomych można zablokować pod kilkoma kątami za pośrednictwem łatwo dostępnych mechanicznych blokad.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Jeśli pominąć nie mający istotnego znaczenia w wielu zastosowaniach eventowych poziom szumów automatycznie sterowanych wentylatorów, mechanika głowicy pracuje stosunkowo cicho. Skokowe zmiany następują szybko i precyzyjnie, a powolnym nie towarzyszą żadne niepożądane odgłosy.

Strumień światła jest wyrazisty i gęsty, czego gwarancją jest zastosowanie wydajnej jednostki LED. Możliwość wykorzystania trzech trybów świecenie (wash, spot, beam) zwiększa możliwości zastosowania iQ-420H i poszerza paletę dostępnych efektów.

Podsumowanie

Za relatywnie niedużą sumę otrzymujemy funkcjonalne i wszechstronne światło efektowe, które może z powodzeniem funkcjonować praktycznie wszędzie – od małych klubów, po większe sceny, i od instalacji stacjonarnych po systemy mobilne. Zwłaszcza w tych drugich zastosowaniach przyda się kosztujący 999 zł dedykowany kufer transportowy iQ 420 H Case, który umożliwi wygodny i bezpieczny przewóz dwóch głowic tego typu.

Jeśli ktoś szuka efektywnych i efektownych źródeł dynamicznego światła dużej mocy, które spełniać będą rolę głównych, uniwersalnych elementów całego systemu, to powinien zapoznać się z Evolights iQ-420H. Są one ciekawą cenowo i funkcjonalnie alternatywą nawet dla aparatury opartej na lampach wyładowczych.

 

Nasze spostrzeżenia

+ mocne, wyraziste światło
+ możliwość pracy w trybach wash, spot i beam
+ funkcja wstępnego programowania bez napięcia sieciowego
+ szybka, relatywnie cicha zmiana położenia głowicy
+ obsługa RDM (patrz ramka)
+ atrakcyjna cena w konfrontacji z możliwościami

- dość wysoki poziom szumów chłodzenia po dłuższej pracy

 

Zakres zastosowań

- uniwersalne światło dynamiczne dużej mocy o tzw. zastosowaniach eventowych, przeznaczone do systemów stacjonarnych i mobilnych

 

Informacje

Źródło światła moduł LED 420 W, 20.050 lm, 110.000 lux (2,5 m/6°)
Zakres ruchów Pan – 630° lub 540°, Tilt – 265°
Tarcze kolorów, gobo nieruchome, gobo obrotowe, 3-ramienny pryzmat
Sterowanie DMX512, RDM
Zasilanie sieciowe, 100-240 V, 590 W
Wymiary (w pionie) 369x658x250 mm
Waga 24,5 kgDostarczył
Music Express
99-314 Krzyżanów
tel. 24-356-30-25
www.musicexpress.pl

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó