Evolights Color Prince

Oświetlenie | 13.05.2018  | Jarosław Stubiński
Marka:  Evolights

Oświetlenie architektoniczne jest dość dalekie od obszaru zainteresowań redakcji EiS, ale elementy takie jak Color Prince mogą pełnić główną rolę np. przy realizacji klipów wideo czy wystroju oświetleniowym naszego studia. Tym bardziej, że jest to produkt wyjątkowo solidnie wykonany, niewielki i bardzo funkcjonalny.

Zgodnie ze swoim przeznaczeniem Color Prince jest kompaktowym oświetlaczem zewnętrznym o kątach świecenia 60x10 stopni. Źródłem światła jest w nim zestaw 54 3-watowych diod mocy RGB, oferujący strumień świetlny 2.000 luksów (mierzony w odległości 2 metrów). Żywotność źródła światła szacowana jest na 60.000 godzin, co w teorii oznacza pracę przez ponad 25 lat, przy utrzymaniu 6-godzinnego cyklu świecenia dziennie.

Oświetlacz skonstruowany jest do pracy w warunkach zewnętrznych i w związku z tym zapewnia stopień ochrony IP65 (ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych oraz pyłoszczelna obudowa odporna na strugi wody). Masywny korpus wykonany z aluminium pełni rolę radiatora odprowadzającego ciepło wynikające z pracy elementów świetlnych i wewnętrznych układów sterujących. Color Prince jest bowiem światłem dynamicznym, o jednolitym kolorze świecenia w zakresie palety RGB. Jego intensywność (dimmer) można zmieniać w zakresie 0-100%, a sam oświetlacz może też pracować w trybie stroboskopowym.
Urządzenie przystosowane jest do montażu np. na elewacji i w związku z tym wyposażone w dwa solidne, odlewane uchwyty. Długość uchwytów, konstrukcja zawieszenia i sama obudowa pozwalają na regulację kąta urządzenia względem uchwytów w zakresie 330 stopni. Może je zatem ustawić tak, by oświetlały jak największą powierzchnię ściany w możliwie najbardziej wyrównany sposób.
Poszczególne elementy wyposażone są w wyprowadzone na stałe, ok. 30-centymetrowe elastyczne kable zakończone złączami EventCon, które pozwalają na jednoczesne podłączenie zasilania sieciowego oraz sygnału DMX. Złącza te mają obciążalność prądową do 16 amperów, oferują stopień ochrony IP67 (możliwość pracy przy krótkotrwałym zanurzeniu w wodzie) i wyposażone są w blokadę mechaniczną. Dzięki tym wyprowadzeniom oświetlacze dają się łączyć w kompletne łańcuchy, tworząc jednolitą strukturę oświetleniową składającą się z maksymalnie 35 urządzeń. Całością można sterować przez DMX, przy czym każde z urządzeń powinno być ustawione na ten sam kanał.

Sterowanie pracą oświetlacza odbywa się za pośrednictwem dołączonego do zestawu pilota na podczerwień. Pozwala on na obsługę takich funkcji jak m.in. włączanie/wyłączanie, ustawianie adresu DMX, aktywowanie stroboskopu, przełączanie trybu master/slave, czy zmiana kolorów i programów pracy w trybie automatycznym.

Podsumowanie


Oświetlacz pozwala na uzyskanie bardzo wyrazistego, równomiernie rozproszonego strumienia światła, z płynną, efektowną zmianą koloru i liniową zmianą jasności. Niewątpliwy udział ma w tym zastosowanie dobrej klasy soczewek, na temat których producent wspomina, że zostały wykonane z zastosowaniem żelu krzemionkowego (zapewne pod kątem redukcji efektu zaparowania wewnętrznej powłoki). Zintegrowane złącza EventCon pozwalają na szybkie i bezpieczne łączenie elementów, a całości do źródła zasilania. W zestawie znajdziemy specjalny kabel, z jednej strony zakończony złączem EventCon, a z drugiej wtykiem sieciowym oraz nakablowym złączem XLR pozwalającym na podłączenie do systemu sterowania DMX.

Color Prince to bardzo solidnie wykonany, funkcjonalny produkt mający całą gamę potencjalnych zastosowań. W konfrontacji z jakością, jego cenę należy uznać za bardzo przystępną, co pozwala na kompleksową realizację złożonych systemów oświetlenia zewnętrznego w ramach relatywnie niedużego budżetu. 

 

Nasze spostrzeżenia

+ bardzo solidne wykonanie
+ zastosowanie zintegrowanych złączy EventCon
+ płynna regulacja zmian koloru i jasności świecenia
+ klasa odporności pozwalająca na zastosowania zewnętrzne
+ szeroki kąt i duża intensywność świecenia

- nie stwierdzonoZakres zastosowań

- uniwersalny oświetlacz LED dużej mocy, pracujący w trybie automatycznym, sterowany z pilota lub przez DMX
- do podświetlania elewacji zewnętrznych, dużych płaszczyzn i realizacji stacjonarnego wystroju oświetleniowego (np. na potrzeby produkcji wideo)

 

Informacje

Funkcja stacjonarny oświetlacz LED do zastosowań zewnętrznych
Źródło światła 54x3 W RGB LED, 2.000 lux (2 m), szacowana żywotność 60.000 godzin
Kąt świecenia 60°x10°; regulacja kąta nachylenia – 330°
Sterowanie DMX (10 kanałów), zewnętrzny pilot na podczerwień, sterowanie dźwiękiem
Inne pełnozakresowy dimmer, stroboskop z regulacją częstotliwości, stopień ochrony IP65 (IP67 w przypadku złączy)
Zasilanie sieciowe, 100-240 V, 126 W
Wymiary 395x53x81 mm
Waga 1,6 kg
Producent Evolights
Dystrybucja Music Express s. c. (www.musicexpress.pl)
Cena
699,00 zł
Producent
Evolights
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
marzec 2018
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó