Evolights iQ-180S - ruchoma głowica LED

Oświetlenie | 19.05.2020  | Artur Kraszewski
Marka:  Evolights

Co bardziej uważni Czytelnicy naszego magazynu z pewnością zdążyli zauważyć, że Evolights iQ-180S był już opisywany na naszych łamach blisko dwa lata temu. Tym razem jednak trafiła do nas nowsza wersja tego światła.

Ten niewielki i bardzo lekki jak na tę klasę urządzeń system oświetleniowy, to ruchoma głowica typu spot, z białą diodą o mocy 180 W i całą gamą efektów kolorystycznych i animowanych. Wartość wytwarzanego strumienia świetlnego to 11.000 lumenów (natężenie 25.300 luksów dla 2,5 m). Chłodzenie zespołu emisji światła dokonuje się poprzez aluminiowy radiator, dodatkowo chłodzony wentylatorem o prędkości obrotowej zależnej od temperatury.

Na tylnym panelu przewidziano przelotowe złącza do podłączenia zasilania oraz sterowania DMX.

Głowica emituje wiązkę światła o kącie 12 stopni, obracając się o maksymalnie 630 stopni w płaszczyźnie poziomej i o 233 stopnie w płaszczyźnie pionowej. Sterowanie ruchem – miejscowe i poprzez DMX – odbywa się z 16-bitową rozdzielczością. Efekty realizowane są za pośrednictwem mechanicznych przesłon i filtrów. Patrząc od strony optyki, pierwsza jest tarcza z dwoma obrotowymi pryzmatami (3- i 8-ścienny) i filtrem zamrożenia. Kolejny element to przesłona 0-100; za nią znajduje się tarcza z ośmioma kolorami, następnie tarcza wyposażona w siedem obrotowych wzorów i wreszcie tarcza z siedmioma wzorami stałymi. W każdej z tarcz przewidziano pozycję otwartą, a ostrość jest regulowana mechanicznie przez zmianę położenia soczewki umiejscowionej przed tarczą pryzmatów.

Obsługa Evolights iQ-180S

Do programowania oraz miejscowego definiowania ustawień głowicy służy panel bazujący na kolorowym wyświetlaczu LCD o przekątnej 2,4”, uwzględniający wyświetlanie komunikatów także w języku polskim. Wyświetlacz oferuje aktywowaną miejscowo funkcję Flip, polegającą na odwróceniu wyświetlania przy podwieszeniu głowicy. Po menu poruszamy się za pośrednictwem czterech kursorów oraz przycisku zatwierdzenia. Głowicę możemy programować także wtedy, gdy nie jest ona podłączona do zasilania; wcześniej jednak należy zainstalować opcjonalny akumulator 10440.

Mechanika głowicy uwzględnia takie elementy jak stacjonarne i ruchowe wzorce, kolory, pryzmaty, mechaniczny ściemniacz oraz regulacja ostrości.

Evolights iQ-180S oferuje kompatybilność z trybem sterowania RDM, czyli Remote Device Management, będącym nakładką na format DMX512. Dzięki niemu następuje wymiana danych między głowicą (głowicami) a systemem sterowania, a to z kolei pozwala na zdalną konfigurację urządzeń oświetleniowych, z których każde automatycznie otrzymuje własny identyfikator. Odnosi się to do parametrów systemowych, na ogół dostępnych tylko miejscowo, takich jak np. zmiana adresu DMX, kierunków tilt/pan itd. Ponadto z poziomu systemu sterującego mamy wgląd w szereg parametrów głowicy, co umożliwia nam kontrolę jej pracy, w tym temperatury źródła światła, szybkość pracy wentylatora czy zużycia energii.

Głowica może pracować w trybie automatycznym, realizując w zapętleniu fabryczne lub zaprogramowane sekwencje programów. Ich uruchamianie można też aktywować dźwiękiem – z każdym głośniejszym sygnałem nastąpi wówczas wyzwolenie kolejnego kroku sekwencji. Czułość wbudowanego mikrofonu można regulować, a tryb ten może sprawdzić się głównie w dyskotekach, dając efektowną reakcję światła na kolejne dźwięki basu. Szczególnie ciekawie wygląda to w przypadku wielu współpracujących ze sobą głowic. Łącząc je przez DMX, aktywując synchronizację, przypisując jednej z głowic rolę Master, pozostałe definiując jako Slave, cały system będzie pracował współbieżnie i synchronicznie. Podobnie jest w przypadku automatycznej realizacji programów.

W trybie sterowania zewnętrznego, które dokonuje się w oparciu o standardowy protokół DMX512, mamy dostęp do formatów 14-, 16-, 21- lub 24-kanałowego. Poprzez DMX dokonamy też uaktualnienie oprogramowania – wszystko odbywa się na drodze programowej, choć do realizacji tej funkcji niezbędny będzie wcześniejszy kontakt z dystrybutorem.

Podsumowanie

Nasza opinia na temat nowej odsłony Evolights iQ-180S pozostaje bez zmian – to cały czas dobrej klasy, wydajne i funkcjonalne ruchome światło eventowe o szerokim zakresie potencjalnych zastosowań. Odnieśliśmy wrażenie, że w porównaniu do pierwszej wersji tej głowicy poprawiono jakość źródła światła oraz optyki. Evolights iQ-180S to rozsądna cenowo propozycja dla osób chcących wyposażyć swój system w dużą liczbę wszechstronnych elementów oświetleniowych instalowanych w klubach, dyskotekach i na scenach, a także pod kątem aranżacji oświetleniowej pomieszczeń. Wspomnieć należy, że nawet przy pracy postojowej głowica generuje szum na poziomie 57 dB SPL A, a przy wykonywaniu obrotów i pracy tarcz wzrasta on do 68 dB SPL A. W przypadku większej liczby głowic trzeba się więc liczyć z tym, że nie utrzymamy ciszy, co należy mieć na względzie biorąc pod uwagę ewentualne zastosowania.

Evolights funkcjonuje na naszym rynku od wielu lat, a produkty tej marki cieszą się dobrą opinią użytkowników. Nie ma zatem powodów by sądzić, że w przypadku nowej głowicy iQ-180S będzie inaczej.

 

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Nasze spostrzeżenia

+ efektywność i funkcjonalność
+ kompaktowe wymiary i niewielka waga
+ RDM oraz możliwość zasilania samej części sterującej
+ szeroka gama efektów
+ przydatne tryby pracy bez sterowania zewnętrznego

- w niektórych zastosowaniach może się okazać zbyt głośna w pracy

 

Zakres zastosowań

- ruchome, uniwersalne światło spot dedykowane do pracy w trakcie eventów oraz w różnego typu instalacjach stałych i mobilnych

 

Informacje

Funkcja kompaktowa, ruchoma głowica beam spot
Źródło światła element LED 180 W
Optyka kąt świecenia 12 stopni, pełne ściemnianie, mechanicznie sterowana ostrość
Zakres ruchów pan 630° (4 s) lub 540° (3,58 s); tilt 233° (2,8 s); sterowanie 16-bitowe, automatyczne pozycjonowanie
Tarcze pryzmaty (2+frost), kolory (8+open), gobo statyczne (7+open), gobo obrotowe (7+open)
Sterowanie programy, sterowanie dźwiękiem, praca w trybie master/slave, DMX512 23/24/14/16
Zasilanie sieciowe, 100-240 V, 270 W
Wymiary 343x262x456 mm
Waga 13,6 kg
Cena
3299,00 zł
Producent
Evolights
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
marzec 2020
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó