Nord Electro 6 HP - pianino sceniczne

Sprzęt estradowy | 01.11.2018  | Adam Jendryczka
Marka:  Nord

Szwedzka firma Nord Keyboards wielokrotnie wytyczała kierunki, w których podąża teraz wiele firm z branży instrumentów klawiszowych. Kolejne modele Nord pojawiają się obecnie częściej niż do tej pory, czego przykładem jest szósta generacja serii Electro.

Tak jak w modelu serii 5 mamy trzy rodzaje instrumentu: 6D 61 (61 klawiszy wodospadowych i fizyczne drawbary), 6D 73 (jak wyżej, ale z 73 klawiszami) oraz 6 HP (73 klawisze Hammer Action Portable i cyfrowe drawbary). Nowy Electro wciąż pozostaje jednym z najbardziej kompaktowych instrumentów na rynku, ważąc od 8,1 do 11,4 kg. Jego wymiary pozwalają na transport w samochodzie osobowym klasy compact, a osobno można dokupić materiałowy futerał.
 

Funkcjonalność Clavia Nord Electro 6 HP

Metalowa obudowa w charakterystycznym czerwonym kolorze chyba już nigdy się nie zmieni i bardzo dobrze. W nowej wersji możemy korzystać z wyświetlacza OLED, dającego zdecydowanie lepszą kontrolę i pozwalającego na wygodniejszą pracę z instrumentem niż wcześniejsze rozwiązania. Pozostałe elementy zewnętrzne są w zasadzie kontynuacją tego, z czym mieliśmy do czynienia wcześniej, ale zasadnicze różnice tkwią we wnętrzu instrumentu. W Electro 6 wprowadzono znaną z modelu Stage 3 funkcję Seamless Transitions, czyli płynnego przechodzenia presetów z sekcji Program, możliwość pracy z trzema brzmieniami jednocześnie, a także możliwość dzielenia i łączenia warstw wszystkich trzech sekcji brzmieniowych wraz z opcją przenikania stref lub warstw.

Tylny panel instrumentu wyposażony jest dokładnie w to, w co powinien. Jest nawet wejście stereofoniczne dla zewnętrznego sygnału audio.

Funkcja Organize Mode pozwala na szybkie porządkowania elementów składowych instrumentu. W sekcji Piano zwiększono polifonię do 120 głosów i dodano efekty Piano Filters. Sekcja Sample Synth ma powiększoną do 512 MB pamięć wewnętrzną (dla biblioteki Nord Sample Library) i polifonię zwiększoną do 30 głosów. Sekcja Organ wzbogaciła się o dwa nowe modele organów piszczałkowych oraz funkcję Dual Organ, a w sekcji pogłosu pojawił się tryb Bright.

Klawiatura Clavia Nord Electro 6 HP

Klawiatury stosowane przez firmę Clavia to włoskie modele Fatar. Ważony manuał Hammer Action Portable (HP) zbudowany jest na zasadzie mechanizmu fortepianowego, który ma umożliwić komfortową grę z brzmieniami elektrycznymi i akustycznymi, jak też organowymi. Zakres klawiatury Electro 6 HP mieści się pomiędzy E (kontra) a E (4-kreślna). Gra na tym manuale jest bardzo specyficznym odczuciem, szczególnie przy przesiadaniu się z typowo fortepianowej klawiatury. Do samego komfortu nie można mieć zastrzeżeń – manuał jest płynny, dynamiczny i bardzo wygodny – i to zarówno z barwami fortepianu, pianina, jak i organów. W tych ostatnich grę prowadzi się w miarę komfortowo, a zależność między wydobywaniem dźwięku a brzmieniem nie budzi zastrzeżeń.

Drugi rodzaj manuału to półważony Semi Weighted Waterfall (SW) montowany w Electro 6D 61 i 6D 73. To klawiatura organowa typu wodospadowego (bez wypustów na końcach klawiszy), przeznaczona przede wszystkim dla organistów. Jej zakres to C (mała) do C (4-kreślna) dla 6D 61 i E (kontra) do E (4-kreślna) dla 6D 73.

Sekcje brzmieniowe Clavia Nord Electro 6 HP

Electro 6 to w zasadzie trzy instrumenty w jednym: Organ, Piano i Sample Synth. W sekcji Organ najwięcej miejsca zajmuje panel drawbarów sterujących poziomem harmonicznych/głosów. Typ brzmienia zmieniamy za pomocą przycisku Organ Model – do wyboru są: Farf (Farfisa), Vox, B3 oraz Pipe (organy piszczałkowe). W sekcji Rotary sterujemy efektem wirującego głośnika, emulującym klasyczny zestaw Leslie 122. W modelach Electro 6D możemy zamontować opcjonalny manipulator typu Half-Moon, służący do regulacji wirtualnych obrotów rotora.

Przycisk Kbd Zone pozwala na wskazanie strefy klawiatury przypisanej do brzmienia organowego, a klawisze Octave Up/Down służą do zmiany wysokości i oktaw dźwięków organów. Przyciskami Sustped oraz Ctrlped aktywujemy nożne kontrolery, które mogą sterować takimi typowymi dla wirujących głośników funkcjami jak np. Sustain, Sus+Rotor Hold czy Sus+Rotor Toggle. W sekcji organowej nie mogło zabraknąć efektów Vibrato i Chorus (oba w trzech odmianach) oraz Percussion, który przypisany jest tylko do brzmienia B3. Przycisk Preset umożliwia szybką zmianę ustawień cyfrowych drawbarów pomiędzy zapisanym presetem a stanem faktycznym. Funkcje Manual Organ oraz Dual Organ znacznie ułatwiają pracę podczas gry na żywo, pozwalając na dodatkowe ustawienia brzmienia i podział na klawiaturze.

Nowe wyświetlacze OLED w Electro 6 znakomicie ułatwiają pracę – są bardzo czytelne i w zrozumiały sposób prezentują informacje. Wokół wyświetlacza skupione są też wszystkie elementy obsługowe istotne podczas pracy na żywo.

Podobnie skonfigurowano sekcję Piano, choć ma ona szereg funkcji specyficznych dla tego typu brzmień. Przycisk Kbd Touch pozwala na szybką zmianę czułości klawiatury pomiędzy czterema fabrycznymi presetami, a Mono monofonizuje stereofoniczne próbki. Dedykowany korektor pracuje w trzech pasmach, tu określonych jako Bright, Mid oraz Soft. Funkcje String Resonance (rezonans strun) oraz Soft Release (spowolniony powrót) odpowiadają efektom i zjawiskom akustycznym w spróbkowanych instrumentach. Enkoderem Piano Select przeglądamy i wybieramy brzmienia, a dzięki nowemu ekranowi od razu widzimy całą listę dostępnych barw. Znajdziemy wśród nich akustyczne i elektryczne fortepiany oraz pianina, klawinety, klawesyny, pianina cyfrowe oraz brzmienia ułożone warstwowo. Dzięki oprogramowaniu Nord Sound Manager wszystkie barwy tej sekcji możemy zmieniać w bibliotece Nord Piano dostępnej na stronie producenta.

Zobacz także test wideo:
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Historia interfejsów audio z serii Symphony, najwyższej w ofercie Apogee, sięga 2007 roku, kiedy to pojawił się współpracujący z komputerami Mac pierwszy Apogee Symphony, Audio Interface System. Kolejne „symfoniczne” produkty to Apogee Symphony I/O (obecnie w wersji MK II) i jego wersja HD, do współpracy z Pro Tools HD. I/O Mk II dostępne są ponadto w różnych wersjach: 2x5 SE, 8x8, 16x16 oraz 8x8+8MP. System Symphony jest więc w pełni modularną strukturą studyjną o funkcjonalności dostosowanej do potrzeb profesjonalnego studia nagrań.

Podobnie jest w przypadku „syntezatorowej” sekcji Sample Synth, która pozwala na grę barwami pobranymi z Nord Sample Library 3.0. To zupełnie nowa biblioteka obsługująca trzy najnowsze modele instrumentów: Nord Stage 3, Nord Electro 6 oraz Nord Piano 4. Sekcja Sample Synth umożliwia bezpośrednie sterowanie głośnością, określanie zakresu brzmień Zone Select, zmianę oktaw i trybu pracy pedałów nożnych. Operuje ona na banku 512 MB próbek ściągniętych ze strony producenta wraz z niestandardowymi samplami tworzonymi za pomocą oprogramowania Nord Sample Editor. Lista presetów Sample Synth wyświetlana jest podobnie jak lista w sekcji Piano. Do sterowania barwą w czasie rzeczywistym mamy przycisk Dynamics (różne dynamiki odtwarzania próbki), funkcję Filter (filtr dolnoprzepustowy reagujący na siłę nacisku klawisza) oraz ustawienia obwiedni ASD/R.

Program i efekty Clavia Nord Electro 6 HP

Sekcja Program pozwala na uporządkowanie wszystkich ustawień użytkownika oraz ich zapisywanie i odczytywanie w przypisanych grupach i panelach. Kbd Split umożliwia podział klawiatury na strefy Lower i Upper w jednym z sześciu punktów sygnalizowanych diodami LED nad manuałem. Electro 6 ma także znaną z innych, najnowszej generacji instrumentów tego producenta funkcję płynnego przejścia brzmienia pomiędzy strefami, co umożliwia uzyskiwanie ciekawych efektów. Pokrętło Program Dial i przyciski Pages są głównymi narzędziami do poruszania się po stronach wyświetlanych na ekranie instrumentu, a zlokalizowana w prawym górnym rogu tej sekcji dioda MIDI sygnalizuje odbieranie zewnętrznych sygnałów MIDI z wejścia DIN lub USB, co ma znaczenie przy współpracy instrumentu z zewnętrzną klawiaturą.

Pięć z sześciu pokładowych efektów można przypisać do wybranej sekcji: Organ, Piano i Sample Synth. Rozwiązano to w ten sposób, że dla każdego efektu – czyli Equalizer, Effect 1/2 (efekty modulacyjne), Spkr/Comp (emulacja głośnika, nasycenie i kompresor) oraz delay – wybieramy przyciskiem Source sekcję źródłową lub całkowicie wyłączamy dany efekt.

Sekcja efektów, w której dla pięciu z nich możemy wskazywać jedno z trzech źródeł sygnału, a pogłos działa globalnie. Regulacji podlegają tylko najbardziej istotne parametry.

Korektor jest 3-pasmowy, z półkową regulacją niskich i wysokich tonów oraz przestrajanym filtrem pasmowym środka 200 Hz-8 kHz. Effect 1 to dwa typy panoramowania i tremolo albo Wah lub modulator pierścieniowy. Effect 2 to z kolei dwa rodzaje phasera, chorusa albo flanger lub Vibe. W obu przypadkach regulacji podlega głębokość efektu. W Spkr/Comp regulujemy głębokość nasycenia przesterowania/kompresji, wybierając też typ emulacji: Twin (w domyśle wzmacniacz gitarowy Fendera), JC („czysty”, tranzystorowy Roland) lub Small (małe combo gitarowe). W efekcie delay regulujemy proporcję między sygnałem czystym a opóźnionym, nabijamy tempo, aktywujemy tryb ping-pong (naprzemienne powtórki w kanałach) i wybieramy jeden z trzech rodzajów sprzężenia zwrotnego Feedback, określających liczbę powtórek i sposób ich zanikania. Szóstym efektem jest globalnie działający pogłos w trybach Hall, Stage lub Room, z regulacją proporcji Dry/Wet i nową funkcją rozjaśniania brzmienia Bright.

Jak widać, sekcja efektów nie jest przesadnie rozbudowana pod względem dostępnych parametrów, ale ma dokładnie to, czego oczekujemy podczas pracy scenicznej, kiedy zależy nam na dobrze brzmiącym, jednoznacznym rezultacie sonicznym. Dostęp do najważniejszych z wykonawczego punktu widzenia elementów, czyli włącz/wyłącz i głębokość efektu, jest natychmiastowy. Każdy z nich możemy też szybko przełączyć na inną sekcję brzmieniową instrumentu, jeśli w czasie gry nie korzystamy z presetów albo dopasowujemy brzmienie do konkretnych sytuacji.

Złącza Clavia Nord Electro 6 HP

Na tylnym panelu znajdziemy wszystko to, czego oczekujemy od profesjonalnego instrumentu scenicznego tej klasy, czyli wyjście słuchawkowe, wyjście stereo na niesymetrycznych gniazdach TS 6,3 mm, trzy gniazda dla kontrolerów nożnych Rotor, Sustain i Control, wejście i wyjście MIDI DIN5, port USB A do połączenia z komputerem, a także wejście dla zewnętrznego sygnału stereo na złączu TRS 3,5 mm. Co prawda wygodniej byłoby mieć gniazdo słuchawkowe z przodu, symetryczne wyjścia, a może nawet dodatkowe wyjścia dla wybranej sekcji, ale i tak nie ma większych powodów do narzekania. Instrument jest zasilany bezpośrednio z sieci, a włącznik znajdziemy tuż obok gniazda do przyłączenia kabla zasilającego.

Podsumowanie

Nord Electro 6 to instrument, w którym wdrożono wszystkie koncepcje z najnowszej generacji instrumentów tego producenta, takie jak większa pojemność pamięci, podział na strefy z uwzględnieniem płynnego przejścia między brzmieniami oraz płynna zmiana wybranych presetów w ramach funkcji Seamless Transitions. Bardzo istotne jest to, że do wybranej sekcji brzmieniowej można przypisać zewnętrzną klawiaturę, pozostałe obsługując klawiaturą miejscową.

Electro 6 ma ponadto wszystkie te cechy, które sprawiły, że instrumenty tego producenta królują na estradach całego świata: solidną konstrukcję, łatwość obsługi, doskonałą klawiaturę, bezawaryjność, uniwersalność brzmieniową i kompaktowość. Electro 6 w każdej swojej wersji jest w stanie zadowolić wybrednych muzyków szukających profesjonalnego narzędzia pracy w kompaktowym wydaniu, łatwego w obsłudze, przeznaczonego na scenę i dającego wiele możliwości brzmieniowych. W tym zakresie w ofercie szwedzkiego producenta od lat się nic nie zmienia. Cena wszak wciąż pozostaje niemała, ale taki jest koszt produktu wytwarzanego ręcznie w Szwecji. Ci, dla których ma to znaczenie, zapewne zgodzą się ją zapłacić.  

 

Nasze spostrzeżenia

+ funkcja Seamless Transitions
+ idealny, kompaktowy instrument do użytku na scenie
+ trzy niezależne sekcje dźwiękowe używane jednocześnie jako Layer lub Split
+ wyświetlacz OLED
+ większa pamięć i polifonia poszczególnych sekcji brzmieniowych
+ nowa biblioteka Nord Sample Library 3.0

- brak fizycznych drawbarów w modelu HP
- niesymetryczne wyjścia liniowe
- gniazdo słuchawkowe z tyłu instrumentu

 

Zakres zastosowań

- wysokiej klasy, profesjonalny klawiszowy instrument sceniczny o uniwersalnym charakterze
- możliwość wykorzystania w charakterze klawiatury sterującej jak też sterowania brzmieniem instrumentu z zewnętrznej klawiatury, przy jednoczesnym użyciu wewnętrznej klawiatury dla innego silnika brzmieniowego

 

Informacje

Funkcja cyfrowy instrument sceniczny oferujący trzy niezależne sekcje dźwiękowe, które mogą być używane warstwowo lub w ramach podziału klawiatury na strefy
Dostępne modele 6D 61 (61 klawiszy półważonych wodospadowych, 5 oktaw, C-C), 6D 73 (73 klawisze półważone wodospadowe, 6 oktaw, E-E), 6 HP (73 doważane klawisze o akcji młoteczkowej, 6 oktaw, E-E)
Sekcje brzmieniowe Organ (B3, Vox, Farfisa, organy piszczałkowe), Piano (Grand, Upright, Electric, Digital, Layer, Clav/Harpsichord), Sample Synth (512 MB próbek Nord Sample Library)
Efekty Pan, Tremolo, Wah, Ring Modulator, Phaser, Flanger, Chorus, Vibe, Comp/Amp, Tube Overdrive, EQ Reverb, Delay
Złącza L/R (TS 6,35 mm), wyjście słuchawkowe (TRS 6,3 mm), 3 gniazda kontrolerów (6,3 mm), MIDI In/Out (DIN 5), USB B
Zasilanie sieciowe
Wymiary 900x97x296 mm (6D 61); 1.066x97x296 mm (6D 73); 1.074x121x344 mm (6 HP)
Waga 8,1 kg (6D 61); 9,2 kg (6D 73); 11,4 kg (6 HP)
Cena 9.790 zł - 6HP 73
8.690 zł - 6D 73
7.490 zł - 6D 61
Producent Clavia DMI
Dystrybucja Audiostacja
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó