Nord Piano 4 - cyfrowe pianino sceniczne

Sprzęt estradowy | 20.01.2019  | Adam Jendryczka
Marka:  Nord

Seria Nord Piano ma już 8 lat, a Clavia DMI regularnie prezentuje kolejne modele w charakterystycznej czerwonej obudowie. Teraz przyszedł czas na czwartą generację tego instrumentu, będącego jednym z najpopularniejszych profesjonalnych pianin scenicznych na świecie

Nord Piano od zawsze skierowany był do wymagających odbiorców poszukujących najwyższej jakości pod względem brzmieniowym i mechanicznym. Oba te aspekty przez lata były udoskonalane i często wyznaczały nowe trendy. Mamy zatem rozbudowaną bibliotekę brzmień Nord Sample Library 3.0 i coraz lepszą klawiaturę, której mechanizm pozwala na uzyskanie bardzo realistycznych wrażeń podczas gry. Piano 4 ma także nowe technologie zaimplementowane w innych instrumentach Nord najnowszej generacji.

Clavia Nord Piano 4, czyli zmiany, zmiany...

Nord Piano 4 to pełnowymiarowe pianino sceniczne wyposażone w ważoną klawiaturę fortepianową z trzema czujnikami i technologią emulacji uderzenia młotka (Virtual Hammer Action). W porównaniu z poprzednią wersją Nord Piano, najnowszy model ma funkcję płynnego przechodzenia między brzmieniami (Seamless Transitions), warstwami i strefami. Mamy też lepszą organizację programów brzmieniowych, bezpośrednie przywoływanie numerów brzmień z wirtualnej klawiatury a także poszerzoną do 120 polifonię sekcji Piano i Sample Synth.

Dla sekcji Piano pojawiły się dedykowane filtry brzmień, a w pogłosie doszła opcja rozjaśniania dźwięku Bright. Inne nowości to 512 MB pamięci dla próbek Nord Sample 3.0, 1 GB pamięci dla sekcji Piano, symulacje efektów pracy fortepianu akustycznego, łatwiejsza obsługa parametrów barw Sample Synth, zestaw ciekawych efektów dla obu grup brzmieniowych i wreszcie wyświetlacz OLED.

Typowy dla najnowszej generacji instrumentów Nord wyświetlacz OLED zapewnia doskonałą czytelność przy dużej rozdzielczości.

Pod względem wyglądu zewnętrznego zmieniło się niewiele, ale wagowo Piano 4 przytył o 0,3 kg w porównaniu do poprzednika, choć i tak jest najbardziej kompaktowym instrumentem tego typu. Wszystkie gniazda i manipulatory są najwyższej jakości. W zestawie znajdziemy potrójny pedał nożny, sieciowy kabel zasilający oraz płytę DVD z biblioteką Nord Piano.

Instrument ma cztery podstawowe sekcje: Program, Piano, Sample Synth oraz Effects. Każda z sekcji brzmieniowych ma własny regulator poziomu. Klawiaturę możemy dzielić w siedmiu punktach i transponować o sześć półtonów w górę lub w dół. Sekcja Live pozwala zapisać do pięciu kompletnych ustawień instrumentu dla ich szybkiego przywołania podczas pracy na żywo. Pomyślano też o zabezpieczeniu przed napisaniem stworzonych programów, aplikując w menu System funkcję Memory Protect. Dla obu sekcji brzmieniowych można przypisać indywidualne wyjścia mono, a kontrolery nożne zdefiniować pod kątem sterowania wybranymi funkcjami.

Wyświetlacz OLED prezentuje nazwę banku, numer i nazwę presetu. Brzmienia z grupy Sample Synth można przeglądać podczas gry barwami Piano, a następnie uruchomić wybrany preset. Obok głównej nazwy programu pojawia się na krótko informacja o wybranym efekcie, jego zmianach i wartościach.

Sekcja Piano oferuje 6 kategorii uwzględniających barwy fortepianu, pianina akustycznego, elektrycznego i cyfrowego, klawesynu oraz klawinetu, które można konfigurować w trybie warstwowym. Funkcja Equalizer pozwala na szybką zmianę korekcji w trybach Soft, Mid, Bright oraz Dyno dla brzmień klawinetu. Cała sekcja jest kompatybilna z biblioteką Nord Sample 3.0, z której brzmienia ładujemy do instrumentu korzystając z aplikacji Nord Sound Manager. Przy wyborze brzmień otrzymujemy dostęp do czterech wielkości próbek (Sml, Med, Lrg, XL) i tylko od nas zależy, jak zagospodarujemy 1 GB pamięci wewnętrznej instrumentu. Próbki uwzględniają efekty pracy mechanizmu, rezonans strun, uwolnienie dźwięku (Soft Release) oraz odgłos pracy pedału nożnego. Sample z roku na rok są coraz lepsze, ciekawsze i bardziej szczegółowe.

Z biblioteką Nord Sample Library 3.0 kompatybilna jest też Sample Synth – druga sekcja brzmieniowa Nord Piano 4. Oprócz brzmień instrumentów klawiszowych, smyczkowych, dętych i chórów mamy licencjonowane próbki legendarnych instrumentów Mellotron oraz Chamberlin. Warto zwrócić uwagę na lepsze uporządkowanie presetów dostępnych na jednej liście podzielonej na kategorie brzmieniowe. Opcja Dynamics umożliwia nam zdefiniowanie dynamiki barwy oraz reakcji filtru dolnoprzepustowego w zależności od velocity, zaś obwiednię możemy kształtować potencjometrami Attack oraz Sustain/Decay/Release.

Zobacz także test wideo:
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Historia interfejsów audio z serii Symphony, najwyższej w ofercie Apogee, sięga 2007 roku, kiedy to pojawił się współpracujący z komputerami Mac pierwszy Apogee Symphony, Audio Interface System. Kolejne „symfoniczne” produkty to Apogee Symphony I/O (obecnie w wersji MK II) i jego wersja HD, do współpracy z Pro Tools HD. I/O Mk II dostępne są ponadto w różnych wersjach: 2x5 SE, 8x8, 16x16 oraz 8x8+8MP. System Symphony jest więc w pełni modularną strukturą studyjną o funkcjonalności dostosowanej do potrzeb profesjonalnego studia nagrań.

Nord Sample Library 3.0

Nord Sample Library 3.0 to potężna kolekcja najwyższej klasy sampli utrzymanych w różnej konwencji i stylistyce, kompatybilna z instrumentami Nord Stage 3, Nord Electro 6 oraz Nord Piano 4. Podzielono ją na kilkanaście kategorii, w ramach których dostępnych jest zazwyczaj kilkadziesiąt różnego typu barw w skompresowanym bezstratnie formacie nsmp3. Jest to format zakodowany i jako taki może być odczytywany wyłącznie przez instrumenty Nord.

W grupie Accordion/Harmonium znajdziemy brzmienia akordeonu, bandeonu, melodyki itp. Próbki starych brzmień syntetycznych smyczków znajdziemy w Analog Strings (np. DX7 Strings), a gitary basowe i kontrabasy w Bass. Grupa Chromatic Percussion zawiera melodyjne instrumenty perkusyjne, a Ensemble Strings i Ensemble Wind and Brass oferuje składowe sekcji smyczkowej i dętej. Guitars Ethnic String to głównie gitara, banjo i sitar, a Mellotron/Chamberlin to zbiór próbek pochodzących z tych legendarnych instrumentów. Sekcja Orchestral to barwy całej orkiestry w jednym, a Organ pozwala na dodanie barw kilku rodzajów organów. Biblioteka Pianos to różne instrumenty klawiszowe akustyczne i elektryczne, a w Solo Strings i Solo Wind and Brass znajdziemy wszystkie solowe smyczki i dęciaki. Synth to szeroka grupa syntezatorów, a Choir to zbiór cyfrowych chórów i głosów.

Efekty w Nord Piano 4 możemy stosować dla danej sekcji brzmieniowej. Mamy 3-pasmowy korektor z półkową regulacją niskich i wysokich tonów oraz przestrajanym środkiem. Grupa Effect 1 oferuje efekty modulacyjne Tremolo i Auto Pan, oba z trzema stopniami intensywności, Wah-Wah oraz Ring Modulation – wszystkie z opcją aktywacji kontrolerem nożnym. Grupa Effect 2 to modulacja bazująca na opóźnieniu, czyli Phaser, Flanger, Chorus i Vibe, przy czym intensywność efektów zwiększamy przyciskiem Deep. Sekcja Spkr/Comp to znane już symulacje wzmacniaczy wraz z kompresorem. W efekcie Delay znajdziemy regulatory proporcji i głębokości sprzężenia (liczby powtórek). Tempo delaya nabijamy przyciskiem Tap Tempo. Wśród efektów pogłosu znajdziemy algorytmy Hall, Stage oraz Room – w każdym przypadku ze wspomnianą funkcją rozjaśniania brzmienia Bright. Pogłosy stworzono w taki sposób, by dobrze komponowały się z barwami Piano 4. Dostęp do wszystkich efektów jest bardzo łatwy, regulatory pozwalają szybko uzyskać oczekiwany efekt, a całość stworzono pod kątem efektywnej pracy.

Clavia Nord Piano 4 w praktyce

Na panelu przyłączy znajdziemy wyjście słuchawkowe, niesymetryczne wyjścia główne Left/Right oraz wejście stereofoniczne TRS 3,5 mm do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku. Komunikację cyfrową umożliwiają trzy złącza MIDI i port USB. Dla kontrolerów nożnych przewidziano standardowe gniazda Sustain oraz Vol/Ctrl. Instrument zasilany jest bezpośrednio z sieci.

Klawiaturę znamy już z poprzedniego modelu. Daje ona bardzo dobrą kontrolę nad dźwiękiem, gwarantując jego autentyczność. Klawisze instrumentu, białe 15 cm i czarne 9,5 cm, są bardzo stabilnie osadzone w obudowie. Clavia współpracuje z włoską firmą Fatar, ale przed montażem każdy z manuałów jest skrupulatnie kalibrowany w szwedzkiej fabryce z wykorzystaniem specjalistycznego systemu mierzącego responsywność mechaniczną klawiszy.

Przy wadze 18,5 kg oraz szerokości 129 cm Nord Piano 4 pozostaje najmniejszym i najlżejszym instrumentem tego typu wyposażonym w 88-klawiszowy fortepianowy manuał.

Dynamika klawiatury, bardzo szybka repetycja i sposób reakcji na uderzenie, pozwalają osiągnąć najwyższy poziom komfortu dostępny w instrumentach typu stage piano. Zarówno miękka oraz delikatna gra, jak i bardzo mocne uderzenia w klawisze dają pełną satysfakcję i odpowiedni klimat podczas gry. To jeden z najlepszych mechanizmów, z jakimi się dotychczas spotkałem. Współpraca pomiędzy pracą klawiszy a brzmieniem fortepianu jest doskonała.

Chyba najciekawsze w instrumentach szwedzkiego producenta jest to, że choć poszczególne modele Nord różnią się w kontekście zastosowań, to pomysł na ich budowę jest spójny i przejrzysty. Piano 4 ma bardzo dobą klawiaturę fortepianową, najnowsze i bogate biblioteki brzmień Piano i Sample Synth, coraz większą polifonię i pamięć wewnętrzną, najnowsze rozwiązania technologiczne i szeroką gamę efektów dostępnych bezpośrednio z panelu czołowego. A wszystko to ręcznie zmontowane i zamknięte w charakterystycznej obudowie. W efekcie Nord Piano 4 daje gwarancję doświadczania wyjątkowych wrażeń podczas gry.

Potencjalna konkurencja

Kurzweil Forte 8


12.500 zł
128-głosowa polifonia, 16 barw, 309 brzmień (w tym z PC3 i Kore 64), do 16 stref podziału, 16 GB flash, 3,3 GB pamięci na próbki, MIDI In/Out/Thru, korekcja, kompresja, 32 efekty, wymiary 1.385x140x395 mm, waga 22,5 kg.

Roland RD-2000


10.500 zł
128-głosowa polifonia, 1.113 brzmień (w tym barwy RD-1000 i MKS-20), do 8 stref podziału, MIDI In/Out/Thru, dwa silniki brzmieniowe (w tym SuperNATURAL), emulacje efektów Boss CE-1 Chorus i Roland Dimension D, 100 scen, interfejs audio 24 bity/192 kHz, wymiary 1.412x367x140 mm, waga 21,7 kg.

Yamaha CP300


9.500 zł
128-głosowa polifonia, technologia AWM, 50 brzmień (+ barwy XG), 2 strefy podziału, 16-ścieżkowy sekwencer, MIDI In/Out/Thru, głośniki 2x30 W, wymiary 1.391x460x170 mm, waga 32,5 kg.

Korg Grandstage 88


8.999 zł
128-głosowa polifonia, 5 brzmień fortepianowych plus brzmienia pianin, 7 silników syntezy/samplingu, 500 brzmień, korekcja, 4 efekty insertowe, pogłos/delay, 2 wyświetlacze OLED, MIDI In/Out/Thru, USB dla danych, USB dla MIDI, wymiary 1.311x359x140 mm, waga 20 kg.

 

Nasze spostrzeżenia

+ bardzo dobre próbki brzmieniowe sekcji Piano
+ czytelny wyświetlacz OLED
+ technologia płynnej zmiany barw
+ potrójny pedał fortepianowy w zestawie
+ przenikanie stref podziału klawiatury
+ szeroki wybór efektów dostępnych z panelu przedniego
+ stosunkowo lekki jak na pełnowymiarowe stage piano

- wyjście słuchawkowe z tyłu instrumentu
- drewniane boki są mało odporne na udary

 

Zakres zastosowań

- lekki i poręczny instrument sceniczny dla profesjonalnych muzyków, wyposażony w wysokiej klasy klawiaturę fortepianową i doskonałe brzmienia, głównie fortepianów i pianin

 

Informacje

Funkcja profesjonalny instrument typu stage piano z dwoma silnikami samplingu, w tym jeden dedykowany do brzmień typu piano. Bazuje na próbkach z kolekcji Nord Sample Library
Polifonia maksymalnie 120 głosów
Programy 16 banków po 25 programów; 6 brzmień piano
Klawiatura fortepianowa, 88 klawiszy Triple Sensor Virtual Hammer Action
Pamięć 1 GB dla Nord Piano Library, 512 MB dla Nord Sample Library 3.0
Efekty Pan, Tremolo, Wah, Ring Modulator, Phaser, Flanger, Chorus, Vibe, symulacja wzmacniaczy, kompresor oraz korektor. Pogłos i delay w trybie master
Zasilanie sieciowe
Wymiary 1.287x121x340 mm
Waga 18,5 kg
Dystrybucja Audiostacja
Producent Clavia DMI
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó