JBL EON One Compact - przenośny zestaw nagłośnieniowy

Sprzęt estradowy | 23.03.2020  | Jarosław Stubiński
Marka:  JBL

Duża rodzina systemów EON powiększyła się o najmłodszy, najmniejszy i najlżejszy model One Compact.

Dostępność lekkich, wydajnych i relatywnie niedrogich akumulatorów oraz rozwój technologii Bluetooth dały impuls dla konstruowania mobilnych zestawów nagłośnieniowych mogących pracować bez jakichkolwiek połączeń za pośrednictwem kabli. Tego typu konstrukcje pojawiają się na rynku już od kilku lat, ale wraz z upływem czasu i rozwojem elektroniki stają się coraz doskonalsze. Od chwili włączenia grupy Harman, w tym także JBL, w struktury korporacji Samsung, ta założona w 1927 roku przez Jamesa B. Lansiga firma zyskała nowe możliwości rozwoju, zwłaszcza w zakresie szerszego dostępu do najnowszych technologii multimedialnych. W efekcie pojawiło się szereg interesujących produktów, takich jak np. doskonałe monitory studyjne 305P Mk II czy też przedmiot niniejszego testu.

Konstrukcja JBL EON One Compact

EON One Compact to interesujące i funkcjonalne połączenie szeregu nowoczesnych technologii, które efektem jest ważący 8 kg i mogący grać przez 12 godzin (6 godzin z maksymalną głośnością) kompaktowy system, o pasmie przenoszenia od 38 Hz i możliwością wytwarzania ciśnienia dźwięku do 112 dB SPL. Jako przetworniki wykorzystano w nim 8-calowy woofer i 1-calowy kopułkowy driver z falowodem liniowym, zasilane ze wspólnego wzmacniacza o mocy szczytowej 150 W. Konstrukcja bazuje na układzie bass-reflex z dwoma trójkątnymi otworami pomiędzy wooferem a wylotem tuby drivera. Obudowa wykonana jest z efektownie wyglądającego i wytrzymałego polipropylenu. Zestaw może pracować w pozycji stojącej, leżącej pod kątem i na boku oraz ustawiony na statywie głośnikowym. Z uwagi na zasilanie bateryjne nie przewidziano opcji podwieszania. Do przenoszenia służy bardzo wygodny uchwyt w górnej części obudowy. Obok niego znajdziemy praktyczne zagłębienie, pozwalające postawić tablet lub smartfon.

Zestaw doskonale sprawdza się w trybie monitora podłogowego, zwłaszcza w przypadku takich instrumentów jak gitara akustyczna. Wyposażono go w czujnik położenia, który z chwilą zmiany pozycji na poziomą może zaaplikować filtrację dla kanałów 1 i 2, kompensując efekt odbicia dźwięku od podłoża.

Przetwarzaniem sygnałów analogowych i cyfrowych zajmuje się wielokanałowy kodek CS42526, podczas gdy ADAU1452 pełni rolę programowalnego modułu DSP, a całością zarządza 32-bitowy kontroler z rodziny STM32. Poza zasilaniem akumulatorowym zestaw może być zasilany sieciowo napięciem 100-240 V, ładując w tym czasie wbudowany akumulator. Ten ostatni można z łatwością wyjąć, zamienić na naładowany i pracować dalej. Producent udostępnia opcjonalne akumulatory i ładowarkę. Czas pełnego ładowania akumulatora to 2,5 godziny. Gdy ładujemy wbudowany akumulator podczas pracy zestawu, to czas ten wydłuża się do 6 godzin.

Połączenia JBL EON One Compact

Sygnał zewnętrzny podajemy za pośrednictwem 4-kanałowego miksera cyfrowego, kształtując jego sygnał wyjściowy z użyciem 8-pasmowej, w pełni parametrycznej korekcji. Pierwsze dwa wejścia, oparte na złączach combo, funkcjonują jako mikrofonowo-liniowe, przy czym drugie pełni funkcję instrumentalnego; trzecie i czwarte to wejścia liniowe TRS – 6,3 oraz 3,5 mm. Ponadto mamy wyjście sumy miksu Pass Thru oraz wyjście słuchawkowe (z wyciszeniem głośników). Dla pierwszego wejścia można załączyć napięcie fantom +48 V, pozwalające zasilać mikrofony pojemnościowe.

Na funkcjonalność zestawu wpływają takie elementy jak wygodny uchwyt do przenoszenia, wgłębienie pozwalające umieścić w nim urządzenie przenośne czy znajdujące się w dolnej ściance gniazdo dla statywu głośnikowego.

Funkcjonalność czterech enkoderów na panelu regulacji zależy od trybu ustawionego przyciskiem Channel Select, aktywującego sekwencyjnie edycję każdego z czterech kanałów oraz miks ich poziomów. Niezależnie od nich działa jedynie Master Volume. Dla wejść 1-3 regulujemy czułość, niskie i wysokie tony oraz poziom wysyłki sygnału na wbudowany procesor efektów Lexicon. Dla kanału 4, domyślnie przeznaczonego do współpracy z zewnętrznymi odtwarzaczami, nie ma regulacji pogłosu. W trybie Mix enkodery ustawiają poziom każdego z czterech wejść. Kanał 4 można przełączyć na tryb Bluetooth; z kolei funkcja Ducking aktywuje jego wyciszanie w momencie pojawienia się sygnału na wejściach 1-2, co szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku zapowiedzi i muzyki tła. Inne ułatwienia to czujnik rozpoznający pozycję (pionowa/pozioma), powodujący automatyczną zmianę korekcji i sposobu podświetlania enkoderów. Z kolei dwa złącza USB 3, jedno o obciążalności 1 A, a drugie 2 A, służą do ładowania lub zasilania urządzeń zewnętrznych i mobilnych. Na panelu miksera znajdziemy też wskaźnik poziomu naładowania akumulatora.

JBL EON One Compact bezprzewodowo

Bluetooth pozwala nie tylko na strumieniowe przesyłanie sygnału audio do zestawu głośnikowego, ale też umożliwia łączność z aplikacją JBL Compact Connect dla iOS i Android oraz w ramach sieci złożonej z maksymalnie czterech EON One Compact. W każdym przypadku w aplikacji mamy dostęp do regulacji poziomów każdego zestawu, mogąc też obserwować wskaźniki stanu akumulatorów. W takim trybie jeden z czterech zestawów będzie pełnił funkcję nadrzędnego (Host), do którego będzie kierowany sygnał Bluetooth z urządzeń przenośnych. Jeszcze innym trybem pracy jest Stereo, w którym każdy z dwóch zestawów EON One Compact odtwarza jeden kanał: lewy lub prawy.

Poza konfiguracją i regulacją wszystkich elementów dostępnych z poziomu EON One Compact, aplikacja pozwala na zarządzanie ustawieniami procesora efektów, na który składają się moduły pogłos, echo i chorus, obsługę kompleksowych ustawień (migawek), 8-pasmowego korektora wyjściowego, udostępnia dodatkowe trzy filtry parametryczne na każde wejście i umożliwia uaktywnienie czujników położenia zestawu dla wejść 1 i 2. Można zatem przyjąć, że dopiero z chwilą przejścia na sterowanie bezprzewodowe przez Bluetooth, systemy EON One Compact zyskują pełną funkcjonalność.

JBL EON One Compact w praktyce

W trakcie testów urządzenie współpracowało z mikrofonami, gitarą elektroakustyczną (przez wysokoimpedancyjne wejście 2) i odtwarzając muzykę przez Bluetooth. Jak na tak niewielki gabarytowo sprzęt, brzmienie jest niezwykle okazałe, z wypełnieniem dołu pasma i przejrzystą górą. Dobrze prezentuje się też czytelność, pod warunkiem, że zestaw ustawiony jest na statywie. Dużo satysfakcji dostarczyło testującym użycie systemu w charakterze monitora podłogowego. Szczególnie zadowolony był gitarzysta, który nie tylko wysoko ocenił jakość dźwięku, ale też funkcjonalność wynikającą ze sterowania za pomocą smartfonu. Bardzo istotna okazała się też możliwość pracy bez podłączania do napięcia zasilającego, co w wielu sytuacjach pozwala uniknąć problemów z przydźwiękiem i innymi zakłóceniami sieciowymi.

Zobacz także test wideo:
Universal Audio Volt 276 - interfejs audio/MIDI
Universal Audio Volt 276 - interfejs audio/MIDI
To, że Universal Audio dołączy do grupy producentów budżetowych interfejsów audio było niemal pewne. Otwartym natomiast pozostawało pytanie z czym i za ile.

Pod okręcaną pokrywą znajduje się wymienny akumulator. Producent udostępnia go jako opcję, podobnie jak dedykowaną do niego ładowarkę.

EON One Compact to wyjątkowo funkcjonalny system do wszelkiego typu zastosowań – od wystąpień i konferencji po nieduże koncerty. Z uwagi na wymiary i konstrukcję wzmacniacza nie jest to zestaw do bardzo głośnego grania – przy najwyższych poziomach sygnału słychać już oddziaływanie limitera – ale nikt rozsądny nie użyje do tego typu zadań takiego malucha. Przede wszystkim jest bardzo wygodny, mały, lekki, wszechstronny i pozwala na zaawansowane sterowanie za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Zalety można wymieniać jeszcze długo i w zasadzie jedyną rzeczą, która mi nie odpowiadała, jest sterowanie miejscowe. A dokładnie mało wygodne enkodery i nieczytelny sposób w jaki prezentują swoje ustawienia. Mimo to należy docenić fakt, że na tak niewielkim obszarze udało się konstruktorom stworzyć w miarę przyjazny w obsłudze, całkowicie cyfrowy mikser z czterema wejściami i procesorem efektów.

Podsumowanie

Zarówno pod względem jakości wykonania, funkcjonalności jak i ceny, EON One Compact należy do grupy urządzeń wyższej klasy, przeznaczonych dla wymagających użytkowników. Ponadto dobrze wszystkim znane logo producenta, które nb. można przekręcić o 90 stopni, gdy urządzenie pracuje poziomo, także ma swoje znaczenie. Najnowszy produkt JBL ma szansę trafić wszędzie tam, gdzie poszukuje się wyjątkowo mobilnego nagłośnienia mogącego działać także bez zasilania sieciowego, do pracy w sytuacjach, gdy zachodzi konieczność częstych zmian ustawień. Istotny jest też długi czas pracy na zasilaniu akumulatorowym, co na pewno docenią osoby prowadzące np. zajęcia z animacji ruchowej. Nie zapominajmy jednak, że to produkt przeznaczony głównie dla muzyków, i niech nie zmylą Was jego niewielkie gabaryty i waga!

 

Nasze spostrzeżenia

+ szeroki zakres zastosowań
+ wysoka jakość wykonania
+ możliwość współpracy do 4 urządzeń
+ wymienny akumulator o długiej żywotności i krótkim czasie ładowania
+ cyfrowy mikser z procesorem efektów
+ funkcja ducking

- przeciętna ergonomia enkoderów
- mało czytelne wskazania ustawień

 

Zakres zastosowań

- przenośny zestaw do wszelkiego typu prac wymagających niewielkiego nagłośnienia, działający autonomicznie i w grupie do czterech EON One Compact; możliwość zastosowania jako wzmacniacz instrumentalny lub indywidualny odsłuch

 

Informacje

Konstrukcja aktywny, dwudrożny, bass-reflex, 8-calowy woofer i 1-calowy driver
Maks. ciśnienie dźwięku 112 dB SPL
Moc wzmacniacza 150 W (szczytowa)
Pasmo przenoszenia 38 Hz-20 kHz
Wejścia 4 analogowe lub 3 analogowe i Bluetooth (zasięg 10 m)
Efekty cyfrowe (reverb, delay, chorus)
Zasilanie sieciowe (100-240 V) lub z wbudowanego akumulatora
Wymiary 291x255x399 mm
Waga 8 kg
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó