M-Audio Keystation 88 MK3 - klawiatura sterująca MIDI

Sprzęt studyjny | 21.01.2021  | Jarosław Stubiński
Marka:  M-Audio

Trzecia generacja pełnowymiarowej, półważonej klawiatury M-Audio z serii Keystation ma w porównaniu do wersji MK2 przeprojektowaną, bardziej ergonomiczną i nowocześniej wyglądającą obudowę, oferuje inne rozmieszczenie manipulatorów i dostarczana jest z bogatym pakietem oprogramowania.

Stało się już tradycją, że co pewien czas wszyscy czołowi producenci budżetowych kontrolerów MIDI prezentują ich nową generację i właśnie teraz przyszedł czas na MK3. Najnowsza 88-klawiszowa klawiatura M-Audio, reklamowana przez tę firmę jako najlepiej sprzedająca się pełnowymiarowa klawiatura w tym przedziale cenowym, wygląda w tym kontekście wyjątkowo interesująco. Za 944 zł otrzymujemy manuał z pełnymi klawiszami i złączami MIDI w formacie USB i DIN-5.

Konstrukcja M-Audio Keystation 88 MK3

Urządzenie może być zasilane przez USB lub za pośrednictwem opcjonalnego zasilacza, zatem będzie pracować również tam, gdzie nie korzystamy z komputera. Przewidziano gniazda do podłączenia dwóch kontrolerów zewnętrznych – Sustain i Expression. Wszystkie manipulatory, włącznie z obsługą sekcji transportu DAW, znalazły się z lewej strony panelu czołowego. Zmieniono kształt i funkcjonowanie przycisków, suwaka głośności oraz kółek modulacji i odstrojenia. Zwłaszcza te ostatnie stały się zdecydowanie bardziej ergonomiczne, gdyż zrezygnowano z dość niewygodnej „wyspy”, charakterystycznej dla klawiatur M-Audio poprzednich generacji. Same kółka stały się większe i znacznie lepiej leżą pod palcami.

Nie można nie zwrócić uwagi na potencjał dołączonego oprogramowania. Poza Pro Tools | First M-Audio Edition mamy Ableton Live Lite, zestaw oprogramowania i brzmień Akai (MPC Beats, MPC Beats Producer Kits), 25 wysokiej jakości instrumentów wirtualnych F9 Instruments w wersji MPC Beats Edition, pakiety Trapsoul & LoFi Beats, Soulful Drums i LoFi Producer Collection, a także zestaw instrumentów firmy AIR Music Technology (Mini Grand, Velvet, Xpand!2, DB-33 Tonewheel Organ i Boom). W zakresie edukacji możemy skorzystać z lekcji nauki gry na instrumentach klawiszowych oferowanych przez Skoove, a także z 60 bezpłatnych lekcji z serii Melodics.

Złącze MIDI Out może transmitować sygnały z samej klawiatury lub podawane z zewnątrz przez port USB.

Do współpracy z komputerem Mac lub PC nie są wymagane żadne sterowniki – klawiatura jest widziana jako dwa porty MIDI (muzyczny i kontrolny) przez każde oprogramowanie DAW. Urządzenie współpracuje z systemem iOS za pośrednictwem opcjonalnej przejściówki Apple Camera Adapter – wówczas konieczne będzie zasilanie klawiatury za pośrednictwem zasilacza, który musimy zakupić oddzielnie.

M-Audio Keystation 88 MK3 w praktyce

Urządzenie nie ma wyświetlacza ani żadnych innych zaawansowanych funkcji wykraczających poza standardową obsługę MIDI. Kontrolery CC wysyłane są przez kółka modulacji i odstrojenia, zewnętrzne kontrolery nożne, suwak Volume, parametr szybkości nacisku klawiszy (Velocity, bez Aftertouch), a także, po odpowiednim zaprogramowaniu, przez przyciski zmiany oktaw. Przypisania kontrolerów, ustawienia kanału komunikacji MIDI oraz wysłania wszystkich pozostałych informacji w tym formacie (np. zmiana programów, banków, wyłączanie wszystkich dźwięków itp.), można dokonać za pośrednictwem manuału i funkcji Advanced.

Osiem nieopisanych, górnych przycisków wysyła komunikaty w formacie Mackie Control/HUI, domyślnie przypisane do obsługi napędu w programach DAW. Wcześniej należy dokonać w nich odpowiedniej konfiguracji, aktywując Keystation 88 jako źródło komunikatów sterujących z portu Virtual Port 2. Przyciski te nie są podświetlane, ale dzięki wyróżnieniu ich wypukłymi oznaczeniami na ich powierzchni, nawet po ciemku możemy odnaleźć dwa najważniejsze, czyli Start i Stop. Wyjście DIN-5 domyślnie transmituje sygnały sterujące z klawiatury, ale można ją zaprogramować tak, by wysyłało komunikaty przychodzące do Keystation 88 przez USB, funkcjonując jako klasyczny interfejs USB-MIDI. Nie można jednak zdefiniować go jako źródła sygnałów MIDI transmitowanych z oddzielnego portu.

Pięć górnych przycisków przypisano do obsługi napędu w programach DAW z wykorzystaniem protokołu Mackie.

Mechanika klawiatury jest typowo syntezatorowa, różniąc się od takich manuałów wypełnieniem białych klawiszy. Można ją określić mianem średnio twardej, czyli takiej, która przypadnie do gustu praktycznie każdemu. Jej „fortepianowość” objawia się głównie w matowym wykończeniu klawiszy czarnych i zachowaniu ich płaskiej powierzchni.

Podsumowanie

Urządzenie jest bardzo lekkie i charakteryzuje się niewielkimi gabarytami jak na 7-oktawowy manuał. Mając na względzie cenę, jest rzeczą zrozumiałą, że nie można oczekiwać od niego cech przypisanych do znacznie droższych produktów, wyposażonych w doważane lub wręcz młoteczkowe manuały i większą liczbę manipulatorów. Jest za to prostym, w pełni funkcjonalnym kontrolerem MIDI, pozwalającym realizować najbardziej istotne zadania tego typu urządzeń i dającym możliwość w miarę komfortowej gry na pełnowymiarowej klawiaturze. Dołączony pakiet oprogramowania, możliwość podłączenia dwóch kontrolerów nożnych, opcja pracy bez komputera i klasyczne wyjście w formacie DIN-5 tylko zwiększają atrakcyjność Keystation. Możliwość wykorzystania tego manuału jako klawiatury do domowych ćwiczeń jest, jak zawsze w takim wypadku, kwestią sporną. W kontekście muzyki klasycznej rzecz może być problematyczna z uwagi na inną mechanikę klawiszy niż w instrumentach akustycznych. W każdym innym przypadku to jedna z najtańszych opcji, by wejść w posiadanie pełnowymiarowej, funkcjonalnej i dobrze wykonanej klawiatury MIDI.

 

Zobacz także test wideo:
Modal SKULPTsynth SE - 4-głosowy syntezator cyfrowy
Modal SKULPTsynth SE - 4-głosowy syntezator cyfrowy
Modal SKULPTsynth SE to niedrogi, funkcjonalny i oryginalnie brzmiący syntezator należący do grupy budżetowych mini-instrumentów, doskonale sprawdzających się w warunkach studyjnych i koncertowych.

Nasze spostrzeżenia

+ wyjątkowo atrakcyjna cena w kontekście funkcjonalności
+ MIDI jako USB i DIN-5
+ bogaty pakiet oprogramowania
+ wszystkie manipulatory dostępne w jednym miejscu
+ dwa wejścia dla kontrolerów nożnych
+ dobrej klasy manuał syntezatorowy
+ lekka i niewielka

- zasilacz dostępny jako opcja
- wyjście DIN-5 nie funkcjonuje jako oddzielny port MIDI

 

Zakres zastosowań

- podstawowa klawiatura MIDI z syntezatorowym manuałem i pełnym zakresem nut; świetnie sprawdzi się jako masterkeyboard w domowym studiu i na scenie

 

Informacje

Zasilanie przez USB lub z opcjonalnego zasilacza 9 V/500 mA
Wymiary 1.380x220x730 mm
Waga 6,2 kg
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT