PreSonus MicroStation BT - kontroler monitorów 2.1

Sprzęt studyjny | 29.08.2021  | Tomasz Wróblewski
Marka:  PreSonus

Jedną z najistotniejszych rzeczy w produkcji muzycznej jest dywersyfikacja monitoringu. Chodzi o to, aby co pewien czas wyrwać nasz słuch ze strefy komfortu, przyzwyczajenia do dźwięku i dać mu popróbować innych sonicznych smaków. Metoda kolejnych przybliżeń jest, póki co, jedną z najbardziej efektywnych, jeśli zależy nam na uzyskaniu optymalnego brzmienia w warunkach dużego zróżnicowania materiałów dźwiękowych.

Po co kontroler PreSonus MicroStation BT?

Dlatego też w wielu studiach nagrań wykorzystuje się więcej niż jeden zestaw monitorów, do obsługi których potrzebne jest urządzenie znane jako kontroler odsłuchu. Może to być zwykły pasywny regulator z przełącznikami, rozwiązanie aktywne o większej funkcjonalności (np. z obsługą subwoofera) albo hi-endowy kombajn w rodzaju Dangerous Music Monitor ST. Niekiedy profesjonalne obiekty korzystają z funkcji monitoringu dostępnych w konsoletach, ale są też interfejsy audio, które mogą się w tej roli doskonale sprawdzić.

Jaki by to nie był kontroler odsłuchu – czy najtańszy, czy najdroższy – to jego cechą wyróżniającą zawsze będzie duża gałka regulacji poziomu. Bo oprócz dywersyfikacji źródeł dźwięku bardzo ważna jest też możliwość wygodnej zmiany głośności. Powie Wam to każdy, kto zajmuje się produkcją muzyki – gałka jest najważniejsza.

PreSonus ma i miał już kilka produktów o tej właśnie funkcjonalności. Obecnie znajdziemy na rynku wciąż cieszący się dużą popularnością, funkcjonalny, rozbudowany i oferujący całkowicie pasywną ścieżkę sygnałową system Central Station Plus oraz nieco skromniejszy, ale pod postacią pojedynczego pulpitu Monitor Station v2. MicroStation BT jest najmniejszy, najtańszy, a jednocześnie jako jedyny oferuje możliwość transferu sygnału przez Bluetooth.

Konstrukcja PreSonus MicroStation BT

Urządzenie pozwala na wprowadzenie trzech sygnałów stereo: przez gniazda symetryczne TRS 6,3 mm, złącze TRS 3,5 mm oraz za pośrednictwem Bluetooth. Aktywowanie tego ostatniego wyłącza pozostałe dwa. Sygnały wejściowe są sumowane i kierowane na trzy wyjścia: dwa symetryczne TRS 6,3 mm, stereofoniczne TRS 3,5 mm oraz dwa równoległe wyjścia do aktywnego subwoofera (symetryczne TRS 6,3 mm i niesymetryczne RCA). Poziom sygnałów wejściowych kierowanych na wyjścia regulowany jest dużą gałką na korpusie kontrolera, pełniącą w zasadzie rolę tłumika.

Urządzenie ma symetryczne wyjścia monitorowe i dla subwoofera. Pierwsze można wyciszyć przełącznikiem Main Out, a drugie przyciskiem na przednim panelu kontrolera.

Samo urządzenie zasilane jest przez gniazdo USB-C, które nie funkcjonuje jednak jako port audio. W zestawie znajdziemy kabel USB pozwalający podłączyć MicroStation do komputera lub dowolnej ładowarki USB. Urządzenie ma jednolity korpus z tworzywa, a metalowa jest w nim jedynie dolna płyta. W torach sygnałowych pracują układy operacyjne JRC4580, których zakres dynamiki poszerzono wprowadzając układ konwertujący pojedyncze napięcie zasilania 5 V na napięcie symetryczne. Wyjście na subwoofer ma włączony na stałe filtr dolnoprzepustowy 200 Hz, zatem pojawiają się na nim wyłącznie niskie tony. Jeśli w danym momencie nie chcemy korzystać z subwoofera, wówczas przyciskiem Sub Bypass wyłączamy kierowany na niego sygnał. Możemy też wyłączyć wyjście główne, co przyda się w sytuacji, gdy chcemy korzystać wyłącznie z wyjścia słuchawkowego (np. podczas pracy w nocy). Odłączyć możemy też sygnał przesyłany przez Bluetooth, a przyciskiem Mute wyciszamy wszystkie wyjścia.

PreSonus MicroStation BT w praktyce

MicroStation BT nie jest typowym kontrolerem monitorów, pozwalającym na przełączanie sygnału między dwoma (lub więcej) różnymi zestawami odsłuchowymi. Przeznaczono go do pracy z jedną parą monitorów aktywnych uzupełnioną o subwoofer, z możliwością podłączenia słuchawek w trybie wyłącznym. Jego najważniejszą cechą wydaje się być możliwość łatwej regulacji poziomu monitorowanego sygnału jak też funkcja kierowania do odsłuchów strumienia Bluetooth np. w celach porównawczych, bez kłopotliwego łączenia kablami, lub do rekreacyjnego słuchania treści dźwiękowych.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Przy maksymalnym ustawieniu Volume sygnał z wejść kierowany jest na wyjścia bez żadnego wzmocnienia. Każde inne ustawienie tej gałki wprowadza tłumienie poziomu. Tłumieniu podlegają też najwyższe tony, w stopniu od 1 do nawet 4 dB w środkowym ustawieniu Volume. Z pewnością nie jest to ani zamierzone, ani korzystne, więc regulatora Volume powinniśmy używać tylko do chwilowego ściszania, standardowo pracując z jego ustawieniem maksymalnym. Od ustawienia Volume zależy też poziom i rozkład zniekształceń harmonicznych, które będą największe (ok. -95 dBu) dla ustawienia w okolicach środka zakresu regulacji. Wyjście dla subwoofera też nie jest do końca idealne, choć w jego przypadku nie pojawiają się żadne różnice w charakterystyce przetwarzania. Nazwa przycisku wyłączającego wyjście subwoofera (Sub Bypass) może sugerować ominięcie filtracji, podczas gdy jest to całkowite wyciszenie.

Charakterystyki częstotliwościowe i zniekształceń nieliniowych dla wyjść monitorowych przy różnych ustawieniach regulatora Volume (fioletowa, niebieska, czerwona i zielona) oraz na wyjściu do subwoofera (pomarańczowa).

Jeśli jednak szukasz prostego regulatora głośności do włączenia między wyjściem interfejsu audio a monitorami, pozwalającego na zarządzanie dystrybucją sygnału dla subwoofera (tzw. tryb 2.1), to szybko okaże się, że MicroStation BT doskonale wypełnia rynkową niszę. W podobnej cenie dostępny jest wprawdzie Behringer Monitor 2 USB (z trzema przełączanymi wyjściami i funkcją interfejsu audio), ale nie ma dedykowanego wyjścia do subwoofera. To kolejny dowód na to, że PreSonus ma znakomite wyczucie rynku, oferując produkty dopasowane do potrzeb odbiorców.

Nasze spostrzeżenia

+ wejście dla sygnału przez Bluetooth
+ dedykowane wyjście dla subwoofera aktywnego
+ możliwość odłączenia wyjść głównych
+ zasilanie z dowolnego aktywnego portu USB

- nie do końca liniowe przetwarzanie przy ustawieniu Volume innym niż maksymalne
Cena
599,00 zł
Producent
PreSonus
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó