sE Electronics Neom USB - mikrofon z wyjściem USB

Sprzęt studyjny | 26.05.2022 
Marka:  sE Electronics

Produkty firmy sE Electronics już od wielu lat plasują się w grupie najbardziej innowacyjnych, dopracowanych technicznie i funkcjonalnych urządzeń do pracy z dźwiękiem, zaskakując przy tym wysoką jakością wykonania i ciekawym wzornictwem. Najnowszy Neom USB jest potwierdzeniem tej obserwacji.

Dzisiaj niemal każdy producent mikrofonów ma w swojej ofercie przynajmniej jeden mikrofon z wyjściem USB. Tak na dobrą sprawę jest to kontynuacja koncepcji mikrofonu cyfrowego, którą kiedyś lansowała firma Neumann pod postacią profesjonalnego systemu Solution-D, ale niemal zawsze mocno przeskalowana w dół – zamiast wyjścia AES używa się portu USB. Niekiedy jednokierunkowego, i wówczas odsłuch nagrywanego mikrofonem sygnału możliwy jest tylko za pośrednictwem monitoringu w programie DAW, co zawsze oznacza jakąś latencję, ale najczęściej dwukierunkowego. Wtedy mikrofon działa w zasadzie jako interfejs audio z własnym wyjściem słuchawkowym.

W skład zestawu oprócz mikrofonu wchodzi metalowa podstawka, uchwyt z reduktorem gwintu oraz kabel USB C-A.

Neom USB należy do tych drugich, oferując port USB C i gniazdo słuchawkowe TRS 3,5 mm. Na przednim panelu umieszczono regulator czułości mikrofonu oraz dwa potencjometry definiujące poziom sygnału w słuchawkach – dla samego mikrofonu i sygnału odtwarzanego z komputera, najczęściej jako podkład. W przeciwieństwie do jednogałkowych rozwiązań typu „balans”, taka struktura daje znacznie większe możliwości ustawienia komfortowej głośności źródeł sygnału dla słuchawek.

Konstrukcja sE Electronics Neom USB

Mikrofon ma bardzo solidny korpus z cynkowego odlewu i jak na współczesne standardy jest wykonany wręcz ekstremalnie solidnie. Wrażenie to pogłębia metalowy statyw oraz sztywny uchwyt, który możemy do niego przykręcić, albo zamocować w jakimś innym systemie zawieszenia.

Na panelu czołowym umieszczono regulator czułości mikrofonu oraz regulatory głośności obu źródeł sygnału – mikrofonu i materiału audio z komputera – w słuchawkach podłączanych do Neom USB.

Elektretowa kapsuła mikrofonu ma średnicę 16 mm, co w tej grupie produktów jest standardem. Ale na pewno nim nie jest konwerter impedancji na tranzystorach FET umieszczony bezpośrednio przy samej kapsule i wyposażony we własny ekran. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować zakłócenia i zwiększyć odstęp od szumów. Komutacją i konwersją sygnałów audio zajmuje się niskonapięciowy kodek Texas Instruments pracujący z próbkowaniem od 44,1 aż do 192 kHz i do tego z 24-bitową rozdzielczością. W konfrontacji z większością mikrofonów USB oferujących co najwyżej 48 kHz i 16-bitowe przetwarzanie, Neom prezentuje się zatem jako rozwiązanie wręcz profesjonalne.

sE Electronics Neom USB w praktyce

A jak brzmi? Cała zamieszczona na YouTube prezentacja została nagrana za jego pomocą, z niewielkim tylko wsparciem niezbędnej kompresji i korekcji. Współczesne kapsuły elektretowe już dawno przestały być rozwiązaniami do użytku amatorskiego i śmiało wkraczają w obszar profesjonalnych zastosowań. W tym wypadku kapsuła jest dobrze zabezpieczona przed podmuchami nie tylko metalową osłoną, ale też pianką o ciekawej strukturze i cienką warstwą fizeliny.

16-milimetrowa kapsuła elektretowa jest zabezpieczona przed bezpośrednimi podmuchami, wyposażona we własny konwerter impedancji i zawieszona w elastycznym uchwycie.

Mimo wszystko, wobec braku funkcji filtracji górnoprzepustowej proponowałbym korzystać z filtru przeciwpodmuchowego, zwłaszcza gdy odległość lektora/wokalisty od mikrofonu jest mniejsza niż 30 cm. Optymalny poziom sygnału wskazywany jest przez zieloną, podświetlaną obwódkę wokół potencjometru Mic Gain. Gdy poziom sygnału zwiększa się, wówczas zmienia ona kolor na czerwony i jeśli dzieje się to sporadycznie, nie powinniśmy się tym przejmować.

Charakterystyka mikrofonu jest nerkowa, dość zwarta i nieźle eliminująca pogłos pomieszczenia w warunkach bliskiego omikrofonowania. Podatność mikrofonu na zakłócenia mechaniczne, takie jak puknięcia w korpus jest niewielka, co jest pochodną elastycznego zawieszenia kapsuły. Działanie podświetlanego przycisku wyciszania mikrofonu również należy ocenić jako niezbyt głośne, a w zasadzie nawet dość interesujące brzmieniowo. Przy standardowym głosie lektorskim regulator czułości może być ustawiony w połowie zakresu regulacji, więc mamy tutaj naprawdę solidny zapas wzmocnienia przy relatywnie niskim poziomie szumów. Zmiana czułości odbywa się płynnie, bez gwałtownych skoków ani „martwych” obszarów regulacji.

Solidna, całkowicie metalowa podstawka może służyć do zamocowania uchwytu dla mikrofonu.

Aby się dobrze słyszeć w słuchawkach podłączonych do mikrofonu Neom, potencjometr Mic Level powinien być ustawiony na wartość zbliżoną do maksymalnej. W przypadku podkładu muzycznego regulator Playback Level może być ustawiony w połowie zakresu regulacji. Przy bardzo cichym pomieszczeniu i regulacji czułości mikrofonu ustawionej powyżej połowy zakresu regulacji w tle słychać szum elektroniki i subtelny przydźwięk, ale nie sądzę, aby w zakresie zastosowań tego mikrofonu był to jakiś znaczący problem.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Podsumowanie

Całą konstrukcję uważam za bardzo udaną, funkcjonalną i świetnie wykonaną. Bardzo ważną rzeczą jest to, że mikrofon może pracować z próbkowaniem 192 kHz i 24-bitową rozdzielczością – to prawdziwa rzadkość wśród tego typu produktów. Regulatory działają sprawnie i nikt nie będzie odczuwał braku odpowiedniego wzmocnienia czy narzekał na zakres regulacji poziomów. Dołączona podstawka prezentuje się efektownie i w przypadku np. podcastów sprawdzi się świetnie. Do innych zadań możemy użyć znajdującego się w zestawie uchwytu, mocując mikrofon na dowolnym statywie. Neom współpracuje z komputerami Mac i PC poprzez USB A lub C; urządzeniami iOS przez kabel USB C do Lightning lub USB C; oraz urządzeniami Android. W przypadku Windows warto zainstalować oferowane przez producenta sterowniki ASIO oraz prostą aplikację miksera.

Z ceną 950 zł mikrofon sE Electronics Neom nie należy do najdroższych urządzeń tego typu (tutaj prym wiodą Lewitt DGT 650 USB, Earthworks ICON, Apogee HypeMic oraz Apogee Mic Plus), ale tylko on może pracować z próbkowaniem 192 kHz i ma oddzielną regulację poziomów monitoringu samego mikrofonu i podkładu.
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó