Czym jest Overbridge?

14.03.2018  | Paweł Pruski
Czym jest Overbridge?

Jeden z dylematów towarzyszących producentom brzmi - jak zintegrować fizyczny sprzęt (syntezator, sampler itp.) z komputerem? Jedno z ciekawszych rozwiązań zaproponowała szwedzka Firma Elektron. Stworzyła Overbridge.

Od kilku lat obserwujemy prawdziwy wysyp sprzętowych syntezatorów. Osoby, które wróżyły, że wirtualne instrumenty wyprą z rynku swoich fizycznych konkurentów, zdecydowanie przeszacowały swoje prognozy. W praktyce nakreślone płaszczyzny często się przecinają. Każdy fan sprzętowych rozwiązań natrafił na problem dot. transferu rezultatów swojej pracy do programu DAW. Oczywiście sprawa nie polega wyłącznie na podłączeniu wyjścia audio do interfejsu komputera. W praktyce problemy dotyczą nagrywania wielokanałowego, czy też rejestracji komunikatów MIDI. Nagrywanie wielośladowe jest o wiele bardziej praktyczne - np. późniejsze miksowanie materiału. Z drugiej strony, edycja automatyki MIDI pozwala wyeliminować wcześniejsze niedociągnięcia, czy też zmienić fragmenty aranżacji. W przypadku instrumentów wirtualnych (VSTi) - problem nie występuje. Jak w takim razie poradzić sobie z fizycznym sprzętem? Jedna z możliwych odpowiedzi brzmi - Overbridge.

Overbridge jest autorskim rozwiązaniem firmy Elektron. W największym skrócie pozwala na sterowanie wybranymi sprzętami oferowanymi przez powyższą firmę, za pomocą komputera. Wiele osób może w tym momencie zripostować - nic nowego. Większość współczesnych syntezatorów oferuje taką funkcjonalność (dwukierunkowa wysyłka komunikatów MIDI). W przypadku Overbridge mamy do czynienia z co najmniej kilkoma "bonusami". Po pierwsze, za pomocą złącza USB przesyłamy komunikaty MIDI (powszechna praktyka), ale również wielokanałowy sygnał audio. W praktyce sprawa wygląda następująco. Jeśli do komputera podłączymy np. Analog Four (jeden ze sprzętów Firmy Elektron) w programie DAW możemy ustawić cztery niezależne ślady audio (+ślad fx). Innymi słowy, nasz sprzętowy syntezator przemienia się w wirtualny instrument. Nie musimy podpinać wielu przewodów audio - wystarczy jeden USB. Biorąc pod uwagę, że np. Analog Rytm pozwala na wysyłkę 8 niezależnych śladów audio, powyższe rozwiązanie jest niezwykle praktyczne. Nie musimy dysponować wielokanałowym interfejsem audio.

 Obecnie Overbridge jest zaimplementowany do większości urządzeń firmy Elektron. Od momentu wdrożenia (2015 rok) wprowadzonych zostało wiele nowych funkcjonalności oraz poprawek. W niedalekiej przyszłości ma zostać również wprowadzony do Digitakta oraz opisywanego przez nas Digitone. Biorąc pod uwagę specyfikę powyższych urządzeń - pojawi się nowa paleta możliwości, która w znacznym stopniu wpłynie na efektywność pracy oraz funkcje oferowane przez nadmienione  sprzęty.

Strona producenta: https://www.elektron.se/overbridge/

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó