Aktualizacje od firmy Elektron oraz Overbridge 2.0

09.07.2018  | Paweł Pruski
Aktualizacje od firmy Elektron oraz Overbridge 2.0

W ubiegłym tygodniu firma Elektron wprowadziła na rynek zaktualizowaną wersję Analog Heat (MK2), firmware do większości swoich urządzeń oraz zapowiedziała oficjalne beta testy wyczekiwanego przez większość użytkowników Overbridge 2.0.

Zacznijmy od końca. Overbridge jest jedną z sztandarowych funkcji w którą firma Elektron wyposażyła większość swoich sprzętów. W sporym uproszczeniu - Overbridge pozwala na korzystanie z wybranych urządzeń firmy Elektron, podobnie jak z standardowych wtyczek VST. Dodatkowo korzystając ze złącza USB możemy dokonywać wielokanałowej transmisji sygnału audio. Niezwykle praktyczne i efektywne rozwiązanie. Niestety do tej pory Overbridge kompatybilny jest wyłącznie z pierwszą serią urządzeń (sygnowanych jako MK1). Posiadacze serii MK2, Digitakt oraz Digitone mają styczność z wspomnianym Overbridge jedynie za sprawą napisu na opakowaniu. W rezultacie od przeszło pół roku, każda premiera nowych urządzeń z jednej strony spotyka się z gromkim brawami, z drugiej zaś jak mantra pojawia się pytanie "kiedy Overbridge 2.0?"

Nie inaczej było w przypadku ubiegłotygodniowej premiery Analog Heat MK2. Główna aktualizacja związana jest z designem urządzenia. Względem pierwszej wersji zmieniono przyciski i powiększono wyświetlacz. Pierwsza zmiana może być określona wyłącznie jako kosmetyka, druga - większy wyświetlacz - wprowadza istotne udogodnienia. Dzięki niemu w dolnej części ekranu widzimy wizualizacje tego, co aktualnie dzieje się z dźwiękiem. Wspomniana zmiana jest z pewnością ruchem w dobrym kierunku, jednak wielu użytkowników poprzednich wersji nie ukrywało swojego oburzenia (przynajmniej na oficjalnym forum Elektron). Powodem była informacja, że oprócz ekranu wersja MK2 posiada lepszej jakości, trwalsze komponenty. Biorąc pod uwagę cenę oraz fakt, że wersja MK1 ukazała się stosunkowo niedawno - można było oczekiwać wspomnianej trwałości już w poprzedniej wersji. Pojawił się również “efekt Overbridge” (dlaczego w dalszym ciągu nie jest dostępny) co zaowocowało tym, że uruchomiono oficjalne beta testy. Nie można tego traktować jako rozwiązania problemu, ale skutecznie udało się ugasić chwilowy kryzys marketingowy. 

Ostatnią z ubiegłotygodniowych nowości była aktualizacja firmwaru większości urządzeń. Bezpośrednim pretekstem było przygotowanie sprzętu do nadchodzącego Overbridge 2.0. Aktualizacja dotyczy również starszych urządzeń z serii MK1. I tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że aktualizując któreś ze starszych urządzeń, tracimy możliwość z dotychczasowej funkcjonalności Overbridge.

Czy więc posiadacze starszych modeli powinni zaktualizować swoje urządzenia? Uczciwa odpowiedź brzmi - to zależy. Jeśli namiętnie korzystacie z Overbridge - oczywiście nie - przez moment (do wprowadzenia wersji 2.0) zostaniecie pozbawieni tej możliwości.  Jeśli natomiast jesteście w stanie przetrwać chwilową (miejmy nadzieje) karencje - warto. Szczególnie warto jeśli posiadacie Analog Rytm. Wraz z aktualizacją dostaniecie nowy silnik syntezy (Dual VCO) oraz możliwość korzystania z aplikacji Transfer (zarezerwowanej do tej pory dla nowszych urządzeń). Innymi słowy możecie w niezwykle łatwy sposób wgrywać pliki do waszego Rytma. Kto korzystał w wcześniejszego rozwiązania (wgrywania plików za pomocą C6 SysEx Manager) rozumie na czym polega powyższa zmiana.

Szczegóły na temat wszystkich aktualizacji znajdziecie tutaj:
www.elektronauts.com/news

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó