Więcej...

W jaki sposób wykorzystać w naszej muzyce dyktafon?

10.08.2018  | Piotr Lenartowicz
W jaki sposób wykorzystać w naszej muzyce dyktafon? fot. https://youtu.be/FuyUjD4lh2M

Na to pytanie w swoich materiałach stara się odpowiedzieć Hainbach, który niedawno pojawił się już w naszym serwisie w ramach przeglądu najciekawszych treści w serwisie YouTube. Pisaliśmy wtedy, że jego kanał na YouTube to prawdziwa kopalnia muzycznych inspiracji i teraz otrzymaliśmy na to kolejny dowód.

Dyktafony lub bardziej zaawansowane cyfrowe rejestratory dźwięku mogą nam służyć do nagrywania field recordingów, które później wykorzystamy aby urozmaicić nasze produkcje. Taką kreatywną techniką budowania niepowtarzalnej biblioteki sampli jesteśmy w stanie uniknąć pułapki powtarzalności, w którą niestety bardzo łatwo wpaść - czego dowodem jest postępująca homogenizacja muzyki. W swoim najnowszym filmie Hainbach prezentuje swój arsenał dyktafonów i zdradza na co zwracać uwagę przy zakupie tego typu urządzenia. Jak sam mówi w większości są to sprzęty niedrogie, więc musimy liczyć się z ich ograniczeniami ale z drugiej strony daje nam to możliwość kreatywnego wykorzystania elementów takich jak trzaski, zakłócenia czy po prostu usterki samego narzędzia.

 

 

Tego typu myślenie na pewno jest bardzo bliskie Adamowi Frankiewiczowi, tworzącemu ciekawe kolaże z dźwięków pochodzących z kaset pod pseudonimem Grupa Etyka Kurpina. Jakiś czas temu rozmawialiśmy z producentem a także zarejestrowaliśmy jego eksperymentalny live act, który może być inspiracją dla Waszych dalszych muzycznych poszukiwań.