Jak udoskonalić Reasona?

24.10.2018  | Paweł Pruski
Jak udoskonalić Reasona?

O nowościach związanych z programem Reason 10 pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem chcemy przyjrzeć się nieco bliżej relacji tego DAW-a względem innych programów oraz instrumentów. Innymi słowy w jaki sposób rozbudować funkcjonalność Reasona?

Zacznijmy od początku. Wielu producentów ceni sobie brzmienia jakie oferuje Reason, a z drugiej strony nie jest przekonanych do oferowanych przez program możliwości edycyjnych (chodzi szczególnie o widok aranżacyjny). Wynika to częściowo z nawyków jakie wytworzyły się podczas pracy z innymi programami a poniekąd z dość specyficznej filozofii firmy Propellerheads. Co ciekawe praktycznie od początku swojego istnienia Reason oferuje proste rozwiązanie nakreślonej sytuacji. Program pozwala na korzystanie z ReWire (którego jest współtwórcą). ReWire jest protokołem mającym za zadanie komunikacji oraz wymianę informacji, między dwoma programami typu DAW (i nie tylko). W praktyce oznacza to możliwość uruchomienia Reasona np. w obrębie Abletona. Możemy każdemu śladowi w Abletonie przypisać ślad w Reasonie. Dzięki temu otrzymujemy możliwość korzystania z wszystkich dobrodziejstw Reasona, edytując, nagrywając, oraz wspierając się natywnymi rozwiązaniami Abletona. Proste i skuteczne.

Po drugie - wtyczki. Reason wiele lat temu zrezygnował z w pełni zamkniętego środowiska oferując wsparcie zewnętrznych wtyczek typu VST oraz VSTi.  W tamtym czasie nie było to wcale oczywiste a wiele nagłówków utrzymanych było w duchu "piekło zamarzło, Reason obsługuje VSTi". Po delikatnych, początkowych perturbacjach, rozwiązanie działa bardzo sprawnie. Tym samym podobnie jak w innych programach DAW, mamy praktycznie nieograniczony dostęp do dodatkowych instrumentów, czy też efektów. Przy okazji warto nieco odczarować mit związany z powyższym zarzutem dot. edycji plików (w formie aranżacji). Oczywiście jest kilka, rzeczy które mogą nieco irytować, ale większość niedogodności sprowadza się w praktyce do odpowiedniego poznania workflow. Jest po prostu inne, niż te oferowane przez rozwiązania konkurencyjne. Być może warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić jak czujemy się w tym środowisku (można pobrać 30-dniowe Demo).

fot. https://shop.propellerheads.com/deals/

Po trzecie - instrumenty oraz efekty dedykowane do programu Reason. Jak zostało wspomniane, przez lata firma Propellerheads realizowała zamknięty model programu DAW. W tym czasie wykształcił się niezwykle rozbudowany ekosystem produktów przeznaczonych wyłącznie na omawianą platformę. Innymi słowy - możemy zakupić "rackowe" efekty oraz instrumenty, które będą opcjonalną częścią programu. W wielu przypadkach są to autorskie projekty, nie brak jednak rekonstrukcji sprzętów oferowanych przez Korga, Softube, czy innych dużych graczy. Co ciekawe rozszerzenia mogą być zakupywane jednorazowo lub w modelu subskrypcyjnym. Druga opcja jest szczególnie ciekawa w przypadku projektowego używania określonych komponentów. Przez miesiąc będziemy korzystać z danych rozszerzeń, więc nie musimy ich zakupywać, a jedynie za ułamek ceny wydzierżawić "subskrypcyjne".

Strona programu: https://shop.propellerheads.com

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó