Więcej...

Mobilny producent: Electribe Wave i Reason Compact

04.11.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Electribe Wave i Reason Compact

Kolejna odsłona naszego mini-cyklu w którym prezentujemy narzędzia, które powinny znaleźć się w setupie każdego producenta ceniącego sobie mobilność.

Korg Electribe Wave

Od momentu premiery sprzęt Korga z rodziny Electribe spotkał się z wielką sympatią zwolenników muzyki elektronicznej, w szczególności tej dedykowanej na klubowe parkiety. Firma Korg, świadoma siły powyższej marki, konsekwentnie odświeża koncept dodając coraz nowsze urządzenia. Jak nietrudno się domyślić, nakreślony rozwój nie ominął również platformy mobilnej. Kilka lat temu odwzorowanie Electribe (serii R) ukazało się w postaci mobilnej aplikacji iElectribe. W najnowszej odsłonie Korg idzie krok dalej i prezentuje zupełnie nowe rozwiązanie, nie będące odpowiednikiem fizycznego instrumentu.

Nazwa Electribe Wave wskazuje na wykorzystanie syntezy tablicowej (wavetable). Do dyspozycji mam wiele przebiegów, dzięki którym możemy stworzyć zupełnie nowe, niepowtarzalne brzmienia. Oczywiście sercem urządzenia pozostaje sekwencer, choć mamy też szereg efektów, którymi możemy sterować podobnie jak w przypadku Kaoss Pada. Wykorzystano wszystkie możliwości dotykowego ekranu, co przełożyło się na wygodne sterowanie poszczególnymi parametrami. (Cena: 29 USD)

 

Propellerhead Reason Compact

Reason jest obecnie jednym z najdłużej funkcjonujących na rynku programów typu DAW. Od momentu powstania, rozwija się własną ścieżką, starając się nie kopiować rozwiązań konkurencji. W niektórych przypadkach opisana praktyka okazuje się być skuteczna (np. modularna architektura interfejsu) w innych należało odłożyć wcześniejsze założenia i podążać za tzw. głównym nurtem. Przykładem może być obsługa zewnętrznych wtyczek typu VST, która przez bardzo długi czas była poza zakresem funkcjonalności programu. Czyżby przyszła pora na mobilną wersję Reasona?

Reason Compact jest darmową aplikacją dla iOS. Co do tego faktu nie mamy żadnych wątpliwości. Te pojawiają się dopiero w momencie uruchomienia aplikacji. Na chwilę bieżącą Reason Compact jest bowiem po prostu mobilną wersją syntezatora Europa. Wiele nieoficjalnych informacji wskazuje na to, że jest to dopiero początek mobilnej przygody Reasona i w kolejnych aktualizacja będą pojawiać się kolejne (z pewnością płatne) moduły aplikacji.

Do brzmienia oraz funkcjonalności aplikacji nie można mieć żadnych zastrzeżeń. To, że programiści Propellerhead potrafią tworzyć świetne aplikacje udowodnili już wiele lat temu przy okazji mobilnej wersji syntezatora Thor. Warto jednak podkreślić, że już na bieżącym etapie, jeśli chcemy skorzystać z bardziej rozbudowanych funkcji syntezatora, musimy wykupić odpowiednie rozszerzenie. Nie ma w tym oczywiście nic złego – wiele firm stosuje podobny model biznesowy. O sukcesie Reason Compact z pewnością zadecydują kolejne aktualizacje oraz towarzyszący im cennik. Być może projekt okaże się wielkim sukcesem (trzymamy kciuki), choć zadanie nie jest łatwe – konkurencja nie śpi.