Więcej...

VCV Rack otwiera się na VST

28.11.2018  | Paweł Pruski
VCV Rack otwiera się na VST

Od teraz dzięki VCV Host możecie  korzystać z Waszych ulubionych pluginów VST i uruchamiać je w obrębie VCV Rack.

VCV Rack jest obecnie najpopularniejszym wirtualnym systemem modularnym (sprawdźcie koniecznie nasz obszerny przewodnik po VCV Rack). Swoją popularność zawdzięcza przynajmniej kilku czynnikom - po pierwsze jest darmowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzupełnić wirtualnego racka dodatkowymi płatnymi modułami, ale podstawową, całkiem solidną bazę mamy za darmo.

Po drugie w ramach VCV Rack odtworzonych zostało wiele fizycznych modułów. Dobrym przykładem może być Mutable Instruments - które zapowiedziało, że kolejne projekty, które ujrzą światło dzienne w postaci fizycznych modułów będą wcześniej dostępne na omawianej platformie. Oprócz zabawy samej w sobie, jest to więc doskonałe środowisko do testowania modułów, które zamierzamy nabyć. Możemy sprawdzić ich funkcje oraz możliwe patche z innymi modułami. Obecnie VCV Rack dostał kolejny spory zastrzyk funkcjonalności, czyli VCV Host.

VCV Host zawiera dwa moduły dla dwóch typów wtyczek (instrumentów oraz efektów) a wyceniony został na 30$, co biorąc pod uwagę jego możliwości, wydaje się co najmniej rozsądną propozycją. W konsekwencji korzystając z wejść/wyjść typu gate oraz CV możemy przesyłać instalacje pomiędzy programem a wybranymi wtyczkami typu VST. Przypominamy, że alternatywą dla opisanego rozwiązania może być korzystanie z protokołu Bridge, dzięki któremu łączymy VCV Rack z wybranym programem typu DAW. W opcji z Hostem pomijamy zewnętrzny program DAW  - wszystko odbywa się w obrębie VCV.

Więcej informacji: https://vcvrack.com/Host.html