Max for Live - Suzuki Kentaro

12.08.2020  | Paweł Pruski
Max for Live - Suzuki Kentaro

Najprostszą metodą uzupełnienia braków Ableton Live jest skorzystanie z rozszerzeń Max for Live. Jednym z najbardziej kreatywnych programistów tworzących wspomniane rozszerzenia jest Suzuki Kentaro.

Od momentów scalenia Ableton Live z Max MSP (Max for Live) można śmiało powiedzieć, że wszelkie ograniczenia wynikające z braków instrumentów, czy też efektów odeszły do lamusa. Obecnie na rynku znajduje się  cała masa rozszerzeń pochodzących zarówno od programistów Ableton Live jak również tych, które zostały stworzone przez indywidualnych twórców. Do drugiej grupy zalicza się Suzuki Kentaro, który oferuje wtyczki, które w doskonały sposób rozszerzają funkcjonalność Live’a. 

Oto kilka przykładów.

Re-Constructor

Pozwala na tworzenie granulatu w czasie rzeczywistym. Efekt przypomina nieco moduł Eurorack MI Clouds. Rozszerzenie pozwala na sterowanie wieloma parametrami granulacji oraz zamrażanie dźwięku.

LFO-Cluster

Wtyczka jest generatorem LFO bazującym na architekturze koła. W konsekwencji oferuje wiele interesujących relacji pomiędzy generowanymi LFO, które docelowo mogą być kierowane do dowolnych parametrów instrumentów oraz efektów wewnątrz Ableton Live.

Particle-Reverb

Jest połączeniem pogłosu z efektem granularnym. W rezultacie pozwala na tworzenie różnych ciekawych brzmień, czy też eksperymentalnych struktur, będących radykalnym przekształceniom bazowego materiału.

Helisert

Wtyczka jest mikro-looperem pozwalającym na sterowanie wybranymi parametrami pętli. Pozwala na obniżanie, czy też podwyższanie tonacji, zwalnianie, czy też sterowanie odtwarzaniem za pomocą zewnętrznego LFO. Wtyczka posiada taśmową charakterystykę, co finalnie przekłada się na naturalne brzmienie.