Świętujemy urodziny teenage engineering OP-1!

19.04.2021  | Paweł Pruski
Świętujemy urodziny teenage engineering OP-1!

Właśnie minęło 10 lat od premiery OP-1. Syntezator wprowadził małą rewolucją w świecie muzyki elektronicznej. Sprawdźmy zatem jak ma się solenizant.

Od premiery OP-1 minęło już 10 lat. Pomimo upływu czasu sprzęt nadal cieszy się ogromną popularnością. Powodów sukcesów jest kilka. Po pierwsze - koncept. Zmieszczenie w niewielkim urządzeniu programu DAW okazało się strzałem w dziesiątkę. OP-1 zawiera syntezatory, samplery, efekty, sekwencery, oraz cztero-śladowy, wirtualny magnetofon. Dzięki temu możemy od początku do końca stworzyć cały utwór.

Dodatkowo twórcy umieścili w nim całe mnóstwo nietypowych rozwiązań. Wbudowane radio, żyroskop, sekwencery w postaci małpek grających na perkusji itp. Innymi słowy syntezator miał być daleki od nudnej, klasycznej koncepcji. Widać to również w sterowaniu poszczególnymi elementami. Parametry syntezatorów zostały ukryte pod różnymi typami gestów, zupełnie nie kojarzonych z syntezą. Zamknięte środowisko również zdało egzamin. W odróżnieniu od wielu podobnych konstrukcji (np. Organelle), OP-1 posiada swój własny, dopracowywany przez lata ekosystem.

Pomimo, "zabawkowego" charakteru OP-1 jest urządzeniem wykorzystywanym w różnych gatunkach muzycznych. Jest to jeden z elementów, którym postanowiła się pochwalić Teenage Engineering. Na stronie znajdziemy dużą kompilację filmów jakie przez lata tworzyli użytkownicy. Mamy więc kompilację wszystkiego co najlepsze. Dodatkowo w sklepie TE znajdziemy również wiele urodzinowych gadżetów. Pozostaje życzyć nam 100 lat!

Więcej informacji TUTAJ

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó