Programowanie syntetycznych dźwięków

Programowanie syntetycznych dźwięków

Zawsze warto poszerzać swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie kreowania brzmień syntetycznych. W naszym artykule pokażemy Wam sprawdzone sposoby na tworzenie własnych barw podkładowych, basowych, solowych oraz różnego typu efektów.

Technologia
2016-03-18

W przypadku produkcji muzyki elektronicznej, syntezatory są bez wątpienia najbardziej skomplikowanymi instrumentami. Jeśli jednak nauczymy się z nich korzystać, to stają się naszym najpotężniejszym narzędziem pracy. Gdy już zrozumiemy logikę związaną z wykorzystaniem oscylatorów, obwiedni, filtrów, komutacji modulacji i innych funkcji, wówczas będziemy w stanie odtworzyć niemal każde brzmienie, które słychać w naszych ulubionych produkcjach, a nawet stworzyć zupełnie nowe barwy, dzięki którym nasze utwory wejdą na znacznie wyższy poziom niż w przypadku twórców korzystających wyłącznie z presetów lub sampli. Co więcej, nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż stworzenie własnego brzmienia od podstaw! Opanowanie sztuki kreowania brzmień syntetycznych otwiera przed nami nieskończone możliwości w zakresie kreatywności, a poza tym pozwala świetnie bawić się dźwiękiem.

Gdy zamierzamy tworzyć własne brzmienia zwykle najważniejszym pytaniem jest: od czego zacząć? Zapewne widziałeś tu i tam mistrzów programujących własne dźwięki i zastanawiałeś się „jak oni to robią?”. No cóż, każdy z nich kiedyś zaczynał, ucząc się wszystkiego od początku. Poza tym programowania instrumentów uczymy się cały czas, ponieważ możliwości syntezy są praktycznie nieograniczone. W naszym artykule opiszemy wszystkie najważniejsze elementy, o których trzeba pamiętać w trakcie tworzenia barw syntetycznych. Pokażemy też, w jaki sposób można rozwijać już posiadane umiejętności, by uzyskiwać jeszcze lepsze efekty. Przyjrzymy się procesom budowania od podstaw najczęściej stosowanych barw, od tłustych, bogatych harmonicznie basów, przez struktury o charakterze tła, aż do jedwabistych barw solowych i efektów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno doświadczeni kreatorzy brzmień jak i osoby początkujące.

Aby wszyscy mogli skorzystać z naszego poradnika posługujemy się najczęściej używanymi instrumentami, takimi klasykami jak NI Massive i FM8 czy nowocześniejszymi rozwiązaniami pod postacią FXpansion Strobe2 i Xfer Serum, a także bezpłatnymi syntezatorami z pakietu CM Plugins: Synapse Audio Dune CM i prezentowany w tym miesiącu Klevgränd Enkl CM. Wszystkie materiały dodatkowe związane z artykułem, czyli wideo oraz pliki audio, MIDI i presety, zamieszczamy na towarzyszącej magazynowi płycie DVD oraz na stronie media.avt.pl.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
marzec 2016
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser MD 421 Kompakt
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó