Przewodnik po Tracktion Waveform Free

Przewodnik po Tracktion Waveform Free

Producenci oprogramowania wyszli naprzeciw wszystkim twórcom i producentom muzycznym uwięzionym w domach, udostępniając pełne funkcjonalnie, ograniczone czasowo wersje swoich programów DAW. Jednak zdecydowanie najdalej poszła firma Tracktion!

Technologia
2020-05-12

 

Nagrywanie sygnału audio w Tracktion Waveform Free 

 

Krok po kroku
11. Nagrywanie sygnału audio

1.

Zostawiając w programie ostatnio stworzony rytm i używając go jako podkładu, zaprezentujemy działanie Waveform Free jako wielośladowego rejestratora audio. W górnej belce naszego klipu znajduje się ikona łańcucha. Jej przeciągnięcie sprawia, że tworzone są połączone kopie klipu, odzwierciedlające jego aktualną zawartość. Stwórz 8 taktów.

2.

Naszą poprzednią ścieżkę z pociętym materiałem audio usunęliśmy, zaznaczając ją w lewym nagłówku i wciskając Delete. Zamień kolejność ścieżek, klikając na nagłówku ścieżki z partią bębnów i przeciągając w dół. Nie jest to rzecz niezbędna dla naszych dalszych działań, ale pozwala zachować porządek w sesji i przy okazji zapoznać się z obsługą programu.

3.

Track 1 będzie naszą ścieżką, na której zapiszemy partię basu. Instrument podłączony jest do pierwszego wejścia interfejsu Apollo. Kliknij Input dla ścieżki 1 i z listy portów wybierz wejście, do którego podłączone jest źródło sygnału. Dokonaj uzbrojenia ścieżki do nagrywania i we właściwościach ścieżki włącz Live Input Monitoring, by słyszeć sygnał.

4.

Upewnij się, że w ustawieniach Click Track włączone jest nabicie i wciśnij klawisz R, by rozpocząć nagrywanie. Nagraliśmy kilka wersji z różnymi pochodami basu. Po zakończeniu nagrania (spacja) kliknij plus w prawym dolnym rogu klipu, by uzyskać dostęp do wszystkich zarejestrowanych ujęć. Tu można je wskazywać i usuwać, a także dokonywać ich kompilacji.

5.

Przy pracy z klipami audio, ale też by usprawnić poruszanie się po sesji, warto nauczyć się kilku przydatnych skrótów klawiaturowych usprawniających nawigację. Wybraną ścieżkę powiększamy w pionie zaznaczając jej nagłówek i wciskając Z. Klawiszami strzałek góra/dół powiększamy i pomniejszamy widok w poziomie względem aktualnej pozycji kursora.

6.

Wskazując klip i przemieszczając się strzałkami z wciśniętym klawiszem Alt dokonujemy sekwencyjnego zaznaczania klipów. Zaznaczając track, strzałkami góra/dół z wciśniętym klawiszem Alt przemieszczamy się po ścieżkach. To samo, ale z klawiszem Cmd/Ctrl, pozwala skalować widok ścieżek w pionie. Ustawienia skrótów znajdują się w opcjach.

 

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó