Przewodnik po Tracktion Waveform Free

Przewodnik po Tracktion Waveform Free

Producenci oprogramowania wyszli naprzeciw wszystkim twórcom i producentom muzycznym uwięzionym w domach, udostępniając pełne funkcjonalnie, ograniczone czasowo wersje swoich programów DAW. Jednak zdecydowanie najdalej poszła firma Tracktion!

Technologia
2020-05-12

 

Sampler i edycja Step Clips w Tracktion Waveform Free 

 

Krok po kroku
10. Sampler i edycja Step Clips

1.

Step Clips to poręczne narzędzie do tworzenia paternów rytmicznych, które w tym wypadku zastosujemy do stworzenia nowego rytmu na bazie istniejącej pętli. Teoretycznie Waveform Free nie ma samplera (nie licząc wtyczki Micro Drum Sampler), ale w praktyce możemy z niego skorzystać, uruchamiając go na poły hakerską, choć w pełni legalną metodą...

2.

Na nowej ścieżce osadzamy moduł Plugin Rack, ale tym razem korzystamy z gotowych presetów wybierając Sampler Rack. Wystarczy teraz kliknąć na jedną z kilku dostępnych w nim instancji samplera i z wciśniętym klawiszem Alt skopiować go na jedną z wolnych ścieżek. Na innej osadzamy pętlę, np. dostępną z programem 140 BPM Alex Sanfilippo.

3.

Łatwo zidentyfikujesz jej podstawowe dźwięki: stopę, werbel i hi-hat. Podziel klip ustawiając przed nimi kursor i wciskając klawisz /. Każdy z wydzielonych fragmentów skróć przeciągając końce klipów, aby zawierał całą próbkę. Zaaplikuj też nieznaczne wyciszenia na krawędziach, aby uniknąć trzasków przy odtwarzaniu klipów za pośrednictwem samplera.

4.

Niepotrzebne części całej pętli możesz usunąć, zostawiając na ścieżce tylko trzy klipy: stopę, werbel i hi-hat. Zgraj je do postaci oddzielnych klipów, używając dostępnej w dolnym panelu funkcji Render Clip, aktywując Flatten dla każdego klipu osobno. Zgranie zostanie dokonane w trybie in-place, co oznacza, że nowy klip z nałożoną edycją zastąpi poprzedni.

5.


W dolnym panelu, w wierszu Name zmień nazwy klipów na Kick, Snare i Hi-hat, wcześniej klikając każdy z nich. Kolejno je zaznaczając, a następnie używając skrótów kopiuj/wklej, przenieś je do lewego, w tym momencie pustego okna w Samplerze na sąsiedniej ścieżce. Jego głównym zadaniem będzie odtwarzanie plików po wystąpieniu wybranej nuty MIDI.

6.

Ustaw w Samplerze zakresy wyzwalania poszczególnych dźwięków, np. C1 dla stopy, C#1 dla hi-hatu i D1 dla werbla. Włącz Ignore release, by dźwięk za każdym razem wybrzmiewał. Zakresy MIDI wyznaczamy wskazując nazwę sampla, a następnie przeciągając przypisane do niego białe strzałki początku i końca zakresu (mogą się pokrywać) i niebieską Root Note.

7.

Ułóż z klipów Kick, Snare i Hi-hat prosty rytm, dokonaj jego zapętlenia górnymi znacznikami i aktywuj pętlę klawiszem L. Stworzymy teraz Step Clip. Kliknij w prawym górnym rogu i przeciągnij na ścieżkę z Samplerem czerwony obiekt ze znakiem +. Gdy pokaże się menu wyboru, wskaż w nim opcję Insert New Step Clip.

8.

Dopasuj długość klipu Step tak, aby zajął jeden takt. Podwójne kliknięcie na belce tytułowej Step Clipu (lub wciśnięcie klawisza Z) poszerzy go i pozwoli uzyskać dostęp do siatki tempa oraz poszczególnych dźwięków. Ich przypisanie do nut MID można sprawdzić (i w razie potrzeby zmienić) klikając na nazwie dźwięku z lewej strony Step Clipu.

9.

Trzymając kursor na klipie zauważysz przycisk V/G nad nazwami nut. Jego wciśnięcie aktywuje możliwość definiowania parametrów Velocity (w tym wypadku głośność każdego z dźwięków) oraz Gate, czyli czas jego trwania z czterema opcjami do wyboru. Zaznaczając instrument możesz zmieniać te parametry dla każdego kolejnego dźwięku.

 

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó