Firma Pulsar Audio, jak większość francuskich producentów tej branży mająca swoją siedzibę w Grenoble, tylko z pozoru jest nowym graczem na rynku. W rzeczywistości tworzą ją ludzie mający bogate doświadczenie zdobyte wcześniej w takich firmach jak Arturia, Eiosis oraz Slate Digital. Poza programowaniem efektownie wyglądających wtyczek, Pulsar Audio zajmuje się też outsourcingiem i tworzeniem wieloplatformowych modułów efektów w ramach biblioteki Pulsar Audio Effects Toolkit.
Specjalnie dla Czytelników magazynu Estrada i Studio, firma Pulsar Audio udostępniła bezpłatnie pełną wersję jednego ze swoich produktów, którym jest Pulsar Smasher – kompresor w pewnym sensie emulujący pracę Urei 1176 w trybie „all-buttons-in”. Samą wtyczkę można pobrać ze strony producenta, a uaktywniający jej pełną wersję kod iLok znajdziecie wśród materiałów towarzyszących naszemu miesięcznikowi na stronie Twoje Media (www.media.avt.pl). Tam też szukajcie klipu wideo z prezentacją procesu aktywacji i uruchomienia Pulsar Smasher, jak też demonstracji jej praktycznego zastosowania.
Większość kompresorów oddziałuje na dynamikę dźwięku w sposób dość subtelny, a w przypadku masteringu nawet niesłyszalny. Jest jednak grupa takich, które pracują bardzo głęboko i wykorzystywane są jako efekt dla dodania brzmieniu mięsistości. Jak sugeruje nazwa, Smasher należy do tych drugich. Jego zadaniem jest emulacja specyficznego zachowania się kompresora FET Urei 1176, w którym jednocześnie wciśnięto wszystkie cztery przyciski Ratio. Nie jest to konfiguracja przewidziana przez producenta tego sprzętu i jak wiele innych technik w produkcji muzycznej powstała przez przypadek. Tryb pracy urządzenia staje się wówczas nieokreślony, choć w pewnym zakresie można go kontrolować za pomocą dostępnych pokręteł. W efekcie uzyskujemy agresywną kompresję, chętnie wykorzystywaną przez realizatorów do totalnego spłaszczenia dynamiki sygnału źródłowego.
Do aktywacji wtyczki potrzebne jest bezpłatne konto w serwisie iLok i połączenie internetowe przy jego zakładaniu oraz aktywacji procesora. Szczegóły opisano na sąsiedniej stronie. Uwaga: aktywacji należy dokonać najpóźniej do dnia 30 września – potem stanie się ona niedostępna!
Poza bezpłatną wtyczką Smasher, Czytelnicy naszego magazynu otrzymują też 20-procentową zniżkę na zakup pozostałych dwóch wtyczek Pulsar Audio: Echorec oraz Mu. Kod zniżkowy, podobnie jak kod aktywacyjny iLok dla Pulsar Smasher, znajdziecie na stronie www.media.avt.pl wśród materiałów towarzyszących temu numerowi naszego magazynu. Także w przypadku zniżki, oferta jest ważna do 30 września 2020 roku.
https://pulsar.audio
1. Undo/Redo - cofanie i ponawianie zmian ustawień
2. Presety - trzy podstawowe konfiguracje kompresji typu „all-buttons-in”
3. Poziom wyjściowy - emulacja czułości toru wyjściowego, w wyższych ustawieniach wprowadza nasycenie. Shift aktywuje przeciwbieżną regulację Input
4. Pomoc kontekstowa - opisy kontrolek, które można wyłączyć w ustawieniach
5. Menu główne - ustawienia nadpróbkowania, instrukcja obsługi itd.
6. Skalowanie - kliknięcie narożnika aktywuje skalowanie wymiarów
7. Mix - regulacja proporcji Wet/Dry (kompresja równoległa)
8. Miernik redukcji - wskazuje poziom tłumienia aplikowanego do sygnału
9. Input - czułość wejściowa określająca głębokość kompresji i saturacji. Shift aktywuje przeciwbieżną regulację Output
10. Bypass - ominięcie procesora