Bezpłatny program - Pulsar Smasher

Bezpłatny program - Pulsar Smasher

A co się stanie, gdy wciśniemy wszystkie? Takie pytanie zadał sobie kiedyś któryś z użytkowników Urei 1176, po czym zmienił brzmienie współczesnej muzyki...

Technologia
2020-08-07
Krok po kroku
3. Inne wtyczki Pulsar

1.

Czytelnicy tego numeru naszego magazynu mają możliwość skorzystania z ważnej do 30 września 20-procentowej zniżki na pozostałe wtyczki Pulsar. Kod zniżkowy znajduje się wśród materiałów dodatkowych dostępnych po zalogowaniu na stronie Twoje Media (www.media.avt.pl). Przyjrzyjmy się bliżej procesorom Mu oraz Echorec.

2.

Na ścieżce z partią perkusji włączymy wtyczkę kompresora vari-mu Pulsar Mu, ustawiając w niej krótkie czasy ataku (Attack) i powrotu (Release) oraz taki próg zadziałania Threshold, by przez cały czas utrzymać wysoki współczynnik kompresji. W naszym przypadku oznacza to ustawienie kontrolki na trzy czwarte całkowitego zakresu jej regulacji.

3.

Zwiększamy ustawienie regulatora Dual Input do momentu, aż wskaźniki poziomu tłumienia zaczną się wychylać, a w sygnale pojawi się kompresja. Przekręcając w prawo regulator Look Ahead powinieneś usłyszeć, że brzmienie skompresowanych bębnów staje się żywsze i pełniejsze. Redukując czas ataku sprawisz, że efekt stanie się subtelniejszy.

4.

Pulsar Mu może zadziałać w podobny sposób także dla partii basu. Ponownie zaczniemy od szybkich czasów ataku i powrotu, ustawiając niski poziom progu Threshold. Efekt jest podobny jak w przypadku bębnów – dźwięk staje się bardziej wyeksponowany i znacznie bardziej nasycony elementami składowymi, dodanymi przez kompresor podczas tłumienia.

5.

Trzecią wtyczką firmy Pulsar Audio jest Echorec, który twórcy określają jako „najlepszą programową emulację legendarnego Binsona Echorec 2”, rozsławionego w latach 70. między innymi przez Davida Gilmoura i grupę Pink Floyd. Echorec modeluje dwa różne stopnie zużycia części elektromechanicznych oraz działanie sprzętu fabrycznie nowego.

6.

Z lewej strony panelu czołowego wtyczki znajdują się dodatki, których nie ma w oryginalnym urządzeniu. Przy minimalnym ustawieniu Delays wtyczka zaczyna działać jako emulator toru lampowego. Z kolei włączenie funkcji Host sprawia, że powtórki echa synchronizują się do tempa naszego projektu. Przełącznik On/Off funkcjonuje jako ominięcie całego procesora.

7.

Z prawej strony znajduje się regulator Drive, który pozwala zwiększyć poziom nasycenia. Przełącznik Mode zmienia tryby powtórek, ich kolejności i liczby, a Tone definiuje brzmienie sygnału powtórzonego. Przełącznikiem Condition wybieramy emulację urządzenia nowego, lekko używanego i zużytego, a Stereo Drift przesuwa opóźnienie w kanałach.

8.

Aby użyć procesora do uzyskania kreatywnych brzmień, przełącz Delays na 7, Mix i Feedback ustaw na trzy czwarte i zmieniaj ustawienia kontrolki Disc Speed. Interesującą funkcją jest możliwość chwilowego spowolnienia obrotów dysku, poprzez kliknięcie i przesuwanie w górę lub w dół kursora myszy (można ją poddać automatyce).

Mastering z Mu

Pulsar Mu może być wykorzystany także jako kompresor grupowy i podczas pracy przy masteringu, spajając wszystkie elementy miksu i ocieplając go. W tym trybie może funkcjonować znacznie bardziej transparentnie niż w konfiguracjach opisanych wcześniej, trzeba jednak pamiętać, aby wprowadzane przez niego tłumienie nie było zbyt głębokie, a jeśli już, to proporcja Wet/Dry musi być zdecydowanie ustawiona w kierunku Dry. Do pracy na kompleksowych materiałach (w obszarze tzw. makrodynamiki) warto zwiększyć czasy ataku i powrotu. Jeśli natomiast chcemy go użyć w trybie limitera, wówczas czasy te należy skrócić. Warto zwrócić uwagę na możliwości kluczowania kompresji z wykorzystaniem wbudowanych filtrów.

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó