Bezpłatny program - Pulsar Smasher

Bezpłatny program - Pulsar Smasher

A co się stanie, gdy wciśniemy wszystkie? Takie pytanie zadał sobie kiedyś któryś z użytkowników Urei 1176, po czym zmienił brzmienie współczesnej muzyki...

Technologia
2020-08-07
Krok po kroku
2. Pulsar Smasher w praktyce

1.

Zaczniemy od razu „z grubej rury”, aby się zorientować, co potrafi Smasher. Załaduj na ścieżkę audio lub MIDI dowolną pętlę perkusyjną. Na ścieżce włącz Pulsar Smasher, ustawiając w nim regulatory Input i Output na 80%, a Mix na maksimum. To, co usłyszysz, to jest słynny efekt „all-buttons-in” w swoje pełnej krasie – potężna kompresja i nasycenie!

2.

Zmniejszanie ustawienia regulatora Mix spowoduje zmianę proporcji między sygnałem czystym a sygnałem po kompresji. Ten drugi stanie się mniej wyrazisty, ale w sygnale wynikowym wciąż będzie słychać uwypuklenie cichszych dźwięków i zmianę obwiedni dynamiki, podczas gdy obecność sygnału czystego zapewni naturalność soniczną.

3.

Chcąc uzyskać efekt nasycenia wzmacniacza kompensującego tłumienie, zmniejsz ustawienie gałki Input, jednocześnie zwiększając wartość Mix. Wyższe ustawienia Output spowodują teraz wystąpienie ciekawie brzmiącej saturacji. Dźwięk nie jest już tak „prasowany” i zachowuje swoją żywotność, a jednocześnie pojawia się w nim więcej harmonicznych.

4.

Ciekawą funkcją jest możliwość przeciwbieżnej regulacji kontrolek Input i Output, której dokonuje się z wciśniętym klawiszem Shift. Oba regulatory obracają się jednocześnie w odwrotnych kierunkach, począwszy od aktualnej pozycji, w jakiej się znajdują. Dobrym punktem wyjściowym w przypadku bębnów jest ustawienie Input na 30, zaś Output na 60.

5.

 

Zobaczmy teraz, jak kompresor sprawdzi się w przypadku partii basu syntetycznego, dla którego chcielibyśmy dodać harmonicznych, nie ingerując zbyt mocno w dynamikę. Aby tego dokonać, przekręcamy w lewo kontrolkę Mix, wprowadzając kompresję równoległą. Podczas porównania sygnału czystego i przetworzonego słyszymy, że pojawia się więcej energii.

6.

Zwiększając ustawienie Mix słychać wyraźnie pojawienie się ziarnistości w dźwięku, eksponowane poprzez wyższe ustawienia kontrolki Output. Zapewne szybko zauważysz, że wprawdzie Input reguluje głębokość reakcji kompresora na sygnał, ale Output nie jest tylko zwykłym regulatorem poziomu wyjściowego, wpływając też na charakter brzmienia.

7.

Kręcąc kontrolkami z wciśniętym klawiszem Cmd/Ctrl uzyskujesz możliwość precyzyjnej regulacji. Kliknięcie na kontrolce z klawiszem Alt, ustawia ją w położeniu domyślnym. Podczas zmiany pozycji kontrolki, w miejscu jej opisu pojawia się aktualna wartość liczbowa zmienianego parametru – w procentach lub decybelach.

8.

Pulsar Smasher oferuje trzy presety, których zadaniem jest prezentacja podstawowych funkcji kompresora. Użytkownik może zapisywać własne ustawienia w grupie użytkownika (User) lub fabrycznej (Factory), klikając przycisk Save As. Kliknięcie Save nadpisuje aktualnie ustawiony preset. Przyciskami A i B możemy porównać dwa różne ustawienia kompresji.

Skalowanie

Pulsar Smasher jest wtyczką, której interfejs graficzny można w dużym zakresie skalować. Dokonujemy tego standardowo i w sposób płynny poprzez przeciąganie prawego dolnego narożnika. Maksymalne powiększenie GUI wynosi 200% wielkości standardowej. Podczas przeciągania narożnika, obok uchwytu pojawia się aktualna wartość skali w procentach (od 67 do 200%) oraz dwa przyciski, pozwalające na skokową zmianę wymiarów do wartości 100 lub 150%.

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó