AKG AKG Perception 100/200 - mikrofony pojemnościowe

Sprzęt studyjny | 29.06.2006  | Tomasz Wróblewski
Marka:  AKG
Nasz Typ

Znane od dziesięcioleci firmy produkujące mikrofony bronią się przed rynkową ekspansją dalekowschodnich producentów na wszelkie sposoby. Sposób firmy AKG nosi nazwę Perception.

Perception to rodzina dwóch mikrofonów pojemnościowych wyposażonych w kapsuły o nerkowej kierunkowej charakterystyce, posiadające pozłacane membrany o średnicy 1 cala. Oba mikrofony wytwarzane są w Chinach, a nie w Austrii, gdzie znajduje się siedziba firmy AKG. Miejsce produkcji nie oznacza w żaden sposób zaniżania standardów - mikrofony Perception swym wyglądem i solidną wagą robią znakomite wrażenie. Zasadnicza różnica między modelami Perception 100 i Perception 200 polega na zastosowaniu w tym drugim tłumika 10dB oraz filtru dolnozaporowego 300Hz (12dB/okt.). Mikrofon ten dostarczany jest ponadto w aluminiowej skrzyneczce zawierającej uchwyt elastyczny. Model Perception 100 sprzedawany jest w kartonowym opakowaniu i wyposażony jedynie w sztywny uchwyt mocujący. Poza tym mikrofony nie różnią się od siebie budową zewnętrzną (wyłączywszy inną kolorystykę siatki ochronnej) oraz parametrami.

Opis konstrukcji AKG Perception 100/200

Korpus mikrofonu stanowi odlew ze stopu o nazwie znal (stop cynku i aluminium). Elementem tego korpusu jest także zewnętrzna osłona gniazda wyjściowego. Do korpusu mocowane są trzy płytki drukowane części elektronicznej (gęsto upakowane elementami montowanymi powierzchniowo, na jednej z nich znajduje się separujący transformator wyjściowy), kapsuła oraz jej osłona. Dwuczęściowa obudowa mikrofonów wykonana jest z odlewanych elementów ze znalu, a podwójna siatka chroniąca kapsułę - ze stali. Całość stanowi bardzo sztywną i mocną konstrukcję, zapewniającą bezpieczeństwo wszystkim znajdującym się wewnątrz podzespołom. Mikrofony, jak przystało na produkty ze znakiem AKG, prezentują się znakomicie pod względem estetyki wykonania. Uchwyt elastyczny dostarczony z mikrofonem Perception 200 wykonany jest z metalowych elementów odlewanych, połączonych gumowym naciągiem (w zestawie znajdują się dwa zapasowe naciągi). Mocowanie odpowiedzialne za regulację kąta pochylenia mikrofonu nie trzyma zbyt pewnie i wymaga niestety dość mocnego dokręcenia. Zainstalowane w uchwycie gniazdo mocowania do statywu wyposażone jest w dwa gwinty, nie ma zatem konieczności stosowania problematycznej zazwyczaj wkręcanej redukcji. Należy zwrócić uwagę na fakt, że mikrofon jest dosyć ciężki (waży ok. 0,5kg) i do jego stabilnego utrzymania potrzebny jest naprawdę solidny statyw.

Trochę liczb AKG Perception 100/200

Oba mikrofony mają czułość 18mV/Pa (-35dBV) i impedancję wyjściową 200 omów. Jako się rzekło wyżej, na wyjściu znajduje się transformator spełniający funkcję separatora i symetryzatora. Producent zaleca współpracę mikrofonu z przedwzmacniaczami o impedancji wejściowej większej niż 1kW. Równoważnik szumów własnych mikrofonów Perception wynosi 16dB (A-ważone), jest to zatem jeden z najmniej szumiących mikrofonów dostępnych na rynku. Odstęp sygnału użytecznego od szumów przy ciśnieniu 1Pa wynosi 78dB, co również należy uznać za przyzwoity wynik. Na uwagę zasługuje też maksymalny poziom SPL, wynoszący 135dB (145dB dla Perception 200 z włączonym tłumikiem).  Mikrofon może więc być bez obaw używany do bliskiego omikrofonowania praktycznie wszystkich studyjnych źródeł dźwięku. Nominalne napięcie zasilania fantom dla obu mikrofonów wynosi 48V, z tolerancją ±5V i poborem prądu nie przekraczającym 2mA.

Test AKG Perception 100/200

Brzmienie obu produktów reprezentuje bardzo przyzwoity poziom. Barwa jest zrównoważona, bez typowej dla wielu budżetowych mikrofonów tendencji do brzmienia konturowego lub nosowego. Poziom przenoszenia niskich tonów jest zadowalający (choć nie zachwycający), a góra pozostaje klarowna i wyrazista. Wysoki środek nie ma tendencji do eksponowania sybilantów i podkreślania niektórych zgłosek, typowej bolączki wielu najtańszych chińskich mikrofonów wielkomembranowych. Wysoko ustawiona częstotliwość graniczna filtru dolnozaporowego w mikrofonie Perception 200 pozwala skutecznie wyeliminować zgłoski wybuchowe i umożliwia nagrywanie nawet bez filtru przeciwpodmuchowego, ale jednocześnie wyraźnie osusza dźwięk w zakresie i tak niezbyt przesadnie eksponowanych niskich tonów. Jeśli zatem zaistnieje potrzeba użycia tego typu filtru w przypadku wokalu najlepiej będzie skorzystać z układu w przedwzmacniaczu lub mikserze. Jest to tym bardziej wskazane, że włączenie filtru w mikrofonie Perception 200 powoduje zauważalny wzrost poziomu szumów własnych. Nerkowa charakterystyka kierunkowa jest dość szeroka, zatem trzeba się liczyć z obecnością w nagraniu odpowiedzi pomieszczenia w jakim będzie ono dokonywane. Ma to też tę zaletę, że wokalista może dość swobodnie poruszać głową w czasie nagrywania, bez istotnego wpływu na jakość rejestracji.

Podsumowanie

Pod względem jakości wykonania i kultury brzmieniowej mikrofony Perception stanowią swego rodzaju elitę wśród studyjnych mikrofonów pojemnościowych określanych mianem budżetowych. Owa elitarność nie dotyczy jednak ceny, co tym bardziej cieszy, że za Perception 100 i 200 idzie wieloletnie doświadczenie firmy AKG w zakresie projektowania i budowy mikrofonów. Jest to fakt, który duża grupa nabywców jest skłonna wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie. Wykonanie, brzmienie i cena na poziomie konkurencyjnym wobec wyrobów producentów o znacznie krótszej tradycji w dziedzinie produkcji mikrofonów sprawiają, że przyznajemy mikrofonom AKG Perception znak Nasz Typ, ze szczególnym wskazaniem na model Perception 200.

 

Nasze spostrzeżenia

+ solidne wykonanie
+ dobra cena
+ kultura brzmieniowa
+ filtr i tłumik w Perception 200
+ jakby nie patrzeć, to mikrofon AKG...

- słabe mocowanie uchwytu elastycznego
- aktywowanie filtru zwiększa szumy
- wysoko ustawiona częstotliwość filtru

 

Dane techniczne AKG Perception 100/200

• Kapsuła: 1-calowa, pojemnościowa (true condenser), o nerkowej charakterystyce kierunkowej.
• Czułość: 18 mV/Pa (-35 dBV).
• Pasmo przenoszenia: 20Hz-20kHz.
• Impedancja: 200ohm.
• Zalecana impedancja preampu: 1kohm.
• Ekwiwalentny szum własny: 16dB (A-ważony).
• Odstęp od szumów: 78dB (przy 1Pa).
• Maks. SPL: 135/145dB SPL (0 /-10dB, 0,5% THD).
• Zasilanie: 48V ±4 V, 2mA.
• Waga: 525g.
• Filtr (model 200): 12dB/oktawę, 300Hz.
• Tłumik (model 200): -10dB (załączany).

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Cena
• Perception 100 - 520 zł
• Perception 200 - 716 zł

EiS 07-2006

Cena
520,00 zł
Producent
AKG
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó